kamu işçi maaş

Konu: İşe Devamsızlık

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  223

  İşe Devamsızlık

  İşe devamsızlık ve sonuçları

  İşyerinin yurtdışına giyim eşyası ihraç eden bir başka firmaya fason dikim yaptğını, bazı dönemlerde siparişlerin artması sonucu çok yoğun çalışmalarının gerektiğini, İşyerlerinde yaklaşık 400 işçinin çalıştığını, işlerin çok yoğun olduğu zamanlarda ise bir grup işçinin bilinçli olarak işe gelmediklerini veya geç kaldıklarını belirten bir okuyucumuz özetle ne gibi önlemler almaları gerektiğini, bu tür olayların önüne nasıl geçileceğini sormaktadır.
  İşçinin işe devamsızlığı İş Kanunu 25/II-g maddesinde işveren açısından bildirimsiz fesih olarak düzenlenmiştir.
  Buna göre; işçinin, işverenden izin almaksızın veya haklı bir nedene dayanmaksızın ardı ardına iki gün veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç iş günü devamsızlık yapması durumunda işveren iş sözleşmesini tek taraflı olarak bozabilecektir. Bu fesihten dolayı da ihbar ve kıdem tazminatı ödemek durumunda kalmayacaktır.
  Dikkat edilirse, kanun maddesinde belirtilen gün sayısı kadar işe gelmemek iş akdinin bozulması için yetmemekte, ayrıca bu devamsızlık hallerinin izin almadan veya haklı bir nedene dayanmaksızın yapılması şartları da aranmaktadır.
  Söz konusu hükümde bir aylık sürenin tespiti için, ay başı ve sonunun esas alınacağına dair bir açıklama olmadığı için, bir ayın hesabında ilk devamsızlık tarihinden itibaren bir sonraki ayın aynı günü arasındaki sürenin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
  Devamsızlık haklı olmalıdır
  İşçinin devamsızlığı haklı bir nedene dayanıyorsa, işverenin sözleşmeyi bu nedene bağlı olarak feshetme hakkı yoktur. Hangi durumlarda işe gelmemenin haklı sayılacağı belirli bir kurala bağlanmamıştır. Bağlanmamasında da yarar vardır. Zira her olayın kendi içinde özel olarak değerlendirilmesi ve bir sonuca varılması gerekmektedir.
  Yargıtay bir olayda, bronşit olan 18 aylık çocuğunu doktora götüren, mazeretini komşusu aracılığıyla işverene bildiren ve iki gün işyerine gitmeyen işçinin devamsızlığını haklı bulmuştur. Başka bir olayda ise, rapor bitiminden sonra üç iş günü işine gelmeyen ve beyan ettiği mazeretini ispat edemeyen işçinin hizmet sözleşmesinin feshini haklı bulmuştur. Bir başka Kararında hiçbir mazereti olmadan izinsiz olarak ardı ardına iki gün işe gelmeme halini Iş Kanununa göre haklı nedenle fesih şartının oluştuğuna karar vermiştir.
  Yargıtay, işçinin vizite kağıdı aldığı halde doktora gitmemesi ve o gün iş yerinde de gelmemesi üzerine işverenin hizmet sözleşmesini feshetmesini haklı bulmuştur.
  İşe devamsızlığın haklı sayılabileceği durumlara şunları örnek olarak verebiliriz; işçinin evlenmesi, nişan!anması, eşinin doğum yapması, akrabalarından birisinin ölümü, tanıklık yapması, çoğunu hastaneye götürmesi, hastalanması ve benzeri.
  Mazeret izni
  Bu noktada mazeret izni uygulaması devreye girmektedir. İş Kanununun 55'inci maddesinin (h) fıkrasında "işçilerin evlenmelerinde üç güne kadar, ana veya babalarının, eşlerinin, kardeş veya çocuklarının ölümünde iki güne kadar verilecek izinlerin" çalışma süresinden sayılacağı hüküm altına alınmıştır. Bu gibi hallerde işçinin mazeret izninde olduğunun kabul edilmesi gerekmektedir.
  Kanunda sayılan bu sürelerin bazı durumlarda aşılması sözkonusu olabilmektedir. Örneğin; Istanbul'da çalışan bir işçinin Erzurum'da bulunan babâsının cenazesine gitmesi durumunda iki günlük mazeret izninin aşılması nedeniyle iş sözleşmesinin bildirimsiz feshedilmesi hakkaniyet kuralları ile bağdaşmayacaktır. Mazeret izni uygulamasında da her olayı kendi içinde değerlendirip makul süreler dikkate alınmalıdır. Mahkemeler de önüne gelen her olayı ayrı olarak değerlendirip olayın akışına ve içinde bulunduğu şartlara göre sonuca gitmektedirler.
  İşçi, haklı bir nedene dayalı olarak işe gelmiyorsa bu durumu Medeni Kanunun ikinci maddesindeki dürüstlük kuralı uyarınca işveren bildirmek zorundadır. Bazı hallerde işçinin bu görevini yerine getiremeyeceği veya geç getirebileceği düşünülerek işverenin de bu konuda bir araştırma yaparak hareket etmesi gerekmektedir.
  Yargıtay'a göre, işverenin tutanak, tanık ve işyeri kayıtlarıyla kanıtladığı devamsızlık durumu sadece işçi tanıklarının beyanlarına dayanılarak yok sayılamaz. Yine Yargıtay'a göre, işçilik hakları ödenmeyen işçinin devamsızlık nedeniyle işten çıkarılması iyi niyet ve hakkaniyet kurallarıyla bağdaşmamaktadır. İşçinin bir suçtan dolayı tutuklanması ve hapsedilmesi halinde işe devamsızlık haklı olarak değerlendirilmemektedir. Tutuklandıktan sonra beraat eden işçinin, tutukluluk sırasındaki devamsızlığı nedeniyle iş akdinin feshedilmesini gerektirmemektedir.
  İşe gelemeyene uyarı gönderin
  Konuyu toparlayacak olursak, işçilerin işe devamsızlık halinin mutlaka haklı bir nedene dayalı olması gerekiyor. Nasıl işveren işçiye karşı yasal olmayan işler yaptıramayacağı gibi işçilerde işyerinin çalışma düzenine ve saatlerine uymak zorundadır. İşe üst üste iki gün gelmeyen işçilere mutlaka noter vasıtasıyla ihtarname göndermeniz gerekiyor. İhtarnamede, işe gelmeme sebebinin en kısa sürede işveren bildirilmesi, haklı bir nedene dayanmayan devamsızlık halinde ise İş Kanunu 25/II-g maddesi gereği iş akdinin feshedileceği belirtilmelidir. İş mahkemeleri tazminat davalarına bakarken işe devamsızlık neticesinde işverenin böyle bir ihtarname gönderip göndermediğini araştırmaktadır. Aksi halde haklı nedene dayalı fesih hükümlerinden yararlanamazsınız.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Haziran.2009
  Mesajlar
  1

  ihtarname örneği

  apartman yöneticisinin apartmanda yeterli çoğunluğu almadan binanın dış cephe, boya,çatı tamiri vs gibi tamirlerini yaptırmak üzere anlaştığı bir firmayla yaptığı sözleşmeyi kabul etmediğime dair ihtarname örneği gerekmekte..yardımlarınızı rica edeceğim...

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Kasım.2006
  Mesajlar
  203

  Ynt: İşe Devamsızlık

  Şahsımca daha kısa ve öz yazma imkanın olabilirse daha fazla görüş alabilirsin
  Şenkayalı

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Ocak.2009
  Mesajlar
  191

  Ynt: İşe Devamsızlık

  Çok uzun yazılmış ancak devamsızlık konusunda dikkat etmek gereken, kanunda belirtilen miktarda olması yanında tutanak altına alınması daha sonrasında işçiye durum ile ilgili noterden ihtarname çekilmesi ve süre verilmesi, sonrsında gerçekleştirilecek fesihinde noter kanalı ile yapılması.
  Aksi halde iş mahkemelerince devamsızlık konusunda aceleci ve art niyetli pozisyonuna düşecektir işveren.

 5. #5
  keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2007
  Mesajlar
  5.755

  Ynt: İşe Devamsızlık

  Yukarıdaki yazı da zaten bu konuya dikkat çeken bir yazı.Herhangi bir soru sorulmamış,devamsızlık konusunda bir soru ve cevap alıntılanmış sadece.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 3
  Son Mesaj : 20.Kasım.2014, 08:14
 2. Cevap: 11
  Son Mesaj : 31.Mayıs.2013, 10:50
 3. Devamsızlık
  Konu Sahibi ERAYERAY Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 22.Ağustos.2012, 17:08
 4. Devamsızlık
  Konu Sahibi crn35 Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 31.Mayıs.2012, 16:20
 5. Devamsızlık..
  Konu Sahibi aşil_038 Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 15.Haziran.2011, 12:54

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36