kamu işçi maaş

Konu: Telafi Çalışması

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Kasım.2009
  Mesajlar
  2

  Telafi Çalışması

  özel sektörde çalışıyorum yaptığımız iş sezonluk 2-2,5 ay kadar boş luk oluyor daha doğrusu bu süreyi onlar yaratıyor o süredede bizi telafiye gönderiyorlar ve işler açılınca bildiğim kadarıyla iki ay içinde ödetmesi gereken telafi çalışmasını 6-7 ay 12 saat çalıştırıp normal mesaimizi yani 7,5 saatlik çalışmamızı veriyorlar 12 saat çalıştırıp fazla mesai vermiyorlar telafiye kesiyorlar bu yas mıdır ?ayrıca hafta izni kullandırmıyorlar normalde pazar hafta tatilimizdi ogün bile bizi telafi yaptırıyorlar üstelik iki vardiya olduğu için vardiye dönsün diye 18 saat çalıştırıyorlar sürekli teğtitlerle elimizi kolumuzu bağladılar bir ayda yaklaşık olarak 140 saat fazla mesai yapıyoruz ama bu telafiye kesiliyor . ayrıca yetmezmiş gibi bize 12 saatlik çalışmada 1 saat mala süresi veriyorlar bu süreye yemek molası dağil ve bu süreyi aştığımızda aşılan süre maaştan kesiliyor ve savunmamız alınıyor ihtar gönderdiler bize verilen ihtarları imzalamadık ama bize bişey farketmez o sizin dosyanıza girecek diyorlar ne yapmamız gerekiyor 12 saat çalışmada yasal olarak dinlenme süresi nekadar olmalı?yemek molası o süreye dağilmi çünkü bizi 11,5 saat çalışıyor gösteriyorlar yarım saat yemek molasını ordanda kesiyor zaten bununyanında hafta sonlar 16 ve 18 saat çalıştırılıyoruz hafta tatilimiz yok yasal olarak bu doğrumudur nereye şikayet edeceğiz yıldırma politikası uyguluyorlar cevplarınız için şimdiden teşekkürler


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ocak.2009
  Mesajlar
  1.020

  Ynt: telafi çalışması

  Telafi süresi 2 aydır. Hafta tatilinde telafi yaptıramazlar , hafta tatili çalışma yaptırılırsa mesai verilmesi zorunludur. ayrıca günlük çalışma saati kanunen 11 saattir , her ne kadar bir çok işyeri bunu dikkate almasada , 11 saati aşan durumlarda mesai vermek zorundalar. ( bunu da pek uyguladıklarını söyleyemeyeceğim ) Sonuç olarak siz her türlü haklısınız ama bu şekilde halledemezsiniz , kanıtlarınız varsa ve en önemlisi şikayet ettiğiniz takdirde şahitlik edecek en az 2-3 kişi ayarlayabilirseniz iyi olur. Hiç durmayın çalışma bakanlığına şikayet edin. Ayrıca aşağıdaki linki de bir gözden geçirin , telafi çalışması hakkında bilgi vermiş.

  http://www.turkhukuksitesi.com/makale_425.htm


  Kolay gelsin...
  Ümitsiz olmayın , Ümit SİZ olun.....

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Ocak.2008
  Mesajlar
  121

  Ynt: telafi çalışması

  bir kere hafta taillerinde telafi çalışması yapılamaz. bu yasanın kesin bir hükmüdür. ayrica telafi çalışması günlük en çok çalışma süresini aşmamak koşulu ile 3 saatten fazla olamaz. bir diğer husus çalışm süresi 7,5 saatten fazla olan sürelerde bir saat ara dinlenme süresi verilir. ara dinlenme süresinde problem yok. doğrudur. ancak hafta tatillerinde telafi çalışması yaptırmaları ve günlük 3 saati aşmaları konusu yasal değildir. bu durumu bölge çalışma müdürlüğüne bildirebilirsiniz. ancak şikayette bulunmadan önce kendinizi garanti altına alın derim. eğer müfettiş sizin şikayetiniz dışında bir durumu tutanağa yazarsa bu sefer işverenin haklı nedenle sizi işten çıkarma hakkı doğar. kendinizi garanti altına almadan bu tarz bir giriimde bulunmanız size zarar verir. saygılarımla...
  - Telafi çalışması
  MADDE 64. - Zorunlu nedenlerle işin durması, ulusal bayram ve genel tatillerden önce veya sonra işyerinin tatil edilmesi veya benzer nedenlerle işyerinde normal çalışma sürelerinin önemli ölçüde altında çalışılması veya tamamen tatil edilmesi ya da işçinin talebi ile kendisine izin verilmesi hallerinde, işveren iki ay içinde çalışılmayan süreler için telafi çalışması yaptırabilir. Bu çalışmalar fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma sayılmaz.

  ***Telafi çalışmaları, günlük en çok çalışma süresini aşmamak koşulu ile günde üç saatten fazla olamaz. Tatil günlerinde telafi çalışması yaptırılamaz***


  MADDE 68. - Günlük çalışma süresinin ortalama bir zamanında o yerin gelenekleri ve işin gereğine göre ayarlanmak suretiyle işçilere;

  a) Dört saat veya daha kısa süreli işlerde onbeş dakika,

  b) Dört saatten fazla ve yedibuçuk saate kadar (yedibuçuk saat dahil) süreli işlerde yarım saat,

  ***c) Yedibuçuk saatten fazla süreli işlerde bir saat, *****

  Ara dinlenmesi verilir.

  Bu dinlenme süreleri en az olup aralıksız verilir.

  Ancak bu süreler, iklim, mevsim, o yerdeki gelenekler ve işin niteliği göz önünde tutularak sözleşmeler ile aralı olarak kullandırılabilir.

  Dinlenmeler bir işyerinde işçilere aynı veya değişik saatlerde kullandırılabilir.

  Ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmaz.


  MADDE 25. - Süresi belirli olsun veya olmasın işveren, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:

  I- Sağlık sebepleri:

  a) İşçinin kendi kastından veya derli toplu olmayan yaşayışından yahut içkiye düşkünlüğünden doğacak bir hastalığa veya sakatlığa uğraması halinde, bu sebeple doğacak devamsızlığın ardı ardına üç iş günü veya bir ayda beş iş gününden fazla sürmesi.

  b) İşçinin tutulduğu hastalığın tedavi edilemeyecek nitelikte olduğu ve işyerinde çalışmasında sakınca bulunduğunun Sağlık Kurulunca saptanması durumunda.

  (a) alt bendinde sayılan sebepler dışında işçinin hastalık, kaza, doğum ve gebelik gibi hallerde işveren için iş sözleşmesini bildirimsiz fesih hakkı; belirtilen hallerin işçinin işyerindeki çalışma süresine göre 17 nci maddedeki bildirim sürelerini altı hafta aşmasından sonra doğar. Doğum ve gebelik hallerinde bu süre 74 üncü maddedeki sürenin bitiminde başlar. Ancak işçinin iş sözleşmesinin askıda kalması nedeniyle işine gidemediği süreler için ücret işlemez.

  II- Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri:

  a) İş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri için gerekli vasıflar veya şartlar kendisinde bulunmadığı halde bunların kendisinde bulunduğunu ileri sürerek, yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler veya sözler söyleyerek işçinin işvereni yanıltması.

  b) İşçinin, işveren yahut bunların aile üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak sözler sarfetmesi veya davranışlarda bulunması, yahut işveren hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ihbar ve isnadlarda bulunması.

  c) İşçinin işverenin başka bir işçisine cinsel tacizde bulunması.

  d) İşçinin işverene yahut onun ailesi üyelerinden birine yahut işverenin başka işçisine sataşması veya 84 üncü maddeye aykırı hareket etmesi.

  e) İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunması.

  f) İşçinin, işyerinde, yedi günden fazla hapisle cezalandırılan ve cezası ertelenmeyen bir suç işlemesi.

  g) İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi.

  h) İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi.

  ı) İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması.

  III- Zorlayıcı sebepler:

  İşçiyi işyerinde bir haftadan fazla süre ile çalışmaktan alıkoyan zorlayıcı bir sebebin ortaya çıkması.

  IV- İşçinin gözaltına alınması veya tutuklanması halinde devamsızlığın 17 nci maddedeki bildirim süresini aşması.

  İşçi feshin yukarıdaki bentlerde öngörülen sebeplere uygun olmadığı iddiası ile 18, 20 ve 21 inci madde hükümleri çerçevesinde yargı yoluna başvurabilir.
  HER BİLENİN ÜSTÜNDE MUTLAKA BİR BİLEN VARDIR!!!

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Kasım.2009
  Mesajlar
  2

  Ynt: Telafi Çalışması

  bilgileriniz için teşekkür ederim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Telafi Çalışması Hk.
  Konu Sahibi tanufuk Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 22.Eylül.2015, 15:39
 2. Telafi Çalışması
  Konu Sahibi sertan öztürk Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 13.Mart.2015, 17:40
 3. Telafi Çalışması
  Konu Sahibi muzyy Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 13.Ekim.2009, 14:05
 4. Telafi Çalışması
  Konu Sahibi MURO Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 06.Ekim.2007, 18:33
 5. Telafi Çalışması
  Konu Sahibi seda80 Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 22.Eylül.2005, 16:41

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36