kamu işçi maaş

Konu: İkinci kez evlenen personel'in kıdem tazminatı.

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2006
  Mesajlar
  71

  İkinci kez evlenen personel'in kıdem tazminatı.

  merhabalar,
  on yıldır firmamızda çalışan.bu süre içinde evlenip boşanan bir çalışanımız var.
  söz konusu çalışanımız ikinci evliğini yaptı ve kıdem tazminatı talep ederek işten ayrılmak istiyor.
  sorum şu bu çalışanımıza kıdem tazminatı ödemesi yapmalımıyız.
  değerli cevaplarınız için şimdiden teşekürler.


 2. #2
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.411

  Ynt: ikinci kez evlenen personel in kıdem tazminatı

  Eğer çalışan kocasından ayrılıp tekrar aynı şahısla evlendi ise o zaman muvazaa vardır ödeme yapılmaz. Aksi halde yapmalısınız.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Haziran.2009
  Mesajlar
  399

  Ynt: İkinci kez evlenen personel'in kıdem tazminatı.

  Alıntı YAZ Nickli Üyeden Alıntı
  merhabalar,
  on yıldır firmamızda çalışan.bu süre içinde evlenip boşanan bir çalışanımız var.
  söz konusu çalışanımız ikinci evliğini yaptı ve kıdem tazminatı talep ederek işten ayrılmak istiyor.
  sorum şu bu çalışanımıza kıdem tazminatı ödemesi yapmalımıyız.
  değerli cevaplarınız için şimdiden teşekürler.
  Merhaba,

  İş yerinde bir yıllık kıdemi olan kadın işçi iş ilişki devam ederken evlenir ve evlenme tarihini izleyen bir yıl içinde herhangi bir tarihte iş akdini feshederse kıdem tazminatına hak kazanır. Bu haktan yararlanabilmek için kadın işçinin evliliğinin ilk olması zorunlu olmadığı gibi, anılan hüküm uyarınca kıdem tazminatına hak kazanmışsa daha sonra eşinden boşanması kıdem tazminatı hakkını olumsuz etkilemeyecektir.


  _________________________________________________


  Ayrıca yayınlanmış makaleyi gönderiyorum.
  KADIN İŞÇİLERİN HAKLARI


  İş Kanununda evlenen kadın işçilere tanınan bazı yasal haklar vardır. Bunlardan birisi de kıdem tazminatıdır.

  1475 Sayılı İş Kanunu'nun, 14. maddesi, kıdem tazminatına hak kazanma koşullarını belirtmiştir. 14. madde hükmüne göre " ...kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile sona erdirmesi... hallerinde işçinin işe başladığı tarihten itibaren iş sözleşmesinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için aynı oran üze*rinden ödeme yapılır".

  Bu maddeye istinaden kadın işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için öncelikle, iş sözleşmesinin devam ediyor olması gerekmektedir. Bu durumda işten ayrıldıktan sonra evlenen kadın işçiye kıdem tazminatı ödenmesi mümkün değildir.

  Uygulamada ve yargı kararlarında, kadın işçinin evlenme nedeniyle hizmet akdini feshederken herhangi bir
  İhbar öneli verilmesine gerek bulunmadığı kabul edilmektedir. Yani, kadın işçinin herhangi bir ihbar öneli vermeden, evlendikten itibaren bir yıl içinde işverene müracaat ederek kıdem tazminatını talep etmesi halinde, önceden ihbar öneli verilmemesi gerekçe gösterilerek işçiden ihbar tazminatı istenilmeyecektir.

  Kadın işçi iş sözleşmesini ne zaman sona erdirebilir ?

  İş Kanunu'nun 14. maddesindeki hüküm 'kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile sona erdirmesi' şeklindedir. Yasal düzenlemeden anlaşılacağı üzere iş sözleşmesini sona erdirebileceği süre evlilik tarihini takip eden 10. günde olabilir, 1 yıllık sürenin dolmasına 10 gün kala da olabilir. Bilindiği üzere işçilerin (kadın-erkek işçi ayrımı olmadan) evlenmelerde üç güne kadar izin hakları vardır ve bugünler iş Kanunu'nda çalışılmış gibi kabul edilir.

  Boşanılan eşle tekrar evlenme halinde ne olur ?


  Kocasından boşandıktan bir süre sonra eski kocasıyla tekrar evlenen kadın işçinin bu evlenme nedeniyle kıdem tazminatı talep ettiği görülmektedir. Yargıtay kararlarına göre bu şekilde evlenerek kıdem tazminatı alınamayacağı, alınmışsa da iade edilmesi gerektiği kabul edilmektedir. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu?nun E.1990/9-52, K.1990/84, T.14.2.1990 sayılı kararında; ?Kocasından boşanarak çok kısa süre sonra boşandığı kocası ile tekrar evlenen kadın işçinin kıdem tazminatı alması hakkın kötüye kullanılmasıdır. İşveren, hataen ödediği bu miktarı geri isteyebilir? hükmü verilmiştir.

  Tazminatını alarak iş sözleşmesini sona erdiren kadın işçi başka yerde çalışabilir mi ?

  Evlenme nedeniyle kıdem tazminatı alarak işten ayrılan kadın işçinin daha sonraki dönemlerde çalışma hakkını kaybettiğinden söz edilemez. Önceki işinden ayrıldıktan hemen sonra, daha kolaylıkla yürütebileceği yeni bir iş bularak çalışmasını da sürdürebilir

  İşverene müracaat ne şekilde olmalı ?

  Evlilik nedeniyle iş sözleşmesini sona erdirmek isteyen kadın işçinin evlilik tarihini takip eden 1 yıl içinde, işverenliğe dilekçe ve ekinde evlenme cüzdan fotokopisini içerecek şekilde müracaat ederek, kıdem tazminatı talep etmesi gerekir. Bilindiği üzere kıdem tazminatının ödenmesi için iş sözleşmesinin son bulduğu tarihte, kıdem tazminatının ödenmesi şartlarından biri olan çalışılmış sürelerin toplam 1 yılı doldurmuş olması gerekir. Aksi halde kıdem tazminatı ödenmez. Örneğin; 01.01.2005 tarihinde işe giren, 01.07.2006 tarihinde evlenen kadın işçi 30.06.2007 tarihine kadar kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilecektir.

  İşverence Ödeme Yapılmaması Durumunda Kadın İşçilerin Hakları

  Evlenen kadın işçiye müracaatı halinde kıdem tazminatını ödemeyen işveren hakkında kadın işçiler doğrudan İş Mahkemesine müracaat edebilecekleri gibi, idari yönden incelenmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına veya Bölge Müdürlüklerine şikayette bulunabilirler.

  Uygulamada, ülkemizde kadın işçilerin evlilik nedeniyle işi bıraktıkları, kıdem tazminatına hak kazanmalarına rağmen, işverenlerinden talep etmedikleri, işverenlerin de durumu "istifa" şeklinde yorumladıkları görülmektedir.

  Kadın İşçilerin yoğun olduğu özellikle tekstil ve gıda vb. sektörlerde yapılan denetimlerde kadın işçilerin bu husustan haberdar olmadıkları gözlenmektedir.

  1475 Sayılı iş Kanunu'nun 14. maddesinde belirtilen; 'kadın işçinin evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde kendi arzusu ile iş sözleşmesini sona erdirmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanacağı' hükmünün tüm çalışan kadın işçiler tarafın*dan bilinmesi hak kayıplarının önlenmesi açısından önemlidir.

  Kaynak : G.Banu ERDAL
  İnsanın kendi kabiliyetini saklaması, büyük bir kabiliyet işidir.<br />La Rochefoucauld

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Kasım.2009
  Mesajlar
  31

  Ynt: İkinci kez evlenen personel'in kıdem tazminatı.

  İşverene müracaat ne şekilde olmalı ?

  Evlilik nedeniyle iş sözleşmesini sona erdirmek isteyen kadın işçinin evlilik tarihini takip eden 1 yıl içinde, işverenliğe dilekçe ve ekinde evlenme cüzdan fotokopisini içerecek şekilde müracaat ederek, kıdem tazminatı talep etmesi gerekir. Bilindiği üzere kıdem tazminatının ödenmesi için iş sözleşmesinin son bulduğu tarihte, kıdem tazminatının ödenmesi şartlarından biri olan çalışılmış sürelerin toplam 1 yılı doldurmuş olması gerekir. Aksi halde kıdem tazminatı ödenmez. Örneğin; 01.01.2005 tarihinde işe giren, 01.07.2006 tarihinde evlenen kadın işçi 30.06.2007 tarihine kadar kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilecektir.  bence bu müracaatını aynı gün noter kanalı ilede iletse birazdaha iyiolur .

  ekte evlilik cüzdanın aslı gibidir onaylı fotokopisi ve işten evlilik sebebi ile ........ tarihinden itibaren ayrılmak istedigine dair dilekçe.
  işverenlerin geneline güven olmaz. Tazminat vermemekiçin her ayrıntıyı düşüneceklerdir.


 5. #5
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  130

  Ynt: İkinci kez evlenen personel'in kıdem tazminatı.

  Sayın sertan_mazak, arkadaş zaten işyeri açısından sormuş. Güvenilmez demişsiniz de.
  Gösterdim... gördü anlamına gelmez! Söyledim... duydu anlamına gelmez. Duydu.. doğru anladı anlamına gelmez. Anladı.. hak verdi anlamına gelmez. Hak verdi... inandı anlamına gelmez. İnandı.. uyguladı anlamına gelmez. Uyguladı.. sürdürecek anlamına gelmez.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Evlenen Gazetecinin Kıdem Tazminatı
  Konu Sahibi frankencow Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 11.Nisan.2013, 16:16
 2. Eski Personel Kıdem Tazminatı
  Konu Sahibi fatihvonal Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 14.Eylül.2010, 09:10
 3. Evlenen Kadın İşçiye Kıdem Tazminatı Ödenmesi
  Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 05.Eylül.2009, 11:19
 4. TAŞINDI: Evlenen Bayan SSK lının Kıdem Tazminatı
  Konu Sahibi Tamer Başkan Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 08.Eylül.2007, 23:52
 5. Evlenen Bayan SSK lının Kıdem Tazminatı
  Konu Sahibi fb1907 Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 06.Eylül.2007, 17:36

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36