kamu işçi maaş

Konu: Hamilelik Sebebiye İşten Çıkarma

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Şubat.2010
  Mesajlar
  2

  Hamilelik Sebebiye İşten Çıkarma

  Merhabalar,
  4,5 aylık hamileyim. Hamileliğimi öğrendiğim dönemde (4. haftasında) genel müdürümü ilettim. Bana ne kadar çalışacağımı sorduğunda çalışmam gereken süre boyunca çalışacağımı ve akabinde resmi iznimi kullanıp işime geri döneceğimi söyledim ve oda tamam dedi. Sonrasında Ocak ayında ancak yetiştireceğimi söyleyerek bir eleman alınacağı iletildi. (Şirkette müdür pozisyonundayım) O sırada sağlık problemlerim sebebiyle doktorum tarafından 11 günlük bir rapor verildi ve ofise gelemedim. Geldiğimde işi aktaracağım kişi işe alınmıştır. Şubat'ın 2. haftası gibi bana sözlü olarak bir ihtimal şubat sonu veya mart sonu görevime son verileceği iletildi. Tüm haklarımı vereceklerini de ilettiler. Fakat şu anda benimle aynı durumda olan bir arkadaşımı işten çıkardılar ve sadece kıdem tazminati verip ihbar, izin, fazla mesai...vs vermediler. Arkadaşım sorun çıkmaması için imzaladı fakat ben bana da aynı şeyi yapacaklarını düşünüyorum ve burada bu durumda kalmak istememekle birlikte tüm haklarımı almadan da çıkmak istemiyorum. Böyle bir durumda imzalamaz isem farklı şekillerde bana baskı yapacaklarını düşünüyorum. (Daha önce bazı kişileri işten çıkarmak için pek çok yola başvurdular) Şu andaki durumumda bu şekilde bir baskıyı kaldıramayacağımı düşünüyor ve bebeğimin sağlığından endişeleniyorum. İmzalamam durumunda bana o halde işten çıkarmıyoruz demeleri mümkün mü ve ben bu durumda ne yapabilirim. Desteğinizi rica ederim.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Eylül.2007
  Mesajlar
  1.454

  Ynt: Hamilelik Sebebiye İşten Çıkarma

  bu durumda kıdem ihbar diğer tüm alacaklarınızı vermek zorundalar
  kesinlikle istifa yazısı yazmayın
  eğer istifa yazısı yazdırırlarsa sonradan hak arayamazsınız (ihbarınızı alamazsınız)
  ancak istifa yazmazsanız çünkü onlar çıkarıyor
  çıkış nedeninin yazıldığı çıkış yazısı ile mahkemeye giderek eğer işyeriniz 30 kişiden fazla çalışanı varsa işe iade davası açın
  4-8 aylık arasında tazminat vermek zorundalar ve mahkeme kararına kadarki boş geçen süreleri
  30 kişiden az ise kötü niyet tazminatı davası açabilirsiniz

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Eylül.2005
  Mesajlar
  866

  Ynt: Hamilelik Sebebiye İşten Çıkarma

  Öncelikle, kendi sağlığınız ve doğacak çocuğunuzun sağlığı açısından, sorunları birebir yaşamaktansa İş Hukuku konusunda tecrübeli bir avukatla anlaşıp, sürecin dışında kalmalısınız. İmza etmeniz istenen belgeleri avukata danışarak imzalayınız.
  İşverenin size karşı uygulayacağı baskılara ve yıldırma politikalarına karşı kayıtsız kalmayın.
  Haklarınızın tamamını almadan tabii ki ayrılmayın.
  Hamilelik nedeniyle işten çıkarmanın geçerli bir sebep teşkil etmeyeceği İş Kanunu'nun 18. maddesi d fıkrasında açıkça belirtilmiştir. Böyle bir nedenle işten çıkarılırsanız işveren size kıdem(bir yıldan fazla çalışmanız olmalı) ve ihbar tazminatı ödemek zorundadır; Bu duruma karşı:
  İş Kanunu'nun iş güvencesi hükümlerinden yararlanıyorsanız, işe iade davası açabilir,
  yararlanamıyorsanız (işyerinizde 30 kişiden az çalışan varsa), işveren aleyhine kötü niyet tazminatı davası açabilir ve büyük olasılıkla kazanırsınız.
  İşsizlik sigortasından yararlanma şartları mevcut ise, işverenin sizi işten çıkarması halinde bu haktan yararlanırsınız.
  Kullanmadığınız yıllık izinlerinizin ücretini, almadığınız geçmişe dönük sosyal haklarınız varsa yasal olarak alabilirsiniz.
  Almadığınız yasal haklarınızın ödendiğini belgelemek işverene aittir. İbraname her ne kadar mahkemelerde hukuken geçerli sayılmasa da imzalamayın. ?Bütün yasal haklarımı aldım? ibaresini taşıyan ibranameyi katiyen imzalamayın. Her alacağınız ücretinize ve sosyal hakkınıza ayrı makbuz tanzimini isteyerek imzalayın. 4. #4
  keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  keremcem isimli Üye şuanda online konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2007
  Mesajlar
  5.804

  Ynt: Hamilelik Sebebiye İşten Çıkarma

  Alıntı sezer Nickli Üyeden Alıntı
  İbraname her ne kadar mahkemelerde hukuken geçerli sayılmasa da imzalamayın. ?Bütün yasal haklarımı aldım? ibaresini taşıyan ibranameyi katiyen imzalamayın. Her alacağınız ücretinize ve sosyal hakkınıza ayrı makbuz tanzimini isteyerek imzalayın.
  Bütün yasal haklarımı aldım ibaresi olan ibra belgesini , gönül rahatlığyla imzalayabilirsiniz.Şekil olarak bu türde bir ibranın geçerliliği yoktur.
  İbra belgesi karşı tarafı aklama belgesidir, ödenen tüm tazminat-ücret vs.nin ne karşılığı ne kadar ödendiğinin açıkça belirtildiği ifadeler geçerli kabul edilir.İbra belgesinde size ters düşen bir ifade varsa, fazla dair haklarımı saklı tutuyorum şeklinde bir not düşerek veya itirazınız olan noktayı açıklayarak imzalamanız yararınıza olur.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Eylül.2005
  Mesajlar
  866

  Ynt: Hamilelik Sebebiye İşten Çıkarma

  Yargı safhasında karşı tarafın elinde bulunan ve lehinize sonuç beklediğiniz imzanızı taşıyan belgeler aleyhinize de delil olabilir. Bir belgeyi imzalarken o anda yorum yapamamanız veya yanlış yorum yapmanız, koyduğunuz muhalefet şerhinin yanlış anlamlara sebep olması yahut da cümle arasına sıkıştırılmış bir kelimenin varlığından haberdar olmamanız sizin hak kaybınıza sebep olabilir. Bu nedenle çok emin olunmadan veya uzmanından bilgi almadan belge imzalanmamalı.
  Yargı kararlarında bile aşağıdaki gibi çelişkili kararlarla karşılaşabiliyoruz. Bu nedenle, imzalamak sizi suçlu olmanıza neden olabilir veya davanın gereksiz yere uzamasına sebep olur fakat içeriğinden emin olmadığınız belgeyi imzalamamak karşı tarafa en azından davayı kazanma hakkı vermez.

  YARGITAY

  9. HUKUK DAİRESİ

  E. 2004/4977

  K. 2004/29756

  T. 28.12.2004

  ? FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ ( Miktar İçermemesi Başlı Başına İbranamenin Geçersizliği Sonucunu Doğurmayacağından Davacının İmzasını Taşıyan Ve Fazla Çalışma Ücretinin Tam Ödendiği Belirtilen İbranamenin Geçerli Olduğu )

  ? İBRANAMEDE MİKTAR BELİRTİLMEMESİ ( İbranamenin Geçersizliği Sonucunu Doğurmayacağından Davacının İmzasını Taşıyan Ve Fazla Çalışma Ücretinin Tam Ödendiği Belirtilen İbranamenin Geçerli Olduğu )

  ? FESİHTEN SONRA DÜZENLENEN İBRANAME ( Miktar İçermemesi Başlı Başına İbranamenin Geçersizliği Sonucunu Doğurmayacağından Davacının İmzasını Taşıyan Ve Fazla Çalışma Ücretinin Tam Ödendiği Belirtilen İbranamenin Geçerli Olduğu )

  1475/m.26

  4857/m.32

  ÖZET : Dava, eksik ödendiği iddia edilen fazla çalışma ücretlerinin tahsili istemine ilişkindir.
  Davacı işçinin iş sözleşmesinin feshinden sonra düzenlenen ibranamede, fazla çalışma ücretlerinin tamamının ödendiği ve başkaca hakkının bulunmadığı belirtilmiştir.
  Miktar içermemesi başlı başına ibranamenin geçersizliği sonucunu doğurmayacağından davacının imzasını taşıyan ve fazla çalışma ücretinin tam ödendiği belirtilen ibranamenin geçerli olduğu kabul edilmelidir.
  DAVA : Taraflar arasındaki fazla çalışma ücretinin ödetilmesi davasının yapılan yargılaması sonunda; ilamda yazılı nedenlerle gerçekleşen miktarın faiziyle birlikte davalıdan alınarak davacıya verilmesine ilişkin hüküm süresi içinde temyizen incelenmesi taraflar avukatlarınca istenilmesi ve davacı avukatınca da duruşma talep edilmesi üzerine dosya incelenerek işin duruşmaya tabi olduğu anlaşılmış ve duruşma için 28.12.2004 Salı günü tayin edilerek taraflara çağrı kağıdı gönderilmişti. Duruşma günü davacı adına kimse gelmedi. Karşı taraf adına Av. EK geldi. Duruşmaya başlanarak hazır bulunan avukatın sözlü açıklaması dinlendikten sonra duruşmaya son verilerek dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:
  KARAR : 1. Dosyadaki yazılara, toplanan delillerle kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre, davacının tüm temyiz itirazları yerinde değildir.
  2. Davalının temyizine gelince:
  Davacı işçi, fazla çalışma ücretlerinin eksik olarak ödendiğini ileri sürerek bu yönde istekte bulunmuş, mahkemece isteğin kısmen kabulüne dair karar verilmiştir. Davacı işçinin iş sözleşmesinin feshinden sonra düzenlenen ibranamede, fazla çalışma ücretlerinin tamamının ödendiği ve başkaca hakkının bulunmadığı belirtilmiştir. Davacı, söz konusu ibranamenin miktar içermemesi ve önceden işverence matbu olarak hazırlanmış olması nedeniyle geçersiz olduğunu ifade etmiştir. Ancak, dinlenen davacı tanıkları ibranamenin boş olarak önceden imzalatıldığı yönünde bir beyanda bulunmamışlardır.
  Öte yandan, miktar içermemesi başlı başına ibranamenin geçersizliği sonucunu doğurmaz. Fesihten sonra düzenlenen ve davacının imzasını taşıyan ibranamede, fazla çalışma ücretlerinin tam olarak ödendiği başkaca alacağın kalmadığı belirtildiğine göre, anılan ibranameye değer vermek gerekir. Dairemizin, Hukuk Genel Kurulunca da benimsenen kararlılık kazanmış olan uygulaması bu doğrultudadır. Bu durumda davacının fazla çalışma fark ücretine dair talebinin ibraname dikkate alınarak reddine karar verilmelidir. Mahkemece, anılan isteğin kabulü cihetine gidilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.
  SONUÇ : Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten BOZULMASINA, Davalı yararına takdir edilen 400.000.000 TL.duruşma avukatlık parasının karşı tarafa yükletilmesine, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 28.12.2004 gününde oybirliği ile karar verildi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Hamilelik Nedeniyle İşten Çıkarılma
  Konu Sahibi sevalsay Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 21.Eylül.2018, 17:51
 2. Hamilelik İşten Çıkarılma
  Konu Sahibi mes_ar Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 18.Ocak.2018, 13:15
 3. Hamilelik Durumu Ve İşten Ayrılma
  Konu Sahibi dumbledoor Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 31.Ekim.2017, 12:07
 4. Hamilelik Sebebiyle İşten Çıkarıldım
  Konu Sahibi sldyksl Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 04.Ocak.2016, 15:52
 5. İşten Çıkarma
  Konu Sahibi secretman Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 21.Mayıs.2009, 16:09

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36