Konu: 3600 prim günü Kıdem tazminatı alma

3600 prim günü Kıdem tazminatı alma

Merhaba arkadaşlar,

konuyu doğru yere açmışımdır umarım... bir konuda yardımlarınızı rica ederim.

sigorta başlangıç yılım 01.05.1995
    son 5 yıldırda aynı işyerinde çalışmaktayım toplam ödenen prim gün sayım: 4.070 gün.
    kıdem tazminat hakkına 01.05.2010 yılında mı hak kazanıyormuyum. Yani 15 yılın dolmasımı gerekiyor yoksa 15 yıla girmiş olmam yeterlimidir.Nasıl oluyor bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.

Çok teşekkürler.

Ynt: 3600 prim günü Kıdem tazminatı alma

Emekli olmadan böyle bir hak kazanamazsınız. Bu prim sayısı ile emeklide olamazsınız. Sizi yanlış bilgilendirmişler...

http://www.alomaliye.com/bilgi_kidem_tazminati.htm bu link umarım size yardımcı olur.

Merhabalar ,

Ben emekli olmadan iş yerinden ayrılıp kıdem tazminatı almak istiyorum.Aşağıda konuyla ilgili kanuna göre bu hakkı kazanamıyormuyum.

15 Yıl ve 3600 Prim Günü Dolduran İşçiler Emekli Olmadan Kıdem Tazminatını Alarak İşten Ayrılabilir:
    1999 yılında yürürlüğe giren 4447 sayılı Kanunla getirilen düzenleme gereği emeklilik için gereken sigortalılık süresi ile prim gün sayısını doldurup, yaşın dolmasını bekleyen işçiler kıdem tazminatına hak kazanmaktadır.

Mülga 1475 sayılı İş Kanununun, yürürlükte olan 14.maddesine göre kıdem tazminatına hak kazanma koşullarından biriside 4447 sayılı Kanun ile getirilen düzenlemedir. 08.09.1999 tarihinde yürürlüğe giren yasal düzenleme gereği 506 sayılı Kanunun 6.maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı Kanunun Geçici 8.maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle yaşlılık aylığı bağlanması için yaş koşulu dışında sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı koşullarını yerine getirenler kendi istekleri ile işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatına hak kazanır.

15 yılınızı doldurduğunuzda 3.600 gününüz zaten tamamladığınızdan, bağlı bulunduğunuz SGK il Müdürlüğü'nden "tazminat alabilir yazısı" alarak işvereninize verip, kıdem tazminatınızı alarak ayrılabilirsiniz. Tekrar aynı iş yerinde veya başka iş yerinde çalışabilirsiniz.

15 yıldan gün almak yeterli olmuyor illah 15 yılı doldurmak gerekiyor demek ki
    paylaşımlarınız için teşekkürler arkadaşlar...

15yıl ve 3600 günden yaşı beklemeden SGK'dan aldığımız yazıyı işyerine verip işten ayrıldığımızda kıdem tazminatını alabiliyoruz.Bu durumdan sonra eksik kalan normal yaşta emeklilik prim günlerini dışardan ödeyerek ya da bir süre sonra çalışarak tamamladığımızda normal yaştan emekli olabiliyor muyuz?

1993 yılında sigortası başlamış, 15 şubat 2010 tarihinde 3600 günü tamamlamış bulunuyorum.Şu anki prim ödeme gün sayım : 4310

İlgili internet hesaplama sayfalarına göre normalde 50 yaşında , 3600e göre 58 yaşında emeklilik görünüyor.Doğru mudur?

Yani belge ile işten ayrılıp kıdem tazminatı alırsam yine de günleri tamamlayıp 50 yaşta emekli olabilir miyim?

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Elbette. İşyerinden ayrıldıktan sonra başka yerde çalışabilrisiniz. SSK primleriniz de ödenmeye devam eder.Normal emekli olabilrisniz
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

belge ile işten ayrıldım demek tamamdir artık ben yaşımı bekleyeceğim, çalışmayacağım tazminatımı verin demek. bu şekilde işten ayrıldıktan sonra, makul bir süre bekleyerek aynı veya başka işyerinde çalışabilir, normal emeklilik primlerinizi tamamlayarak yaştan değil normal emekli olabilirsiniz.
    emeklilik hesabı için dt. sigorta başlangıcı bilgisi yeterlidir. bu şekilde daha detaylı bilgi verilebilir.

Alıntı mstglcck Nickli Üyeden Alıntı
    belge ile işten ayrıldım demek tamamdir artık ben yaşımı bekleyeceğim, çalışmayacağım tazminatımı verin demek. bu şekilde işten ayrıldıktan sonra, makul bir süre bekleyerek aynı veya başka işyerinde çalışabilir, normal emeklilik primlerinizi tamamlayarak yaştan değil normal emekli olabilirsiniz.
    emeklilik hesabı için dt. sigorta başlangıcı bilgisi yeterlidir. bu şekilde daha detaylı bilgi verilebilir.
    Doğum tarihim 17.12.1973 sigorta başlangıcım temmuz 1993 Kaç yaşında emekli olabileceğim konusunda bilgi verebilir misiniz? (Prim gün sayım internetten baktığım kadarı ile 4310) Prim ödeme gün sayım kaç olmalı ? Çalışma yılı kaç olmalı?
    Ayrıca 3600 gün ve 15 yıl sonrası belge ile tazminat alıp çıktığımda işsizlik maaşı alma ihtimalim nedir?
    Teşekkürler

Alıntı nilufer karadeniz Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı mstglcck Nickli Üyeden Alıntı
    Doğum tarihim 17.12.1973 sigorta başlangıcım temmuz 1993 Kaç yaşında emekli olabileceğim konusunda bilgi verebilir misiniz? (Prim gün sayım internetten baktığım kadarı ile 4310) Prim ödeme gün sayım kaç olmalı ? Çalışma yılı kaç olmalı?
    Ayrıca 3600 gün ve 15 yıl sonrası belge ile tazminat alıp çıktığımda işsizlik maaşı alma ihtimalim nedir?
    Teşekkürler
    sıfır.

işsizlik maaşını işten kendi isteğinizle ayrılırsanız alamazsınız.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)