kamu işçi maaş

Konu: Kısa çalışma ödeneğinden faydalananların işten çıkarılması, İmzalanmayan bordro

Kısa çalışma ödeneğinden faydalananların işten çıkarılması, İmzalanmayan bordro

-Merhaba
    Sitede birçok arama yapmama rağmen net cevap bulamadığımdan dolayı, konu açıp sormak istedim,
    180 kişilik işyerinde 86 kişi kısa çalışma yasasından faydalandık.

-1 aralık 2008 1 haziran 2009 yılları arasında kısa çalışma yasasından faydalanan çalışanların işbaşı yaptıktan sonra, işten çıkarmaya işverenin hakkı varmıdır?

-6ay kısa çalışmadan faydalanıp işbaşı yapıldığında mesai oranlarımızı pazar ve bayram günlerini %100den 50 ye cumartesi ve akşam mesailerin %50 den 20 ye çekmeye hakkı varmıdır?

-Kısa çalışmaya gönderirken hiçbir hakkımızın kaybolmayacağını, izin ve ikramiyelerimiz alabileceğimizi söylemesine rağmen, kısa çalışmadan dönüp, işbaşı yaptığımızda kısa çalışmaya çıkanların, çalışmadıkları için ikramiyelerini kanunen haketmedikleri için vermiyeceğini, bunun doğru olup olmadığını?

-kriz öncesine kadar, eski elemanların ve emekli olacakların bordrosunu son 5 sene öncesinden maaşını net'ten gösterecek şekilde zam yapıyordu. Bizlerde bordrolarımız imzalıyorduk. şimdi ise zam yapmayacağını bunların geride kaldığını söylemesi üzerine, Bordrolarımızı gerçek maaşımızı gösterene dek imzalamama kararı aldık, 2010 ocak ve şubat olmak üzere 2 adet bordroyu imzalamadık. burada yaptığımız doğrumudur. yada nasılbir yol izlememiz gerekmektedir?

-İşten çıkarılınca bordromuz gerçek maaşımızı göstermediğinden dolayı imzalamıyacakmıyız ?

-Tazminatımızı 10 ay sonrasından başlamak üzre 4 adet senet yapacağını söylüyor. buna hakkı varmıdır?

- Çokmu soru sordum'' ne !!

Selam ve dua ile, sağlıcakla kalın

Ynt: Kısa çalışma ödeneğinden faydalananların işten çıkarılması, İmzalanmayan bordro

- Bizde geçen sene 3 aylık kısa çalışma süremiz dolunca toplu çıkış yapmıştık. Ve daha sonra kalan kişiler için kısa çalışma süresini uzatmak için tekrar başvurmuştuk. Kısa çalışma kapsamında olduğunuz süre içinde çıkış yapılması doğru değil fakat , süre bittikten sonra işçi çıkarılamaz diye bir kanun metni yoktur. Yani kanunda bununla ilgili bir açıklık yok desem daha doğru olur. ( Birde merak ettim , siz 6 ay boyunca mı iş bıraktınız..? )

- Verilen hak geri alınmaz , yani mesai , pazar ve bayram oranlarında değişiklik yapamazlar.

- Tazminatların aslında çıkış verildiği zaman ve bir kerede verilmesi gerekir ama çoğu firma sizin bahsettiğiniz şekilde , taksit taksit ödeme yapmakta. Dolayısıyla alışılagelmiş bir durum.

- İzin hakkınızı kesemezler. Fakat çalışmadığınız için ikramiyeler kesilir.

- Firmanızda anladığım kadarıyla sendika yok. Eğer sizin işverenle aranızda yaptığınız sözleşmede bu konuda herhangi bir hüküm yoksa , 6 ayda bir asgari ücrete yapılan zam geçerli olur diye tahmin ediyorum. Bu konuda kesin bir şey söyleyemeyeceğim.
    Ümitsiz olmayın , Ümit SİZ olun.....

Ynt: Kısa çalışma ödeneğinden faydalananların işten çıkarılması, İmzalanmayan bordro

-Sayın HAZELSU'' sitede geçmiş konulara baktığımda, tüm konu başlıklarına cevap yazılmış.

Açmış olduğum konuya 1 gün bile geçmeden, bir cevap alabildiğim için teşekkür ederim.

Çıkmış olduğumuz kısa çalışma yasası 3 aylık idi, şubat ayı sonunda 2nci 3 ay onaylanınca, mart'ın 2sinde işbaşı yapacağımız yalan oldu. Hadi bakalım işbaşı derken bir 3 ay daha izine çıktık..

Ayrıca sormak istediğim 2 konuyuda atlamışım.

Bu geçtiğimiz yılbaşında bordrolarımıza biraz çeki düzen vereceğini söylemesine rağmen bir şey yapılmadı...
    yaklaşık 15 kadar eski çalışanlar olarak. maaşımızı göstermeyen bordroyu imzalamama kararı aldık

Ocak ve şubat ayı bordrolarını imzalamamıza rağmen yatırılıyor, bu işin sonu nereye varır.

işimizi seviyoruz, fakat işverenimiz bizleri teker teker işten çıkartıyor. Tazminatlarınıza çalışıyorsunuz diyor.

-Malum bordrolarımız maaşlarımız yansıtmıyor. acaba işyerime şöyle bir ihtar çeksem,

( Hali hazırdada çalışmakta olduğum ...... işyerinde TC iş kanunu yasalarından 24/2 maddesine dayanarak, işverenin resmi evrakta usulsüzlük yapması sonucu (düşük bordro) iş akdimi,
    8haftalık ihbar sürem bitimimine dek, gerçek maaşım resmi evrakta beyan edilmezse, tek taraflı olarak fesh etme hakkımı kullanacağım, tarafımdan ihtar olunur. )

-Diye elyazımla müdürüme iletsem olurmu..

Selam ve dua ile
    Sağlıcakla kalın

Ben şu kısma takılmış durumdayım halen. Siz 6 ay boyunca hiç ara vermeden mi kısa çalışma yaptınız. Biliyorsunuz kısa çalışma süresi 3 aysa 1 ayını , 6 aysa 2 ayını kısa çalışma yaptırabiliyorsunuz. Ya da bu belirttiğim süreleri diğer aylara eşit şekilde dağıtarak da kullanabilirsiniz. Eğer siz 6 ay boyunca hiç aralık vermeden kısa çalışma yaptınız ise bu işte bir yanlışlık var derim ben. Dikkat edin devlet faiziyle size ödenen ücretleri geri isteyebilir. Umarım bu şekilde değildir.

Şimdi tabiki kanıtlayabiliyorsanız hiç durmayın derim ama bunu yasal yollarla yapın. Ama biliyorsunuz bu tür şeyler biraz zaman alır. Hemen bir sonuç beklemeyin derim ben.

1 Aralık 2008 itibarı ile 3 ay kısa çalışmadan faydalanmak üzere ayrıldık.

2 mart pazartesi günü 3 aylık süreni,n bitiminde işbaşı yapmak üzere işyerine gittik

Ancak 2nci kez 3 aylık kısa çalışmadan faydalanmak için işverenimiz tarafından geri gönderilip, haziran 1 inde işbaşı yapmamız istendi. ve öylede oldu.

Yani 3+3 ay boyunca kısa çalışmadan faydalandık.

6 ay full yani. Peki bu altı ayın ücretini tam olarak aldınız dimi. Valla eğer öyle ise bu işte bir yanlışlık var ben söyleyim. Çünkü yukarıda açıkladığım gibi olmalı. Hadi diyelim işyeri bir sene yararlanmak için başvurmuş olsun , öyle bile olsa 4 ayı geçemez. Kalan kısımı işveren ödemek zorunda , kısa çalışma kısa çalışma kapsamında olduğunuz tüm süreleri devlet öder demiyor. 3/1 ini devlet öder , ama bunu istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz diyor. Şimdi evrak falan görmeden bir şey diyemem ama benim anladığım kadarıyla bir yanlışlık var.

-Sayın HAZELSU''

Bize ilk kısa çalışmaya çıkacağımız zaman, maaşınızın 3 te 1ini alacaksınız dendi. ilk 3 ay maaş bağlanmasını bekledik, işbaşı için gittiğimiz 2 mart tarihinde işyerini denetleyecek olan müfettişler anca geldi, ve o gün onaylandı,
    15 gün kadar sonra maaşlarımızı almak üzere postahanelere müracat etmemiz söylendi, 1210 tl olan bordrom üzerinden bana bağlanan maaş 726 tl oldu, 3 aylık peşin aldım, sonraki aylıklarımızı her ayın 2sinden sonra olmak üzere aldık..

3 ay çıkacaksınız dendi aralık 1 de çıktık, mart 2 sinde geldik. Tekrar 3 ay dendi, mart 2 de çıktık haziran 1 de işbaşı yaptık, hiç bir problem olmadı... toplamda 6 ay çıktık, 2009 sonları gibi kısaçalışma yasası 12 aya kadar uzatıldığına dair haberlerde dinledim. o gün patronun toplantı yapması bizi rahatlattı, yani 2nci kez 6 ay kısa çalışmaya çıkarmıyacağını söyledi..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)