kamu işçi maaş

Konu: Bordro'nun tam maaşı göstermesi için işyerine ihtar...

Bordro'nun tam maaşı göstermesi için işyerine ihtar...

Konu açmıştım ancak konu biraz dağıldı, yeniden açmak zorunda hissetttim.

İşverenim çalışanlardan bankaya yatacak olan resmii kısmını, kriz sebebiyle feragat ediyorum diye imza atın, sizlere gerçek maaşınızın üzerinden ikramiyenizi vereyim dedi.. imzaladık.. 10 ay geçti vermemesi üzerine istedik...

sonrasında kısa çalışmaya çıkanların bu parayı kanunen haketmediklerini, Dolayısıyla kendisinin kanunsuzluk yapamayacağı söylemesi üzerine, genel adına söz aldım..

Kendisine, kanunen hakettiğimizi söyledin, bizden imza aldın, o halde sadece kısa çalışma yasasından faydalanmayanlardan imza isteseydiniz dedim.

Bağırarak bana,

Ben seni işten çıkarmayacaktım ama sen böyle konuştuğun için seni işten çıkarmak zorunda kalacağım,

burada huzursuzluk yaratıyorsun,

maaşını alıyorsun daha ne istiyorsun,

senden dahada kötüleri var bak piyasaya,

benden iyimi biliyorsun kanunları,

senin gözünde ben kapitalistmiyim,

-hayır yanlış anladınız demeye kalmadan

yeter sus artık birdaha sana söz hakkı vermeyeceğim diye 180 kişinin arasında yerin dibine soktu..

(işyerinde en az 150 si beni tanıyor hepside bu duruma şahit)

--Sorum şu olacak''

( Hali hazırdada çalışmakta olduğum ...... işyerinde TC iş kanunu yasalarından 24/2 maddesine dayanarak,

işverenin resmi evrakta usulsüzlük yapması sonucu (düşük bordro) iş akdimi,

8 haftalık ihbar sürem bitimimine dek, gerçek maaşım resmi evrakta beyan edilmezse, tek taraflı olarak fesh etme hakkımı kullanacağım, tarafımdan ihtar olunur. )

diye yazıp imzalasam gerçek maaşım üzerinden tazminatımı alabilirmiyim.

yada ihtar nasıl oluyor nereden veriliyor,

Selam ve dua ile

Ynt: Bordro'nun tam maaşı göstermesi için işyerine ihtar...

Bu üstte yazdıklarım, patronun bana bağırması Mobbing yasasına girermi... ?

-Birde ocak ayı ile beraber 2 aylık bordroyu imzalamadım.. dün usta başı bordrolarını imzalamayanların elden verilecek olan parayı patronun verrdirmeyeceğini söyledi.. bu konuda ne yapabiliriz...

baya karışık bir durum , sizin kendi kendinize ihtar vermeniz hiç bir şeyi değiştirmez. Siz en iyisimi bir avukata gidin , noter kanalıyla ihtar gönderin. Yalnız size ödenen ücretle bordro arasında uyuşmazlık olduğunu kanıtlamanız gerekiyor. Gerekirse şahit de ayarlayın.
    Ümitsiz olmayın , Ümit SİZ olun.....

Bence Avukatlar için çok kolay bir dava kolay kazanırsınız. Mobbing kavramı bizim iş hukukunda tam olarak karşılığını buluyor mu emin değilim

Bence süreklilik gösterirse iddia edebilirsiniz

Bu konuda hangi avukata gitseniz yardımcı olurlar bence
    SMMM

Ne yazık ki ben çok umut verici yazılar yazamayacağım. Yazdıklarınız mobbing denilecek türden değildir. Öte yandan mobbing somut bir olgu olduğundan iş mahkemelerinde kanıtlanması zor ve uzun süren bir durumdur.

Siz bankadan aldığınız resmi maaşınızla gerçek maaşınız arasında bir fark olduğunu kanıtlamaya çalışmalısınız. Bunu şahitlerle yapmanız da zor görünüyor, işveren baskısından ya da işten atılma korkusundan şahit bulmanız zorlaşabilir.
    Gösterdim... gördü anlamına gelmez! Söyledim... duydu anlamına gelmez. Duydu.. doğru anladı anlamına gelmez. Anladı.. hak verdi anlamına gelmez. Hak verdi... inandı anlamına gelmez. İnandı.. uyguladı anlamına gelmez. Uyguladı.. sürdürecek anlamına gelmez.

-Mobbing yasasına girmiyorsa, ben öyle idi diye itiraz etmem söz konusu olmaz. bu konuda teşekkür ederim vakit ayırıp bilgisini paylaşanlara. Mobbin benim için kapanmıştır..

Düşük olan bordro için mesela,

benden 1 sene

yada' benle beraber,

yada hemen ardımdan işten ayrılmış, çıkartılmış kişiler şahit olabiliyormu ?

birbirimize aynı konulu davalar için şahitlik yapabiliyormuyuz ?

illa içerde çalışanmı şahit olması lazım.

Alo 170 e şikayet edin

15 gün içinde geliorlar bildiğim kadarı ile
    SMMM

Alıntı Palestine Nickli Üyeden Alıntı
    -Mobbing yasasına girmiyorsa, ben öyle idi diye itiraz etmem söz konusu olmaz. bu konuda teşekkür ederim vakit ayırıp bilgisini paylaşanlara. Mobbin benim için kapanmıştır..

Düşük olan bordro için mesela,

benden 1 sene

yada' benle beraber,

yada hemen ardımdan işten ayrılmış, çıkartılmış kişiler şahit olabiliyormu ?

birbirimize aynı konulu davalar için şahitlik yapabiliyormuyuz ?

illa içerde çalışanmı şahit olması lazım.

Şirkette çalışması şart değil. Sİzinle aynı durumda olması aynı zamanlarda çalışmış olması çok iyi olur.

-İşverenimle bir uzlaşmaya varamadım

-Maaşımdan tazminatımı vermiyor...

iş akdimi resmi evrakta usulsüzlükten dolayı, fesh etmeden önce yapabileceklerin nelerdir,

Örnek olarak maaş tesbitimi yaptırmam lazım ?

varsa yapabileceklerim konusunda bilgi rica edicem,

ve kendim fesh ettiğim için, işsizlik sigortasından faydalanabilirmiyim...

cevaplarınız ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim. (cevap vermediğiniz konu sayısı neredeyse hiç yok.. Cevap alacağıma inandığım tek adresim oldunuz...)

benzer bir davayı bir kaç ay önce kendim açtım . işveren kullanmadıgım senelik 1 haftalık iznimi kullandıktan sonra izin dönüşü benisözlüolarak işten çıkardıgını beyan etti tazminat ve haklarımı ssk bordro üzerinden verecegini gene sözlüolarakbeyan etti bende net maaşımdan tazminat ve haklarımı istedim ki arada büyükbir uçurum var kabullenemem . elimde muhasebe müdürünün maaş,mesai,avans,havale , vs. notları düştügü maaş zarfları var. önceden çalışıp ayrılmış 2 kişi 1 de halen çalışan şahitim var.

tabi sözlüolarak çıkartıldıgımı beyan etmesi yazılı evrak vermemesi kabullenemez.
    noter kanalı ile durumu belirten ihtarımı ertesigün kendilerine geçtim .
    firmada 4857 :25\2 mad. uyguladgını bana cevap olarakverdi. mahkemeye verdim.

ilk duruşmada hakim ücretde anlaşma olmadıgını ilgili meslek odasından davacının alabilecegi ücretin takdiren nekadar olabilecegi konusunda meslek odasına ücret sorulmasını istedi.
    artı şahitlerde 2 . duruşmada ben şu kadar ücret alıyordum arkadaşımda şu kadar ücret alıyordum diye yeminli olarak dogruyu beyanedecekler

durum şuki ben personelime ssk asgari ücret veriyorum demekle bordroyu imzalamakla asgariücrete veya düşükmaaş çalıştıgnı devletde kabullenmiyor bile bile

bu davayı kazanmam neticesinde geriye dönük ssk primlerimiçinde ayrıyeten 2. davamıda açacagım.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)