kamu işçi maaş

Konu: Evlilikte Kıdem Tazminatı

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Aralık.2005
  Mesajlar
  151

  Evlilikte Kıdem Tazminatı

  merhabalar;
  arkadaşlar; ikilemde kaldığım bir sorum var; bir bayan bir şirkette 09/11/2004 tarihinde işe başlıyor ve 22/09/2005 tarihinde işten ayrılıyor. aynı bayan aynı işyerine tekrar, 09/11/2005 tarihinde iş başlıyor ve evliğinden dolayı 01/12/2005 tarihinde işten ayrılıyor. yani bu işyerinde ayrı ayrı zamanlarda toplam 339 gün çalışmış oluyor. bu bayan bu şirketten, 1 yıllık zamanı doldurmadığı halde evllikten dolayı kıdem tazminatı hak ediyormu? herhangi bir şikayette bulunsa dava konusu teşkil eder mi? benim bildiğim kadarıyla kıdem taz.hak edebilmesi için 1 yıllık sürenin dolması gerekiyor. siz formdaşlarımdanda daha aydınlatıcı kanun içerikli bilgi de almak isterim. ben bir gözlemledim ama tam açıklayıcı bilgiye ulaşamadım yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
  saygılarımla;


 2. #2
  nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nane Guest

  Evlilikte Kıdem Tazminatı

  çalışması bir yılı geçerse ve evlendiği tarihten itibaran bir yıl içinde evlilik nedeniyle işten ayrılmak isterse kıdem tazminatını hak eder.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  24

  Evlilikte Kıdem Tazminatı

  merhaba hakan03

  halen yürürlükte olan 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14. maddesi 3. fıkrası "işçilerin kıdemleri, hizmet akdinin devam etmiş veya fasılalarla yeniden akdedilmiş olmasına bakılmaksızın aynı işverenin bir veya değişik işyerlerinde çalıştıkları süreler göz önüne alınarak hesaplanır" demektedir.

  Bu durumda iki kez iş akdi imzaladığınız bu bayanın iki ayrı kıdem süresinin toplamı 1 tam yılı (365 gün) geçiyorsa ve evlendikten sonra 1 yıl içerisinde işten ayrılırsa veya evlilik nedeniyle işten ayrıldıktan sonra 1 yıl içerisinde evlenirse kıdem tazminatı ödemek zorundasınız.

  İyi çalışmalar

  Selam ve Saygı ile
  Mustafa TOSUN
  Mustafa Tosun

 4. #4
  nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nane Guest

  Evlilikte Kıdem Tazminatı

  sayın mustafa tosun
  "...evlilik nedeniyle işten ayrıldıktan sonra 1 yıl içerisinde evlenirse..."
  bu kısımla ilgili yasal dayanağınızı öğrenebilirmiyim.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  24

  Evlilikte Kıdem Tazminatı

  Merhaba nane üstad

  Bununla ilgili kanun, yönetmelik, tebliğ vs. yok; Yargıtay kararı var. Birkaç Yargıtay kararı okumuştum ama karar numaraları aklımda değil biraz araştırma yapmam gerek.

  Bir örnek olay şöyle gelişiyor: Bir bayan, 3 yıldır çalıştığı işyerinden nişanlanınca, evlilik nedeniyle istifa ediyor, işyeri kıdem tazminatı için evlilik cüzdanı istiyor ancak veremiyor ve kıdem tazminatı alamıyor. istifa tarihinden 8 ay sonra evleniyor evlendikten sonra evlilik cüzdanıyla işyerine kıdem için başvuruyor ancak işyeri kıdemini yine vermiyor ve daha sonra mahkemeye başvuruyor. iş Yargıtaya kadar çıkıyor ve Yargıtay da böyle bir karar veriyor "evlilik nedeniyle işten ayrıldıktan sonra 1 yıl içerisinde evlenirse kıdem tazminatı hak eder." şeklinde. Kanunu oldukça geniş yorumluyor. Bunun aksine verilmiş kararlara da rastlamadım. Birçok işyeri de bu şekilde uyguluyor.

  Selam ve saygı ile
  Mustafa TOSUN
  Mustafa Tosun

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  630

  Evlilikte Kıdem Tazminatı

  kıdem tazminatı hakkazanmada şartı belli evlendikten 1 yıl içinde işten ayrılırsa. işten çıkış yaptıktan sonra 1 yıl içinde evlenip kıdem tazminatı kanunla çelşir. zannımca yanlış anlaşılma mevcut.
  Ne irfandır veren&nbsp; ahlaka yükseklik,ne vicdandır <br />Fazilet hissi insanlarda ALLAH korkusundandır.<br />Yüreklerden çekilmiş farzedilsin havfı Yezdan&#39;ın <br />Ne irfanın kalır tesiri katiyyen,ne vicdanın.<br /><br /> Mehmet Akif ERSOY

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  133

  Evlilikte Kıdem Tazminatı

  Merhaba,

  Sayın MURO'nun yaklaşımı bencede doğru, fakat sorulan soru bu değil. İş kanunu ve yargıtay kararları ile ilgili bir kitabım var. Akşam araştırayım. Birde hakan03'e sormak istediğim bir soru var. işçi 22/09/2005 tarihinde işyerinden neden ayrılıyor ve ne gibi belgeler var. Bunlarda verilecek cevapta önemli.
  aygılarımla,
  <br />Soner TECİM

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Aralık.2005
  Mesajlar
  151

  Evlilikte Kıdem Tazminatı

  merhaba;
  soner tecim, işçi kendi isteği ile ayrılıyor, hizmet akdi ve işsözleşmesi var.

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  133

  Evlilikte Kıdem Tazminatı

  Merhaba hakan03,

  1475 sayılı kanun maddesinde değiştirilmeyen tek madde olan 14. madde, yani kıdem tazminatı maddesi 1.bendi derki; 1. (Değişik : 22/05/2003-4857/Geçici md.1) İşveren tarafından bu Kanunun 24 üncü maddesinin II numaralı bendinde gösterilen sebepler dışında,
  burdan anlaşılacağı üzere, 24. madde II. bend;
  II. Ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri:

  a.İşveren iş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri hakkında yanlış vasıflar veya şartlar göstermek yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler vermek veya sözler söylemek suretiyle işçiyi yanıltırsa.
  b.İşveren işçinin veya ailesi üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak şekilde sözler söyler, davranışlarda bulunursa veya işçiye cinsel tacizde bulunursa.
  c.İşveren işçiye veya ailesi üyelerinden birine karşı sataşmada bulunur veya gözdağı verirse, yahut işçiyi veya ailesi üyelerinden birini kanuna karşı davranışa özendirir, kışkırtır, sürükler, yahut işçiye ve ailesi üyelerinden birine karşı hapsi gerektiren bir suç işlerse yahut işçi hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ağır isnad veya ithamlarda bulunursa.
  d.İşçinin diğer bir işçi veya üçüncü kişiler tarafından işyerinde cinsel tacize uğraması ve bu durumu işverene bildirmesine rağmen gerekli önlemler alınmazsa.
  e.İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse,
  f.Ücretin parça başına veya iş tutarı üzerinden ödenmesi kararlaştırılıp da işveren tarafından işçiye yapabileceği sayı ve tutardan az iş verildiği hallerde, aradaki ücret farkı zaman esasına göre ödenerek işçinin eksik aldığı ücret karşılanmazsa, yahut çalışma şartları uygulanmazsa.
  demektedir. Yani işçiniz yukarda sayılan bendler haricinde istifa etmişse zaten her halükarda kıdem tazminatı alamaz. İlk işten ayrılma sebebi, geçerli bir sebepse, birleştirme yapılması lazım ve toplam 1 yıldan fazla olmak kaydıyla fasılarla çalışmışta olsa kıdem tazminatı alacaktı. İlk işten ayrılma sebebi yukarda sayılanlar dışındaysa (ki diğer maddelere bakma gereği duymadım (emeklilik,askerlik vb.gibi)) ikinci girişinden sonra evlenip ayrılsa yada ayrıldıktan sonra evlense dahi kıdem haketmez.
  aygılarımla,
  <br />Soner TECİM

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Aralık.2005
  Mesajlar
  151

  Evlilikte Kıdem Tazminatı

  arkadaşlar, ilginize teşekkürler.
  saygılarımla;

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Kıdem Tazminatı ve İhbar Tazminatı Hesaplaması
  Konu Sahibi mustafacalik Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 19.Temmuz.2019, 14:23
 2. Kıdem Tazminatı Veya İhbar Tazminatı Hak Ediyor muyum ?
  Konu Sahibi byparim Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 20
  Son Mesaj : 30.Kasım.2013, 13:53
 3. Evlilikte İhbar Tazminatı
  Konu Sahibi sl75 Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 16
  Son Mesaj : 26.Mayıs.2009, 10:05
 4. Kıdem Tazminatı ve İhbar Tazminatı Hesaplaması
  Konu Sahibi skara Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 18
  Son Mesaj : 14.Nisan.2008, 09:29
 5. Acil: Kıdem tazminatı tavanının üzerinde kıdem hesaplanması.
  Konu Sahibi Ukde Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 29.Temmuz.2005, 00:16

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36