kamu işçi maaş

Konu: Kıdem Tazminatında top hükümette

 1. #1
  SİBEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  SİBEL Guest

  Kıdem Tazminatında top hükümette

  Kıdem tazminatının yeniden düzenlenmesi konusunda yapılan uzun tartışmaların ardından ekonomi bürokrasisi son kararını verdi. Buna göre kıdem tazminatı için fon kurulması benimsendi. Ancak kurulacak fon, eskiden olduğu gibi çalışanın kıdem tazminatını her yıl için 1 maaş üzerinden hesaplayacak. Böylece her yıl için 15 günlük kıdem tazminatı önerisi reddedilmiş oldu. Kıdem tazminatında fon uygulamasına geçilmesine karşılık çalışanların işsizlik sigortasından yararlanma koşulları iyileştirilecek ve işsizlik maaşı reel maaşlara yaklaştırılacak. Kıdem tazminatı fonuyla ilgili son kararı ise hükümet verecek. Hükümetin kararına göre kıdem tazminatıyla ilgili düzenleme, istihdam stratejisine girecek.

  Kıdem tazminatı, yıllardır tartışma konusu. İstihdam stratejisi çalışmaları sırasında da, kıdem tazminatı konusunun ne olacağı tartışmaya açılmıştı. Hükümet ve işverenler kıdem tazminatında yeni bir düzenlemenin şart olduğunu belirtirken, Türk-İş kıdem tazminatında yapılacak bir değişikliğin genel grev sebebi sayılacağını bildirmişti. Ancak yaşanan bu tartışmalara karşın kıdem tazminatı alanında atılacak adımlar, istihdam stratejisi çalışmaları sırasında değerlendirildi ve bu konuda bir değişikliğe gidilmesi benimsendi. Edinilen bilgilere göre istihdam stratejisinde kıdem tazminatının bir fon olarak yeniden yapılandırılması öngörülüyor.

  Oluşturulan fona hem işçi hem işveren hem de Hazine destek verecek. Kıdem tazminatı, çalışan kişi işyerini değiştirdiğinde de yanmayacak. Böylece çalışanların işyeri değiştirmesinde ?Kıdem tazminatım yanar' düşüncesinin ortadan kaldırılması hedefleniyor. Kıdem tazminatının nasıl hesaplanacağı konusunda ise bir formül oluşturuldu. Halen çalışanın, çalıştığı her yıl için kıdem tazminatı 1 aylık maaşı üzerinden hesaplanıyor. Ancak işverenler bu rakamın 15 güne düşürülmesini istiyor. Bu alanda herhangi bir değişiklik olmayacak ve her yıl için 1 aylık maaş kadar tazminat ödenmesine devam edilecek.

  İşsizlik sigortası esnetilecek

  Kıdem tazminatının fon olarak yeniden yapılandırılması durumunda işsizlik sigortası fonu da yeniden yapılandırılacak. Fondan yararlanma koşulları esnetilecek, alınan maaşlarda da yeniden düzenlemeye gidilecek. Böylece halen asgari ücretle ilişkilendirilen fon ödemelerinde de daha esnek hareket etme imkânı olacak. Yetkililer, hazırlanan düzenlemelerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ve hükümet üyelerine iletildiğini belirtiyor. Hükümetin vereceği karara göre kıdem tazminatı ve işsizlik sigortası fonunun geleceği belli olacak. 2. #2
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  1.343

  Ynt: Kıdem Tazminatında top hükümette

  Fonun oluşturulması çok yerinde olacaktır.öbür türlü işyerinden ayrılmak istiyorsun ama kıdem tazminatım yanacak diye ayrılmıyorsun.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Ekim.2005
  Mesajlar
  42

  Ynt: Kıdem Tazminatında top hükümette

  Peki arkadaşlar eski kıdem tazminatı haklarımız ne olacak bu konuda bilgisi olan varmı?Eğer bu konuda bir düzenleme yapılmazsa işverenler eski tazminatlarımızı ödemezler bence fona devrinden önceki dönemi ödeme konusunda da bir düzenleme yapılması şart.Bir an evvel şu fonuda kursalar çok iyi olacak patronların kıdem tazminatını bize karşı koz olarak kullanmalarından bıktık artık.3 senedir zam yapmayan ve beğenmeyen çeksin gitsin diyen bir işverenimiz var tabi kimse gidemiyor çünkü hepimiz 8-10 senedir çalışıyoruz o da bunun bilincinde olduğundan tazminat vermeden göndermek için elinden geleni yapıyor maalesef.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  1.343

  Ynt: Kıdem Tazminatında top hükümette

  devlet fon oluşturmak için gayretli ama nedense işçi sendikaları bizden yana değil.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Kıdem Tazminatında Ek Ödemeler
  Konu Sahibi kadirdiloglu Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 17.Ağustos.2016, 09:57
 2. Kıdem Tazminatında Ba Formu
  Konu Sahibi mustafakutlu Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 09.Ekim.2015, 15:40
 3. Kıdem tazminatında farklı bir durum.?
  Konu Sahibi YÜKSEL Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Mayıs.2011, 13:50
 4. Kıdem Tazminatında Tavan Var
  Konu Sahibi ferhat Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 09.Temmuz.2009, 13:04
 5. Kıdem Tazminatında Servis
  Konu Sahibi zeknec Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 03.Ekim.2005, 14:48

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36