kamu işçi maaş

Konu: Kadrosuz Usta Öğretici Süt İzni Hakkı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2010
    Mesajlar
    1

    Kadrosuz Usta Öğretici Süt İzni Hakkı

    Selamlar eşim Halk Eğitim Merkezinde Kadrosuz Usta Öğretici olarak görev almakta Ağustos ayında doğum yaptı ve 3+13 hafta doum izni kullandı ve ödeneği aldı Kasım ayı başında göreve başladı. Şimdi idareye günde 1.5 saatlik süt izni için dilekçe verdik, idare olmaz gibisinden ayak üstü cevap verdi şimdi yazılı bir cevap vermesini bekliyoruz. Sizce Kadrosuz Usta Öğretici süt izni kullanbilir mi?
    4857 İş kanunun 74. maddesi göre doğum izni veren bir idare aynı maddenin diğer parağrafalrını görmezden gelebilirmi?

    İş Kanunu 4857
    Analık halinde çalışma ve süt izni
    MADDE 74. - Kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre eklenir. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir.
    Yukarıda öngörülen süreler işçinin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doğumdan önce ve sonra gerekirse artırılabilir. Bu süreler hekim raporu ile belirtilir.
    Hamilelik süresince kadın işçiye periyodik kontroller için ücretli izin verilir.
    Hekim raporu ile gerekli görüldüğü takdirde, hamile kadın işçi sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılır. Bu halde işçinin ücretinde bir indirim yapılmaz.
    İsteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.
    Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam birbuçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kulllanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.

    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

    Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik

    Emzirme İzni

    Madde 14 ? Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.

    5510 sayılı Kanun?un 4. maddesinin (f) fıkrasında ?Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen kurslarda usta öğretici olarak çalışanlar, kamu idarelerinde ek ders karşılığı görev verilenler ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4 üncü maddesinin (C) bendi kapsamında çalıştırılanlar.? ve Sosyal Güvenlik Kurumu?nun 5/3/2009 tarihli ve 2009/37 sayılı genelgesinin ?2.2.8 Usta Öğretici ve Kamu İdarelerinde Ders Ücreti Karşılığı Görev Verilenler? başlıklı bölümünde; kimlerin sigorta kapsamına alındıkları ile bunlardan Milli Eğitim Bakanlığı?na bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında uzman ve usta öğretici olarak çalıştırılanların prim ödeme gün sayısının ne şekilde hesaplanacağı belirtilmiştir.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2009
    Mesajlar
    227

    Ynt: Kadrosuz Usta Öğretici Süt İzni Hakkı

    4857'e göre doğum iznini vermiş süt izninide vermesi gerekir diye düşünüyorum.
    Turgut YAZGI

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2008
    Mesajlar
    37

    Ynt: Kadrosuz Usta Öğretici Süt İzni Hakkı

    süt izni diğer adı ile emzirme süreleri çalışılmış gibi sayılan sürelerden olup çocuk 1 yaşını doldurana değin günde 1.5 saat kullanılır. Halk eğitim merkezi çalışanlarının iş kanunu kapsamında olmadığına dair bir gerekçe sunulmadığı sürece bu hak eşiniz içinde mevcut. Bu hususta bir dilekçe vermenize de gerek yok. bu süreleri kadın işçi dilediği şekilde ister günde bir buçuk saat geç gelerek ister erken giderek yahut haftada bir gün toptan gelmeyerek kullanır. işverenin isteği onayı rızası aranmaz. kadın işçinin bildirmesi yeterlidir. Allah analı babalı büyütsün.
    www.mehmettoprak.av.tr

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Doğum İzni Hakkı
    Konu Sahibi szor Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 14
    Son Mesaj : 02.Haziran.2016, 05:09
  2. Cevap: 3
    Son Mesaj : 31.Ağustos.2014, 17:32
  3. Ücretli Usta Öğreticilere Doğum İzni
    Konu Sahibi fztemel Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 14.Nisan.2014, 15:11
  4. Ücretsiz Doğum İzni Sonrası Yıllık İzin Hakkı
    Konu Sahibi mrt1980 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 31.Mayıs.2013, 12:01
  5. Yıllık İzin İçin Yol İzni Hakkı
    Konu Sahibi muratatav744 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 20.Aralık.2012, 18:37

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36