kamu işçi maaş

Konu: Kümülatif Gelir Vergisi Evrak Talebi Hakkında

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Şubat.2011
    Mesajlar
    6

    Kümülatif Gelir Vergisi Evrak Talebi Hakkında

    Merhabalar , en son çalıştığım iş yerinde istifamın reddi üzerine haklı nedenlerim olması sebebi ile noter kanalı ile iş akdimi fesih ettim.Yeni başlayacağım şirket ise benden son çalıştığım işyerinden kümülatif gelir vergisi evrak talebinde bulundu. Bu durumda son çalıştığım işyerinin bana bu evrakı vermeme ya da geciktirme gibi bir durumu söz konusu olabilir mi? Böyle bir durum olursa yeni şirketin iş başlangıcımı yapmasında sorun yaşar mıyım ve evrakı başka yerden temin etme şansım var mıdır ya da ne yapmalıyım yardımlarınızı rica ediyorum lütfen.

    Teşekkürler


  2. #2
    İrem35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İrem35 Guest

    Ynt: Kümülatif Gelir Vergisi Evrak Talebi Hakkında

    Böyle bir evraka gerek yok. Yeni işe başlayacağınız işyerinizde sıfırdan kümülatif vergi matrahınız başlayacaktır.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Şubat.2011
    Mesajlar
    6

    Ynt: Kümülatif Gelir Vergisi Evrak Talebi Hakkında

    Teşekkürler cevabınız için, ancak yeni şirket neden böyle bir evrak talebinde bulundu benden acaba. bu evrakı eski işyerimden temin edemezsem sorun yaşamam umarım ???

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Nisan.2010
    Mesajlar
    118

    Ynt: Kümülatif Gelir Vergisi Evrak Talebi Hakkında

    T.C.

    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

    İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

    Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü

    Sayı : B.07.1.GİB.4.34.l6.01/GVK-103
    Konu : İşveren değiştiren personelin ücret gelirinin vergilendirilmesi hk.
    ?.

    Bağcılar-İSTANBUL

    İLGİ : ? tarihli dilekçeniz.

    İlgide kayıtlı dilekçenizde 2007 yılının 10.ayına kadar bir işyerinde çalıştığınızı, 01/11/2007 tarihinde bu işyerinden ayrılarak başka bir işyerinde işe başladığınızı, bu iki işyerinin birbiriyle ilişkisinin olmadığını, ancak yeni işyeriniz tarafından eski işyerinizden toplam gelir vergisi matrahını içeren yazı istendiğini belirterek farklı sektörde, tamamen bağımsız olarak faaliyet gösteren yeni işyerinizce ücretinizin vergilendirme aşamasında vergilendirmeye esas olacak toplam matrahın nasıl belirlenmesi gerektiği konusunda görüşümüz sorulmaktadır.
    Bilindiği gibi, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun 61. maddesinde; ?Ücret işverene tabi ve belirle bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir.

    Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (Mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez.............? denilmiş 62. maddede ise ?İşverenler hizmet erbabını işe alan, emir ve talimatları dahilinde çalıştıran gerçek ve tüzel kişilerdir.? hükmü yer almıştır.

    Diğer taraftan aynı Kanunun 86. maddesinde ise, ?(4842 sayılı Kanunun 9. maddesiyle 24/04/2003 tarihinden geçerli olmak üzere değişen şekli) (2003 yılı gelirleri dahil) Aşağıda belirtilen gelirler için yıllık beyanname verilmez, diğer gelirler için beyanname verilmesi halinde bu gelirler beyannameye dahil edilmez.

    1- Tam mükellefiyette

    ????.

    b) Tek işverenden alınmış ve tevkif suretiyle vergilendirilmiş ücretler (4962 sayılı Kanunun 17/D maddesiyle değişen parantez içi hüküm 07/08/2003 tarihinden geçerli olmak üzere) (birden fazla işverenden ücret almakla beraber, birden sonraki işverenden aldıkları ücretlerinin toplam 103. maddede yazılı tarifenin ikinci gelir diliminde yer alan tutarı aşmayan mükelleflerin, tamamı tevkif suretiyle vergilendirilmiş ücretleri dahil)?? hükmü yer almaktadır.

    c) Vergiye tabi gelir toplamının (a) ve (b) bentlerinde belirtilenler hariç 103. maddede yazılı tarifenin ikinci gelir diliminde yer alan tutarı aşmaması koşuluyla, Türkiye?de tevkifata tabi tutulmuş olan; birden fazla işverenden elde edilen ücretler, menkul sermaye iratları ve gayrimenkul sermaye iratları?..hükmü yer almaktadır.

    Öte yandan, konuyla ilgili olarak 160 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde, ??Buna göre, bir hizmet erbabının birden fazla işverenden ücret alması halinde, her bir işverenin ödediği ücretler, ayrı ayrı vergilendirilmektedir. Dolayısıyla vergi tarifesi, her bir işverenin ödediği ücrete, diğer işveren veya işverenlerin ödediği ücretle ilgilendirilmeksizin ayrı ayrı uygulanmaktadır. Ancak, söz konusu ücretlerin gayrisafi tutarları toplamının, Gelir Vergisi Kanununun 86. maddesinde belirtilen haddi aşması halinde, bu ücretlerin yıllık beyanname ile beyan edilmesi gerekmektedir.? açıklamalarına yer verilmiştir.

    Bu hüküm ve açıklamalara göre, yeni başladığınız işyerinde çalışacağınız süre içerisinde elde edeceği ücret gelirinin Gelir Vergisi Kanununun 61, 94 ve 103. maddeleri uyarınca vergilendirilmesi aşamasında daha önce çalışmış olduğunuz işyerinizden elde ettiğiniz kümülatif ücret matrahının yeni çalışacağınız işyerindeki süre içerisinde elde edeceğiniz ücret matrahı ile ilişkilendirilmemesi gerekmektedir. Bir başka anlatımla elde edeceğiniz ücretlerin tevkif suretiyle vergilendirilmesine esas olarak başlangıçta ?0? matrahın dikkate alınması gerekmektedir.

    Öte yandan, yıl içerisinde birinci işverenden almış olduğunuz ücretin hangisi olacağı tarafınızdan serbestçe belirlenecek olup, başkaca bir geliriniz olmaması şartıyla 2007 yılı içinde birinci işverenden sonraki ücretlerinizin toplamının 19.000YTL.?yi aşmaması halinde beyanname vermenize gerek bulunmamaktadır. Ancak, birinci işverenden sonraki ücret gelirlerinizin toplamının 19.000 YTL?yi aşması halinde ise birinci işverenden alınan da dahil olmak üzere ücret gelirinizin tamamının tarafınızdan yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan etmeniz gerekmektedir.

    Bilgi edinilmesini rica ederim


  5. #5
    Üyelik tarihi
    Nisan.2010
    Mesajlar
    118

    Ynt: Kümülatif Gelir Vergisi Evrak Talebi Hakkında


    Tebliğte açıkca yazdığı üzere önceki işeyerinizdeki kümülatif gelir vergisi matrahı yeni işvereninizi kesinlikle ilgilendirmediğinden böyle bir yazıyı şart koşma hakkkıda yok.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2012
    Mesajlar
    1

    Ynt: Kümülatif Gelir Vergisi Evrak Talebi Hakkında

    merhaba ,
    benim bir sorum olacak.
    şuanda kümülatif g.v. rakamım 40bin. iş değiştireceğim. yeni iş yerimde kgvergim devsm eder mi yok sa sıfırlanırmı.
    syg

  7. #7
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.778

    Ynt: Kümülatif Gelir Vergisi Evrak Talebi Hakkında

    Alıntı serhatkaya Nickli Üyeden Alıntı
    merhaba ,
    benim bir sorum olacak.
    şuanda kümülatif g.v. rakamım 40bin. iş değiştireceğim. yeni iş yerimde kgvergim devsm eder mi yok sa sıfırlanırmı.
    syg
    Yeni iş yerinizde vergi matrahınız sıfırdan başlar. Ancak buradaki gelir vergisi matrahınızın 25.000 TL.yi aşması halinde iki işyerinden de aldığınız ücretleri toplayıp gelir vergisi beyannamesi vermeniz gerekir.

  8. #8
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    Ynt: Kümülatif Gelir Vergisi Evrak Talebi Hakkında

    Alıntı bulent249 Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı serhatkaya Nickli Üyeden Alıntı
    merhaba ,
    benim bir sorum olacak.
    şuanda kümülatif g.v. rakamım 40bin. iş değiştireceğim. yeni iş yerimde kgvergim devsm eder mi yok sa sıfırlanırmı.
    syg
    Yeni iş yerinizde vergi matrahınız sıfırdan başlar. Ancak buradaki gelir vergisi matrahınızın 25.000 TL.yi aşması halinde iki işyerinden de aldığınız ücretleri toplayıp gelir vergisi beyannamesi vermeniz gerekir.
    Evet kümülatif matrah taşıma artık yok.
    Eskiden uygulanırdı ama şimdi sistem değişti. İkinci işverenden alınan ücret belirli bir tutarı aşarsa beyanname ile bildiriliyor.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    133

    Ynt: Kümülatif Gelir Vergisi Evrak Talebi Hakkında

    Sayın Forum Üyeleri,

    Peki personel ayrıldığı iş yerine tekrar işe başlarsa matrah taşınmalımı? yoksa hiç bir işleme gerek yokmu?
    Ceza felan almayız dem. (bu arada işlemlerimiz brütten nete şeklindedir)

    Saygılarımla

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Ocak.2011
    Mesajlar
    1.478

    Ynt: Kümülatif Gelir Vergisi Evrak Talebi Hakkında

    Aynı işverene ait ise taşımalısınız. İleride "vergi azaltmak için çıkış giriş yapmışsınız" sorunu ile karşılaşmazsınız.
    [B] Nane Üstada Saygılarımla;<br />[img]http://www.loadtr.com/b-64797-icon.gif[/img]admin_fast&#39;dan -&gt; [url=http://forum.alomaliye.com/index.php?PHPSESSID=5b843dee23a9503dcf1ac743e2795156&amp;topic=4231.0] [color=purple] [b]Forum Kuralları[/url]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Gelir vergisi dilimini geçen Kümülatif gelir vergisi
    Konu Sahibi Sevim Canyakmaz Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 23.Ağustos.2011, 14:01
  2. Kümülatif gelir vergisi matrahı ve gelir vergisi
    Konu Sahibi emansur Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 15.Temmuz.2010, 10:06
  3. TAŞINDI: Kümülatif gelir vergisi matrahı ve gelir vergisi
    Konu Sahibi ebru şener Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 12.Temmuz.2010, 12:46
  4. Kümülatif Gelir Vergisi Matrahı
    Konu Sahibi YAKAMOZZ Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 01.Eylül.2009, 15:15
  5. Kümülatif Gelir Vergisi Matrahı Hakkında ?
    Konu Sahibi Ogrenci Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 13.Aralık.2005, 16:05

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36