kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Çalışma Bakanlığı Şikayetinin İşleyişi Hakkında

Çalışma Bakanlığı Şikayetinin İşleyişi Hakkında

Merhabalar,

Çalıştığım şirketten ihtarname çekerek istifa ettim.İstifamdan 2 ay öncesinde çalışma bakanlığına fazla mesai alacaklarımla ilgili şikayetim bulunmaktaydı.Müfettiş işyerinde gerekli incelemede bulunmuş, kendisine ben de tekrar ek bir dilekçe verdim ve kendisiyle konuşmama istinaden ay sonuna kadar bana yazı geleceğini ve işyerinin mesailerimi ödemesi için yazı göndereceğini belirtti.

Benim öğrenmek istediğim müfettişin göndermiş olduğu bu tebliğ mahkeme kararı gibi geçerli midir acaba? Yoksa işveren bunu ödemiyorum ben diyebilir mi bana? ki bu durumda da sanırım dava açmam gerekecek iş mahkemesine ???

Teşekkürler, saygılar

Ynt: Çalışma Bakanlığı Şikayetinin İşleyişi Hakkında

Mahkeme kararı gibi geçerli değildir. Yalnız mahkeme müfettişin kararına %80 oranında uyar
    işverenede aynı yazı ödeyiniz diye gider işveren ödemezse iş mahkemesine onun itiraz etmesi gerekir aksi taktirde ödemesi zorunludur yani sizin yazı gelene kadar bekleyip işverenle iletişime geçmeniz gerekir ödeyip ödememe iş mahkemesine gidip gitmeme işverene bağlıdır. Tavsiyem işverenle anlaşmanız (alacağınız çok değilse) aksi durumda iş mahkemesi süreci biraz uzun ayrıca avukat hakedişinizin yüzde 10 u gibi bir oran almakta

Sağolun bilgilendirdiğiniz için Çok teşekkür ederim

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı shemarik Nickli Üyeden Alıntı
    Mahkeme kararı gibi geçerli değildir. Yalnız mahkeme müfettişin kararına %80 oranında uyar
    işverenede aynı yazı ödeyiniz diye gider işveren ödemezse iş mahkemesine onun itiraz etmesi gerekir aksi taktirde ödemesi zorunludur yani sizin yazı gelene kadar bekleyip işverenle iletişime geçmeniz gerekir ödeyip ödememe iş mahkemesine gidip gitmeme işverene bağlıdır. Tavsiyem işverenle anlaşmanız (alacağınız çok değilse) aksi durumda iş mahkemesi süreci biraz uzun ayrıca avukat hakedişinizin yüzde 10 u gibi bir oran almakta
    Sn.shemarik,
    iş mahkemesine gidip gitmeme işverene bağlı değildir.İnceleme sonunda gönderilecek yazıda bahsedilen ücretin ödenmesi gerekliliği hatırlatılır.Ödenmemesi durumunda alacaklı olan kişi hakkını almak için iş mahkemesinde dava açma hakkını kullanarak haklarının teslimini talep eder, bunu yapıp yapmamak sadece , ama sadece ücreti ödenmeyen işçiye ait bir karardır.
    Dava sonucu fazla çalışma ücreti ödenmesine karar verilir gene ödenmezse haciz yoluyla da alacağı tahsil edip etmemek , gene sadece çalışana ait bir karardır.
    İşveren fazla çalışma ücretlerini ödememekle olacağına varsın deme hakkını kullanmış bir kez!

Sn. Keremcem Olay: Müfettiş Kararı işçi haklı işveren tazminatı öderse işçi neden mahkemeye gitsin ödemezse işçiden önce işveren haklı olduğunu savunmak için mahkemeye gider sizin tarafınızdan bakarsak haklısınız işveren parayı ödemem ne yaparsan yap derse işçi o zaman mahkemeye gider icraya başvurur anlatmak istediğim olay buydu iyi günler

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Çalışan önce dava açsın, bunu kazansın, daha sonra kesinleşsin, en son aşama icradır. Yani bu süreç çok uzun bir süreçtir. Kimseye öyle kolay birşey gibi gelmesin.
    smmm-ankara- bunu beğendi.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Kolay olmadığını biliyorum sn.nguroy,
    sadece sn.shmarik'in cevabında , yanlış anlaşılabilecek kısımlar olduğundan dikkat çekmek istedim.
    ( Ha en zoru, toplamda temyizi ıvırı zıvırı 3 yıl gibi bir süredir , onun üzerine kesinleşmiş kararla, işverenin oturduğu yüksek arkalıklı, deri kaplı koltuk, muhtemelen vergiden kurtulmak adına işyerine kayıtlı olan aracı... şeklinde haczedilebilecek çok güzel şeyler bulunur emin olun )

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sn Keremcem;

Zaten sözüm sizin yorumunuz değildi
    Bir arkadaş icra falan demiş de, Ben hele önce bir davayı kazansın dedim.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

:çalışma bakalığına şikayette bulunuyorsun ne kadar sürede müfettiş işyerine geliyor ve ne tür işlemler yapıyor mesela baskı ve hakaret varmı öğrenmek için personelle başbaşamı konuşuyor yoksa herkese nasılsınız iyimisiniz diyor fazla mesai ücretlerimizi (ödenmeyen) çalışırkende istemek mümkünmü ? elimde geriye dönük 5 sene giriş çıkış saatlerim var ve hergün en az 1 saat fazla çalşıyorum ayrıca müdürümden baskı görüyorum napmalıyım ?

Sİz bir çalışma günlerinizi, günlük işe başlama ve bitiş saatlerinizi ve ara dinlenme sürelerinizi bildirseniz?

Müfettişin incelemeye gidebilme süresi , kurumdaki yoğunluğa göre değişir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)