kamu işçi maaş

Konu: ERKEK İŞÇİNİN DOĞUM İZNİ

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    18

    ERKEK İŞÇİNİN DOĞUM İZNİ

    EŞİ DOĞUM YAPAN ERKEK İŞÇİYE DOĞUM İZNİ ADI ALTINDA ÜCRETLİ İZİN VERİLEBİLİR Mİ? VERİLİR İSE BUNUN BİR DAYANAĞI VAR MI?
    TEŞEKKÜR EDERİM. HERKESE İYİ ÇALIŞMALAR.


  2. #2
    Kemal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kemal Guest

    Erkeklerde doğum izni

    Merhaba,

    Erkeklerde kanunen doğum izni yoktur.Bu izni ücretsiz izin
    olarak değerlendiriniz.

  3. #3
    konsilyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    konsilyer Guest

    ERKEK İŞÇİNİN DOĞUM İZNİ

    Madde 43-

    Sigortalı kadının veya sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısının analığı halinde, aşağıda yazılı yardımlar sağlanır:

    A) Gebelik muayenesinin yaptırılması ve gerekli sağlık yardımlarının sağlanması,

    B) Doğumda gerekli sağlık yardımlarının sağlanması,

    C) Emzirme yardım parası verilmesi,

    D) Sigortalı kadının doğumdan önce ve sonra işinden kaldığı günler için ödenek verilmesi,

    E) Analık hali sebebiyle gerekirse yurt içinde başka bir yere gönderilmesi,

    (Ek : 29.07.2003 - 4958 / 30 md.Y.T. 06.08.2003) Kurumdan kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almakta olan kadın veya erkeğin sigortalı olmayan eşi, analık halinde yukarıdaki (A), (B), (C) ve (E) bentlerinde sayılan yardımlardan yararlanırlar.
    Geçici iş göremezlik ödeneği :

    Madde 49 -

    (Değişik : 29.07.2003 - 4958 / 32 md. Y.T. 06.08.2003) Kendisi için doğumdan önceki bir yıl için de en az 120 gün analık sigortası primi ödenmiş bulunan sigortalı kadının analığı halinde, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul gebelik halinde ise, doğumdan önceki sekiz haftaya iki haftalık süre ilave edilerek çalışmadığı her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilir.

    (Ek : 29.07.2003 - 4958 / 32 md. Y.T. 06.08.2003) Kadın sigortalının isteği ve doktorun onayı ile doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışılması halinde, çalışılan süreler kadın sigortalının doğum sonrası sürelerine eklenir.

    Bu ödenek hiçbir şekilde kesilmez.
    ben ilgili olabilecek bu maddeleri buldum ama erkek işçiye ücretli izine rastlamadım,değerli üstadlarımız daha sağlılı bir yorum getireceklerdir

  4. #4
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    ERKEK İŞÇİNİN DOĞUM İZNİ

    Merhaba,
    4857 sayılı İş Kanaununda erkek işçilere verilmesi gereken ücretli doğum izni ile ilgili herhangi bir hüküm yok. Ama bu veremeyeceğiniz (miz) anlamına gelmez. Zaten uygulamada çoğu işveren sağduyulu bir yaklaşımla kanundaki boşluğu doldurarak erkeklerede bir kaç gün bile olsa ücretli izin vermektedir.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. TAŞINDI: ARALIK AYI DOĞUM İZNİ EKSİK GÜN
    Konu Sahibi ebru şener Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 22.Ocak.2010, 10:49
  2. DOĞUM İZNİ VE ÖDENEK
    Konu Sahibi aslı derya Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 05.Ekim.2009, 14:15
  3. Cevap: 1
    Son Mesaj : 04.Mayıs.2009, 17:00
  4. DOĞUM İZNİ
    Konu Sahibi AHMET Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 17.Temmuz.2005, 11:28
  5. DOĞUM İZNİ HK.
    Konu Sahibi beyhanserin Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 27.Haziran.2005, 12:33

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36