kamu işçi maaş

Konu: Süresi Belirli Sözleşme Tazminatı Hakkında.

Süresi Belirli Sözleşme Tazminatı Hakkında.

Öncelikle herkese merhaba,
    İzninizle bir sorunumuzu anlatmak istiyorum ve sizlerin yüksek önemle tavsiyelerini rica ediyorum...

Konumuz Şu Şekilde;

Nişanlım özel bir okulun anaokulunda yaklaşık iki yıldır her yıl sözleşmesi yenilenme şeklinde anaokulu öğretmeni olarak çalışmaktadır. Ve bu seneki sözleşmesi 17/09/2010 Tarihinde başlayıp olup, 16/09/2011 tarihinde sona erecektir. Ve bir önceki yılın sözleşmeside bu şekildedir.. Bizim asıl sorunumuza gelince;

Kısmet olursa inşallah 1 EKİM 2011 Tarihinde dünyaevine girmiş olacağız. Nişanlımın çalıştığı kurum ise bu tarihte evlenmemiz sonucunda yeni yıl için sözleşme yapmayacağını belirtmiş olup, evlensek bile kesinlikle ne evlilik izni konusunda, ne de normal izin konusunda hiç bir suretle tahammül göstermeyeceklerini belirttiler... Ama biz bu tarihi almadan önce, kendileri ile konuşup sorun olup olmayacağını sorduğumuzda hayırlısı olsun deyip, bu konu hakkında olumsuz bir görüş bildirmemişlerdi. Benim sizlere sormak istediğim hususlar şu şekilde ;

1-) Nişanlım sözleşme bitim tarihine kadar çalışıp, aynı süre içerisinde bir başka okul ile sözleşmesinin şu an ki okulu ile yapmış olduğu sözleşmenin bitiş tarihinden sonra anlaşırsa sorun olurmu ?
    2-) Nişanlım aslında buradaki okulundan ayrılmak istemiyordu, ama evlilik izninde yaşanan sorun ve bu durumdan sonra artık taktir edersiniz ki hem bizim kuruma bakış açımız, hemde kurumun nişanlıma bakış açısı değiştiği için artık çalışmak istemiyor.. Bu nedenle eğer kendisi ayrılmak isterse, yinede tazminat alma hakkı doğarmı ? (Kıdem Tazminatı Vs. )
    3-) Sözleşme bitim tarihinden 13 gün sonra evleneceğimiz için, bir önceki konuda okumuş olduğum ve yanlış anlamadıysam evlendiği için kendisi bile ayrılsa tazminat almaya hak kazanan bayan işçi statüsüne girermi ?

Sorunu sizlere dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım.. eğer açıkta kalan bir husus olursa, cevaplamaya çalışırım..

Şimdiden sonra yardımlarınız için çok teşekkür ederim,

İyi Günler.

Ynt: Süresi Belirli Sözleşme Tazminatı Hakkında.

Ve ayrıca;
    kurum kendisi sözleşme yenilemez ise, tazminat alabilirmiyiz.. bu konu hakkında neler yapmalıyız, başvuru vs.

Tekrardan teşekkürler.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Belirli süreli sözleşmenin süre dolması nedeniyle sona ermesi ve kurumun sözleşme yenilememesi nedeniyle tazminata hak kazanamaz nişanlınız.
    Evlilik nedeniyle sözleşme feshine de girmiyor ne yazık ki durumunuz, sözleşme bitim tarihinden 13 gün sonra evlenecek olmanız nedeniyle.
    Oysa sözleşme bitim tarihine örneğin 13 gün kala nikahınız tamamlanmış olsaydııııı .....

Kerem Bey öncelikle ilginiz için teşekkür ederim;

Kurumun sözleşme yenilememe nedeni sadece evlendiği tarihin uymaması ve bu konu hakkında önce mutabık kaldığımız durumdan daha sonra vazgeçmesi... (mutabık kalmamız söz verme şeklinde olmuştu ).. bu sebepten dolayı bu kurum ile çalışamayacağından, 2 yıl bu kurumda çalışmasından kaynaklı tazminat alması gerekmiyormu... sonuçta kurum bir dahaki sene çalışmama sebebi olarak evlilik tarihinin değişmesini şart koşuyor...

Ne yazık ki evlilik tarihini zamanında nişanlımın çalıştığı yer ilede görüşerek 1 Ekim tarihine almıştık, daha sonra olmaz dedikleri için bu duruma düştük... Nikah tarihini sözleşme bitiminden 2 gün önce yapsak bile diyelim, böyle bir hakka sahip olabilirmiyiz ?

Tşk.

Anladığım kadarıyla birden fazla yenilediği sözleşmeyi 3. kez yenilememektedir.

İş Kanunu İkinci Bölüm Mad. 11

Belirli süreli iş sözleşmesi, esaslı bir neden olmadıkça, birden fazla üst üste (zincirleme) yapılamaz. Aksi halde iş sözleşmesi başlangıçtan itibaren belirsiz süreli kabul edilir.

Esaslı nedene dayalı zincirleme iş sözleşmeleri, belirli süreli olma özelliğini korurlar.

Bana kalırsa ve anladığım kadarıyla esaslı bir nedene dayanmıyor. Esaslı neden dayandığını ispatlamak işverenin sorumluluğundadır.

Turgut YAZGI

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

"
    Konumuz Şu Şekilde;

Nişanlım özel bir okulun anaokulunda yaklaşık iki yıldır her yıl sözleşmesi yenilenme şeklinde anaokulu öğretmeni olarak çalışmaktadır. Ve bu seneki sözleşmesi 17/09/2010 Tarihinde başlayıp olup, 16/09/2011 tarihinde sona erecektir. Ve bir önceki yılın sözleşmeside bu şekildedir.. Bizim asıl sorunumuza gelince;
    "
    Bu mevsimlik bir bir iş değilmidir?
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu açarken Süresi Belirli sözleşme diye belirtmiş.
    Turgut YAZGI

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Bu işin özelliği zaten " belirli süreli" olmasıdır.
    Yapılan iş mevsimlik ve özelliği geçici olmasını gerektiren bir iş koludur. Sözleşme de zaten bu esasa dayanarak "belirli süreli " yapılmıştır.
    Bu nedenle bence sözleşme sona erdikten sonra evlenme nedeniyle tazminat talebinde bulunulamaz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Evlenme nedeniyle tazminat değil iddiam. Birden fazla yenilenen belirli süreli sözleşme esaslı bir nedene dayanmadan sona eriyorsa belirsiz süreli olur ve kişi hak kazanır.
    Turgut YAZGI

Merhaba,
    Sonuç olarak nişanlım bu işyerinden çıkmak istemiyordu, fakat kendileri 1 Ekim tarihine önce onay verip, daha sonrasında ise olmaz diyerek sözleşme yenilenmeyeceğini belirtiyorlar. Bu durumda işveren haksız olmuyormu ? Ve nişanlımın 2 yıllık emeğini hiçe saymalarını bir kenara bırakıp, ödemeleri gereken tazminat gerekmiyormu... ?

Diyelim ben sırf tazminat almak için 1 EKİM değilde sözleşmeden 3 gün önce nikah yaptım, düğünümü 1 EKİM de yaptım, bu sebeple beni karşı taraf sırf tazminat almak istediğim sebeple mahkemeye verebilirmi ?

TŞK.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)