kamu işçi maaş

Konu: Dershane öğretmeninden

Dershane öğretmeninden

Merhabalar..

Ben kasım 2010'da bir dershanede işe başlam..Sigortam,maaşım düzenli ödenecekti..
    Verilen sözlerin tutulmadığını ilk bir ay içinde gördüm.
    Israrlarım neticesinde iş sözleşmesini 15 ocakta ancak yaptırabildim.
    2 aylık bir sigorta kaybım oldu.
    Sigortam asgari ücretten yatırılıyordu,ancak ben daha yüksek olan maaşlarımıda elden,hiçbir kayıt-imza olmadan ancak ısrarlarım sonucunda alabiliyordum..

Derken mart ayında dershanenin devri gündeme geldi..
    Bana devir nedeniyle sigorta kaybım olmayacağı söylenerek istifa dilekçesi alacaklarını ve hemen yeni sözleşme yapacaklarını söylediler..İnandım..İstifa dilekçesini imzaladım..
    Ama hata etmişim..Devralan dershane ile iş sözleşmesini yine ısrarlarım sonucunda ancak 15 mayısta yapabildim.
    Tabi,bu arada yine 45 gün sigorta kaybım oldu.

Yalnız,yeni iş sözleşmesinde bir hata yapmışlar..Sözleşme nedeni olarak ''KURUM DEVRİ''ni göstermişler..Yani devreden dershaneden istifa etmiş gibi gözüken bir kişiyi, devralan dershane ''kurum devri'' gerekçe gösterilerek yeniden işe almış...Çok çelişkili..
    En büyük tutamaklarımdan biri bu..
    İkinci olarak,elimde kasımdan işten ayrıldığım güne kadar kesintisiz çalıştığımı kanıtlayabilecek,ders verdiğim tüm öğrenci guruplarının yoklama-ders çizelgeleri,telefon listeleri var.
    Bu öğrencilerden bir kısmını tanık olarak dinletsem,benim orada aralıksız çalıştığım ispatlanır.

Bu eksik yatırılan sigorta primlerim ve düzensiz ödenen maaşlarım konusunca çok ısrarcı olduğum için ve Açıköğretim sınavlarından sonra iş yüküm oldukça azaldığı ve daha düşük paraya bu işi yaptırma düşüncesinde oldukları için birgün bana ''yarın işe gelme'' diyebildiler..

7 ay içinde hiçbir öğrencimden şikayet olmadı,patronda öğrencilerde memnundu.
    Sırf bu eksik yatırılan sigorta primleri konusunda ''gerekeni yaparım'' dediğim için oldu bu durum.
    Ama,ben onların niyetini anlar anlamaz gittim NOTER'e..
    Eksik yatırılan sigorta primleri ve zamanında ödenmeyen maaşlarımı gerekçe göstererek haklı nedenlerle iş sözleşmesini feshettim ve çektiğim İHTARNAME ile 15 gün süre vererek eksik sigorta primlerimin ödenmesini ve ödenmeyen maaşlarımın verdiğim banka hesabına yatırılmasını istedim.

Şimdi bekliyorum.
    15 gün süre vermem doğru mudur?
    Bu süre dolduktan sonra gerekli ödemeleri yapmazlarsa SGK Müdürlüğüne ve Bölge Çalışma Müdürlüğüne şikayet dilekçelerini vereceğim.
    Oralardan da tatmin edici bir netice alamazsam İş Mahkemesine Hizmet Tesbiti ve Alacak davası açacağım.

Buraya kadar yaptığım bir yanlışlık veya eksiklik var mıdır acaba?

Sorularım şunlar:

-Yaptığımız tartışmalar sırasında bana eksik yatan sigorta primlerini SGK'ya cezalı yatırmaktansa ''sana verelim bu primleri'' dediler.Ben asla kabul etmem dedim.
    Daha sonra benim sorunlarımı içeren ve patron tarafından el yazısıyla yazılmış, ''sigorta primlerini elden verelim veya temmuz 20'ye ssk ödeyelim..maaşlarını ödeyelim'' diye yazılı bir not geçti elime..Mahkemede bunu delil olarak kullanabilir miyim?

-Hizmet tesbit davası ile maaş alacağı davasını birlikte açabilir miyim? (alacağıma karşılık son 3 ayın bordrosunu imzalamadım)

-Milli Eğitim mevzuatına göre dershane öğretmenlerinin sözleşmeleri bir yıldan aşağı yapılamıyor..Onlar her iki sözleşmede bitiş tarihini belirtmediler.Buna rağmen bu sözleşmeleri belirsiz süreli değilde bir yıllık kabul ederek,süresinden önce haklı nedenlerle feshettiğim için kalan 5 aylık bir süre için tazminat davası açabilir miyim?

-Benim son üç yılda 1000 gün kadar sigortalılığım var..Ama İŞKUR sanıyorum son 120 günün sigortalı olmasını şart koşuyor..Hizmet tesbit davasını kazandığım takdirde son 120 gün içinde eksik yatmış primlerim yatacağı için işsizlik maaşı alma hakkınıda kazanmış olacağım.
    Şimdilik bu haktan mahrumum,ama hizmet tesbit davasını kazandıktan sonra 8 aylık takribi 3000 tl işsizlik maaşından mahrum bırakıldığım için dershane hakkında tazminat davası açabilir miyim?

Uzun,ince bir yolda olduğumun bilincindeyim..
    İnşallah tüm hukuki yollara başvurmaya gerek kalmadan hatalarını telafi ederler..Temennim bu..
    Beni, bu haklı çıktığım yolda önümü aydınlatırsanız çok memnun olurum.
    Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

Ynt: Dershane öğretmeninden

Sorunuzu özetlerseniz yardımcı olmaya çalışabiliriz. Çok uzun yazdığınız için okuyamadım

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Buraya kadar yaptıklarım doğru mu sorunuza kadar olan kısım doğru Tebrikler.
    Hizmet tesbit davasını SGK ve İşvereni muhatap alarak açacaksınız.
    Ücret alacaklarınızın muhatabı işveren olduğundan işverenden talep edebilirsiniz.Ancak aynı davada hem eksik yatan SGK primlerinizin ödenmesini hem de ödenmeyen ücretlerinizi talep edebilirsiniz elbette.
    Bölge Çalışma Müdürlüğü ve SGK na yapacağınız şikayetler haklılığınızı ıspatlamanız konusunda size yardımcı olsa da , kurumlardan gelen yanıtlar gecikmekte.
    Delil olabileceğine inandığınız her türlü yazılı -görsel objeyi davanızda delil olarak sunabilirsiniz.Sİz ayrıştırmayın, bırakın hakim değerlendirsin kabul edilip edilemeyeceğini derim.
    Davanızda gerçek ücretinizin daha yüksek olduğunu iddia ettiğinizde ıspatlamak zorunda kalacağınızdan, emsal ücret tesbiti talep edebilirsiniz.

Yolunuz (prosedürler-sistemin yavaşlığı nedeniyle) uzun, ama ucunda başarının göründüğü bir yol.
    Başarılar
    Kolay değil,

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı
    Davanızda gerçek ücretinizin daha yüksek olduğunu iddia ettiğinizde ıspatlamak zorunda kalacağınızdan, emsal ücret tesbiti talep edebilirsiniz.

Yolunuz (prosedürler-sistemin yavaşlığı nedeniyle) uzun, ama ucunda başarının göründüğü bir yol.
    Başarılar
    Kolay değil,
    Sayın keremcem,
    Yazdığınız iç rahatlatıcı yazınız için çok teşekkür ederim..

''Davanızda gerçek ücretinizin daha yüksek olduğunu iddia ettiğinizde ıspatlamak zorunda kalacağınızdan, emsal ücret tesbiti talep edebilirsiniz.'' diyorsunuz verdiğiniz yanıtta..

Ben bu konuda savınızı destekleyen şöyle bir yönetmelik hükmü buldum..
    MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ'nin 45. maddesinin 3.fıkrasında şöyle diyor:

''Okullarda yöneticilik ve eğitim-öğretim hizmeti yapanlara, kıdemlerine göre (emekliler hariç) dengi resmî okullarda ödenen aylık ile sosyal yardım kapsamındaki ek ödeme tutarlarından az ücret verilemez '' http://www.gunlukplan.org/kanun-ve-y...netmeligi.html

Sanırım bu maddeye göre ''emsal ücret tesbiti'' rahatlıkla yapılabilir.Yani,işveren Devlet okullarında aynı konumda bulunan bir öğretmeni ''ben asgari ücretle çalıştırdım'' diyemez.

.........

Bu arada başımdan geçen bir olayı anlatayım..Ben noter ihtarnamesini hem devreden hemde devralan dershaneye çektim.Devralan dershaneye tebligatta bir sorun olmadı..Ama devreden dershanenin sorumlusu olan kişinin soyadında noter bir harf fazladan yazmış ve adam bunu bahane edip teslim almamış.
    Bir noterin ihtarnamenin gönderildiği zarfın üzerine muhatabın soyadını yanlış yazması çok manidar geldi bana.
    Durumu öğrenince gittim notere..hemen düzelttiler ve tekrar gönderdiler.
    Kısacası,böyle bir ihtarname çektiğinizde noterden posta barkodlarını alıp PTT'nin gönderi takip linkinden takibini yapmakta yarar var.

Bahsettiğiniz yönetmelik özel okullarla alakalı dersaneler ve kurslar bu yönetmeliğe tabi değil, zaten tabi olsaydı belirtilen ücretlerden daha düşük ücretli sözleşme düzenleyemezlerdi o yüzden emsal ücret tesbiti için dayanak olamaz. Kaldı ki emsal ücret tesbiti kaygılanmanız gereken bir durum değil piyasa şartları 3 aşağı beş yukarı bellidir zaten. Noterin hatasında bir art niyet aramayın kesinlikle maddi bir hatadır çünkü onlarında kendilerini bağlayan ağır yaptırımları olan mevzuatları var bilerek yapmaları mümkün değil bence.

Haklısınız sayın hlydent..
    Özel dershaneler yönetmeliğinde,yukarıda yazdığım madde yok..
    Gerçi ''görevlendirme'' işleri Özel Okullar Yönetmeliğine göre yapılır diyor ama,Özel Dershaneler Yönetmeliğinde maaşlar ile ilgili bir madde yok..

PTT takip linkinde ihtarnamenin ikinci muhatabına bugün teslim edildiğini gördüm;rahatladım.

1-Dershaneyi devreden ve devralan muhatapların yazılı olarak yanıt vermeleri gerekir mi?Hiçbir yazılı yanıt vermeyip,eksik primleri ve maaşları yatırmadıkları takdirde ''sükut ikrardan gelir'' anlamına yorumlanabilir mi?

2-Milli Eğitim Müdürlüğünde yaptığım araştırmada,dershanenin devredildiği gözükmüyor..Hala ilk dershanede çalışıyor gözüküyorum.Bu durumun belgelenmesi için dilekçe verdim.Sanırım buda lehte bir durumdur.

Alıntı hlydent Nickli Üyeden Alıntı
    Noterin hatasında bir art niyet aramayın kesinlikle maddi bir hatadır çünkü onlarında kendilerini bağlayan ağır yaptırımları olan mevzuatları var bilerek yapmaları mümkün değil bence.
    Ahh..sayın hlydent..
    İnsan bazı şeyleri ancak başına gelince anlıyor..ve..her işi sağlam kazığa bağlamanın gerekliliğini anlıyor..
    Bakın..Noter'de başıma bir aksilik geldi,ben takip edip ortaya çıkardım ve düzelttik..

Sonrada başıma şu olay geldi:
    Ben Millli Eğitim Müdürlüğüne APS ile bir dilekçe göndererek dosyamdaki belgelerin (iş sözleşmesi,işten ayrılma,ders çizelgeleri) onaylı nüshalarını istedim.
    PTT'nin posta takip linkine 7 günden beri bakıyorum teslim edildiğine dair çıktı almak için..yok..yok..yok..Oysa PTT ile Milli Eğitimin arasındaki mesafe 1 kilometre..
    Dayanamadım,bugün PTT'deki sorumlu şube müdürüne gittim,durumu anlattım..O da posta dağıtım merkezinin müdürünü aradı..Sonuçta benim gönderimin ''kaybolduğu'' anlaşıldı..
    PTT şube müdürü şikayetimi aldı..yarın sabahta PTT Dağıtım merkezine gidip yazılı dilekçe vereceğim.
    Bana söylenene göre gönderi ücretinin 50 katı tazminat ödeniyormuş..
    Benim derdim para değil ama tazminatıda isteyeceğim.
    Aradan 7 gün geçti;buna mı yanayım..Sinirlerimin bozulduğuna mı?
    İnsan peşpeşe böyle olaylar yaşayınca hiçbir şeye güveni kalmıyor..
    Çünkü karşımda bana ''ben siyasetçiyim..benimde çevrem var'' diye tehditvarıi konuşan bir işveren var..
    Bu yüzden hep kötü sürprizlere hazırlıklıyım ve herşeyi en ince noktasına kadar inceleyip takip ediyorum.
    İşim zor..
    İnandımki,bu ülkede olmaz olmaz..
    Keşke sizin kadar iyimser olabilseydim..

Dershane devir işlemleri bir ay sürüyor..Bu süre zarfında devralacak dershanenin patronları sürekli dershaneye gelip gidiyor,benim derslere girdiğimi görüyor..hatta öğretmenlerle toplantılar yapılıyor..tüm bunlardan sonra 16 nisanda iki dershane devir sözleşmesi yapıyor..
    Fakat benim orada sürekli çalıştığımı gördüğü ve 16 nisanda devir sözleşmesini yaptıkları halde,benim sigorta girişimi devirden 17 gün sonra 3 mayısta,iş sözleşmesini ise 30 gün sonra yani 15 mayısta yapıyor.Sonrada bana kalkıp ''ben dershaneyi 16 nisanda aldım,yaptığım işlemler doğrudur'' diyor..
    Peki..Adama sormazlarmı,madem 16 nisanda devraldın dershaneyi,niye öğretmen aralıksız çalıştığı halde 17 gün sonra sigorta ilk girişini,sözleşmesinide 30 gün sonra yapıyorsun?'' diye sormazlar mı?

Alıntı fulya.c Nickli Üyeden Alıntı

Bu eksik yatırılan sigorta primlerim ve düzensiz ödenen maaşlarım konusunca çok ısrarcı olduğum için ve Açıköğretim sınavlarından sonra iş yüküm oldukça azaldığı ve daha düşük paraya bu işi yaptırma düşüncesinde oldukları için birgün bana ''yarın işe gelme'' diyebildiler..

7 ay içinde hiçbir öğrencimden şikayet olmadı,patronda öğrencilerde memnundu.
    Sırf bu eksik yatırılan sigorta primleri konusunda ''gerekeni yaparım'' dediğim için oldu bu durum.
    Ama,ben onların niyetini anlar anlamaz gittim NOTER'e..
    Eksik yatırılan sigorta primleri ve zamanında ödenmeyen maaşlarımı gerekçe göstererek haklı nedenlerle iş sözleşmesini feshettim ve çektiğim İHTARNAME ile 15 gün süre vererek eksik sigorta primlerimin ödenmesini ve ödenmeyen maaşlarımın verdiğim banka hesabına yatırılmasını istedim.
    Ben Noter İhtarnamesi çekerek,haklı nedenlerle işsözleşmesini feshettiğim ve 12 haziranda işi bıraktığım halde bugün yaptığım e-devlet hizmet dökümü sorgulamasında haziran ayının tamamının sigorta priminin yatırıldığını gördüm.

Bunu nasıl yorumlarsınız?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı,Bölge Çalışma Müdürlüğü ve İlçe SGK Merkezine verdiğim dilekçelere 1 aydan beri henüz cevap yok..
    Ödenmeyen maaşlarımı işveren hala yatırmadı..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)