Türkiye İş Kurumu bir süreden beri uygulamaya konulan işsizlik maaşlarının ödemesini sürdürürken bir yandan da yeniden işe girip bu durumunu kuruma bildirmeyen işçileri takibe almaya başladı.
İşten çıkanlar işsizlik ödeneğinden faydalanarak kendilerine 6 ay süresince ödenmeye başlanılan maaşlarını kurumun gösterdiği bankadan her ay almaktadır. Ancak yeniden işe giren işçi bu durumunu İŞKUR'a bildirmediği için bu maaşı almaya devam etmektedir.
Bilinçli ya da bilinçsiz olarak yapılan bu hareketin önüne geçmek için İŞKUR , SSK bildirgelerini izleyerek işçinin işe girdiğini tespit etmektedir. Herhangi bir işte çalıştığı tespit olunan işçi hakkında "fazla para ödenmiştir " denilerek hak etmediği süre için ödenen meblağı geri istemektedir. Bu bedeli ödemeyenlere icra yoluyla ulaşan İŞKUR %30 faizi ve avukatlık masraflarını ekleyerek bu bedeli geri almaktadır.
Bu duruma düşmemek için işsizlik maaşı alan ve bu dönem içerisinde yeni bir işe başlayanların en kısa sürede ( EN FAZLA 15 GÜN İÇİNDE ) müracaat ettikleri İŞKUR müdürlüklerine giderek işe başladıklarını YAZILI olarak bildirmek zorundadır.