kamu işçi maaş

Konu: İş sözleşmesi kopyası işçiye verilirmi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2011
    Mesajlar
    10

    İş sözleşmesi kopyası işçiye verilirmi?

    Merhaba.

    1 yıldan fazla çalışan bir çalışana, iş sözleşmesinin bir kopyasının verilme zorunluluğu var mıdır?
    Varsa ilgili kanun, karar var mıdır? Verilmez ise sözleşmenin geçerliliği var mıdır?

    Yardımcı olabilir misiniz?

    Teşekkür edeirm.


  2. #2
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.770

    Ynt: iş sözleşmesi kopyası

    Alıntı ub2011 Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba.

    1 yıldan fazla çalışan bir çalışana, iş sözleşmesinin bir kopyasının verilme zorunluluğu var mıdır?
    Varsa ilgili kanun, karar var mıdır? Verilmez ise sözleşmenin geçerliliği var mıdır?

    Yardımcı olabilir misiniz?

    Teşekkür edeirm.
    Çalışan işe başladıktan sonra en fazla iki ay içinde çalışma koşullarını, ücreti vs belirten yazılı belge verme zorunluluğu iş kanunu madde 8 de açıkça belirtilmiş.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mart.2011
    Mesajlar
    130

    Ynt: İş sözleşmesi kopyası işçiye verilirmi?

    sonuç itibariyle bir sözleşme yapıyorsunuz. sözleşmenin diğer tarafı bir nüshasının kendisinde olması hakkına sahip.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ekim.2011
    Mesajlar
    3

    tek taraflı iş sözleşmesi benden habersiz uzatılırmı

    merhaba

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ekim.2011
    Mesajlar
    3

    Ynt: İş sözleşmesi kopyası işçiye verilirmi?

    iyi gunler ben bir özel sektore 10.01.2011 yılında baslayarak 10.06.2011 tarıhıne kadar 6 aylık sozleşmeli olarak işe girdim ve benım 6 ayı doldurmama ragmen ben iş yerinin kadrolu elemanı olarak gectiğimi sanıyordum o yuzdende bölüm müdürüne cıktım benım durumum ne oldu diye bölüm md. cevabı ise evet dedi sizin sozleşme hazıran ayında bitti biz onu uzattık dedi bende uzattınız peki dedim ne zamana kadar kaç aylık uzattınız oğrenmek istiyorum dedim ve aldıgım cevap biz tamam diyene kadar oldu bu durumda ne yapmalıyım mahkemeye versem kazanabilirmiyim bu konuda az bilgi almak istiyorum bana ne onerirsiniz bu durumda

  6. #6
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    Ynt: İş sözleşmesi kopyası işçiye verilirmi?

    Ne kazanmak istiyorsunuz?.
    Biz tamam diyene kadar dediğine göre sizi belirsiz sürreli çalışan olarak kabul etmişler.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  7. #7
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.770

    Ynt: İş sözleşmesi kopyası işçiye verilirmi?

    mahkemeye versem kazanabilirmiyim
    Ne için mahkemeye vermeyi düşünüyorsunuz? Sizi işten çıkartmayıp çalıştırmaya devam ettikleri için mi?
    6 ay süreli sözleşmeniz bittiği gün , normalde işsiz kalmanız gerekir.Çıkışınızı yapmayıp devam ettiklerine göre, sn.nguroy un da belirttiği üzere belirsiz süreli sözleşme ile çalışma şekline dönmüş çalışmanız.
    6 aylık sözleşmeniz bittiğinde sizi işten çıkarmayıp, çalışmaya devam ettikleri için açabileceğiniz bir dava yok.??? ???
    Bundan sonra , haklı bi,r sebep olmadan TAMAM dediklerinde , mahkemeye başvurabilirsiniz, o zaman da haklıysanız kazanabilirsiniz elbette.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Ynt: İş sözleşmesi kopyası işçiye verilirmi?

    Belirli süreli is sözleşmeniz belirsiz sureliye dönüşmüş , artık kıdem ve ihbar tazminatını şartlar oluşursa talep edebilirsiniz
    SMMM

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2011
    Mesajlar
    342

    Ynt: İş sözleşmesi kopyası işçiye verilirmi?

    Alıntı genkimol Nickli Üyeden Alıntı
    iyi gunler ben bir özel sektore 10.01.2011 yılında baslayarak 10.06.2011 tarıhıne kadar 6 aylık sozleşmeli olarak işe girdim ve benım 6 ayı doldurmama ragmen ben iş yerinin kadrolu elemanı olarak gectiğimi sanıyordum o yuzdende bölüm müdürüne cıktım benım durumum ne oldu diye bölüm md. cevabı ise evet dedi sizin sozleşme hazıran ayında bitti biz onu uzattık dedi bende uzattınız peki dedim ne zamana kadar kaç aylık uzattınız oğrenmek istiyorum dedim ve aldıgım cevap biz tamam diyene kadar oldu bu durumda ne yapmalıyım mahkemeye versem kazanabilirmiyim bu konuda az bilgi almak istiyorum bana ne onerirsiniz bu durumda
    Sözleşme bitiş tarihiniz 10.07.2011 olmalı eğer 6 aylık sözleşme yaptıysanız. Yaklaşımızdan işyeri ile ilgili bir sıkıntı olduğu izlenimine kapıldım. Eğer ücret gibi önceki sözleşme aşamasında belirlenmiş haklarınızdan memnun değilseniz insan kaynakları departmanı ile görüşmenizi öneririm.

    Adli süreç en son düşünülmesi gerekirken -malesef günümüze kadar gelen- işçilere uygulanan olumsuz tutumlardan dolayı ilk akla gelen oluyor. Çok yazık!

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Ekim.2011
    Mesajlar
    3

    Ynt: İş sözleşmesi kopyası işçiye verilirmi?

    ben konuyu tekrar bastan yazayım ben en son işyerime girmeden baska bir yerde iyi veya kotu calısıyordum en son girdiğim iş yeri işlerinin yoğun olmasından dolayı sıkısmıs ve beni iş gorusmesi için cagırdılar ve iş gorusmesini bolum ustası ve bolum sefi ile yapmıstım ve bana sozlesme imzalatcaklar korkma imzala işten cıkartılma olmucak dendi bana ve bende dedikleri gibi imzaladım bu surecte fabrikanın işçilere extra para ve normal ayakkabı gibi ihtiyacları karsıladı ve ben işe girer girmez 1 ay sonra bunlardan faydalandım benim sozleme 6 aylıktı her sey buraya kadar iyi sonra benim calıstıgım fabrika kutahyaya tasındı ve aynı sekilde ordada exrta para ayakkabı ve yakacak paraları dagıtıldı ve ben bunlardan yararlanamadım ve insan kaynaklarına olsun bolum mudurune olsun soyledim bana sözleşmeli elemanlara bunlar verilmiyor dendi peki ilk 6 ay bursda calıstım sozleşmem suresince bunlardan yararlandım peki bunları kutahyaya gidince neden yararlanamadım sordugmdada sozleşmeli elemanlara verilmiyor dendi ama ben bursadayken aldım bunların hepsini dedim o zaman gozden kacmıstır dediler bursadayken nedne gozden kacmadı o zamanda benim sozleşme biliyorsunuz hazıranda bitti dedim ben 6 ayı doldurdugumda fabrikanın kadrolu elemanı olarak gectiği sanıyordum bolum mudurune sordum biz senin sözleşmeyi uzattık dedi ne zamana kadar kaç aylıgına uzattınız dedi onların cevabı biz tamam diyene kadar oldu tamam dediklerinde buyuk ihtimal cıkarıcaklar biz kutahyaya ordakı elemanlara iş oğretemeye gittik oğrendiklerinde cıkarıcıklar benim sormak istedikleirm bunlardı benı işten cıkarttıklarında benım ne yapmam gerekıyor bana işe girerken boyle dememişlerdi cıkartma olmucak demişlerdi bu konu belki diger yazdıgım mailden az daha acıklamalı olmustur şimdiden tesekkur ederim yorumlarıız için

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Tapusu olmayan evin geliri için g.m.s.i. beyannamesi verilirmi.?
    Konu Sahibi 13MAYIS85 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 09.Mart.2012, 09:10
  2. Görev İhmali nedeniyle işten çıkarmada tazminat verilirmi?
    Konu Sahibi mes_ar Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 25.Mart.2011, 12:59
  3. Adi ortaklıkta ba bs formları verilirmi.?
    Konu Sahibi omarak Forum KDV
    Cevap: 11
    Son Mesaj : 29.Temmuz.2010, 17:34
  4. Yıllık İzin de Eksik Gün Bildirim Formu SSK'ya verilirmi?
    Konu Sahibi kamerhan_55 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 28.Aralık.2006, 10:01
  5. işçiye 6 aylık
    Konu Sahibi eren Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 13.Ağustos.2005, 11:47

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36