kamu işçi maaş

Konu: Cumartesi Tam Gün Çalışma Ve 45 Saatlik Mesaiyi Aşması

kare - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kare Guest

Cumartesi Tam Gün Çalışma Ve 45 Saatlik Mesaiyi Aşması

Merhaba,

Şu an çalıştığım iş yeri bizi pazartesiden cumartesi gününe kadar 9-6 çalıştırıyor. Bu durumda 45 saat değil 48 saat çalışmış oluyoruz. Yani cumartesi günü 3 saat fazla çalışıyoruz. Bununla ilgili bir yaptırım varmı acaba. Cumartesi günü fazla çalıştığımızı söylediğimde bizde böyle gibi gevşek bir cevap aldım. Mesai ücreti mi yazılması gerekiyor. Açıkcası mesai ücreti istemiyorum ben dahil herkesin saat 3 de işini bitirip evine gidip en azından yoğun çalışma temposundan sonra 3 saat daha fazla dinlenmesini istiyorum.

Bunun için ne yapabilirim.

(Çalıştığım yer bir yayınevi milli eğitim kitapları ve dershane yayınları hazırlıyor)

Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

kare Guest

Ynt: Cumartesi tam gün çalışma ve 45 saatlik mesaiyi aşması

Konu ile ilgili bilgisi olan yok mu hiç O_o

Merhabalar,
    İşkanunda haftalık çalışma süresi 45 saattir. 45 saati aşan çalışmalar mesai ücreti olarak ödenmelidir. Bunun 1 saat veya 15 saat olması değişmez. İşvereninzden talep edin vermemesi durumunda Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi yada bağlı bulunduğunuz Bölge çalışma müdürlüğüne yazılı şikayette bulunabilirsiniz.
    Sağım, solum, önüm, arkam kıyamet olmuş<br />Ve ben kıyamdayım..<br />Kendi cenazeme durdum, ER KİŞİ&nbsp; niyetine..

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı kare Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba,

Şu an çalıştığım iş yeri bizi pazartesiden cumartesi gününe kadar 9-6 çalıştırıyor. Bu durumda 45 saat değil 48 saat çalışmış oluyoruz. Yani cumartesi günü 3 saat fazla çalışıyoruz. Bununla ilgili bir yaptırım varmı acaba. Cumartesi günü fazla çalıştığımızı söylediğimde bizde böyle gibi gevşek bir cevap aldım. Mesai ücreti mi yazılması gerekiyor. Açıkcası mesai ücreti istemiyorum ben dahil herkesin saat 3 de işini bitirip evine gidip en azından yoğun çalışma temposundan sonra 3 saat daha fazla dinlenmesini istiyorum.

Bunun için ne yapabilirim.

(Çalıştığım yer bir yayınevi milli eğitim kitapları ve dershane yayınları hazırlıyor)

Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
    Bir de dinlenme sürelerinizi belirtebilirmisiniz?
    Sabah 9 akşam 6 çalışmada , gündüz sadece 1 saat yemek molanız varsa, günlük çalışma süreniz 8 saat olur ve bu durumda dediğiniz gibi,haftalık 48 saat çalışma yapar. Ancak 1 saat yemek molası dışında, örneğin günde 2 kez 15er dk.lık çay kahve molanız da varsa, 6 günx 2 kezx15dk=3 saat yapar, bu durumda da fazla çalışmanız falan yok demektir.
    Gerçekten fazla çalışmanız varsa, ücretinin ödenmemesi nedeniyle fazla çalışma yapmayı kabul etmeme hakkınız var, sözleşme veya ekiyle fazla çalışma yapmayı kabul etmiş olsanız bile.

Bu öğle arası ve dinlenme süreleri çalışma saatinden düşülmüyor diye biliyorum. Bir kaç yerde böyle yazı gördüm :S
    Hayvan gibi çalış, insan gibi yaşa!&nbsp; R-K

Alıntı lrtysh Nickli Üyeden Alıntı
    Bu öğle arası ve dinlenme süreleri çalışma saatinden düşülmüyor diye biliyorum. Bir kaç yerde böyle yazı gördüm :S

Eğer yemek molası sadece yemek yemekten olup işbaşı yapılıyorsa buradaki yenen yemek mesaiden sayılır. Ayrıca işçi dilerse fazla çalıştığı her saat için 30 dakika dinlenme hakkına sahiptir. Seçimlik bir haktir bu. Fazla süreli calışma da ise bu süre 15 dakikadir.

kare Guest

Öğle aramız 1 saat onu bile benden önceki arkadaşlar almak için bi hayli mücadele etmişler konuşmuşlar falan öğle arası istiyoruz diye şu an 1 saat öğle aramız var. Bunun dışında 15 er dakikalık iki tane molamız var bundan önce yoktu. yeni getirdiler bu uygulamayı.

Öğle arası mesaiden değil onu biliyorum. Fakat 15 dk iki mola mesaiden sayılıyor diye biliyorum ama emin olmadım şimdi siz böyle söyleyince. Onu tekrar araştırayım. Alo maliyeye isim ve imzalı dilekce veremem işimden olurum diye endişeleniyorum. Alo maliyeye "bir dost" şekinde haber versem olmaz mı tabi şu 15 dk mola olayını netleştirdikten sonra.

kare Guest

Birde unutmuşum yazamayı 15 dakikalık mola saatlerinde çalışmaya hazır konumdayız. Yani mola sırasında birisi gelip yaa şunu bir mail atalım şunu CD ye çekelim bunu bir tamamlayalım gibi durumlar oluyor.

Örneğin; sözleşme ile yerleşik bir uygulama ile iş yerindeki mesainin sabah 09:00 akşam 18:00 olduğunu kabul edelim. Bu durumda akşam 18:00?dan sonra yapılan çalışmalar fazla mesai olarak değerlendirilecektir.

Bu örnekte günlük çalışma süresi 8 saattir. (1 saatlik öğlen arası verildiği kabul edilmiştir ve öğlen dinlenmeleri/ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmaz) Bu durumda iş yerinde haftanın 5 günü çalışmakta yerleşik uygulama ise ya da sözleşme ile belirlendiyse bu iş yerinde haftalık çalışma süresi 40 saattir. Bu durumda hafta içi akşam çalışılan fazla süreler hafta bazından toplam 5 saate kadar ?fazla sürelerle çalışma? olarak kabul edilecektir ve her bir saat başına düşen ücret %25 arttırılacaktır.

Haftalık 45 saate ulaşıldıktan sonra ise hafta içi akşam 18:00?dan sonraki her bir saat çalışma ?fazla çalışma? olarak kabul edilecek ve bir saate düşen normal ücret % 50 arttırılacaktır.

Bu fazla mesailerin hafta içi akşam olması ya da hafta içi akşam kalınmayıp cumartesi gelinmesi hesaplama tarzında değişikliğe yol açmayacaktır. Öncelikle 45 saat dolup dolmadığına bakılacak, dolmadıysa normal bir saatlik ücret %25 arttırılacak, 45 saat dolduktan sonrasına isabet eden fazla çalışma ücreti ise normal bir saatlik ücretin %50 arttırılması ile hesaplanacaktır.

Hayvan gibi çalış, insan gibi yaşa!&nbsp; R-K

kare Guest

" Ara dinlenmeleri, çay ve yemek molaları çalışma süresinden sayılır mı?
    Sözleşmeyle kararlaştırılmamışsa çalışma süresinden sayılmaz. "

Kaynak: http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/csgb.portal?page=sss

(ctrl F yapıp mola diye aratınca metne daha kolay ulaşabilirsiniz.)

Sanırım sorumun çözümünü buldum sandığımdan da daha fazla çalışıyormuşuz. Sıra şu imzaladığım sözleşmeye bakmaya geldi. Süresiz iş sözleşmeleri standarttır değil mi? Kırtasiyelerde bile satılıyor ya. Ya da muhasebeden isteyeyim bir örneğini.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)