kamu işçi maaş

Konu: Kıdeme Hakkı Var mı?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    15

    Kıdeme Hakkı Var mı?

    30.06.2005 te işten çıkarılan ve tekrar 7.10.2005 tarihinde işe alınan ve 28.02.2006 da kesin olarak çıkışı verilen işçinin çalışma süresine göre kıdem tazminatı almaya hakkı varmıdır???????

    mutlaka kıdem tazminatı için aralıksız olarak mı bir yıl çalışılmalıdır.

    teşekkür ederim )


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    172

    Kıdeme Hakkı Var mı?

    Sn. alivolkan,

    İlk işe giriş tarihi nedir ? (30.06.2005 tarihinde sona eren) Belirtir misiniz ?
    iRiCiK >> Karanlığa kızacağına kalk bir mum yak !!!

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    15

    Kıdeme Hakkı Var mı?

    18.08.1998 de ilk girişi var 30.06.2005 te çıkmış tekrar 07.10.2005 te girmiş ve 28.02.2006 tarihinde kesin çıkışı yapılıyor ve hepsi aynı işverenin aynı iş yerinde oluyor .

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    630

    Kıdeme Hakkı Var mı?

    [30/06/2005 tarihi zaten 1 yılı doldurduğundan kıdem ve ihbar gerktirici şekilde ayrıldıysa tazminatlarını almış olması lazımdı. dolayısıyla çalışılan bu süreler en son çalışma süresine dahil edilemez.
    Ne irfandır veren&nbsp; ahlaka yükseklik,ne vicdandır <br />Fazilet hissi insanlarda ALLAH korkusundandır.<br />Yüreklerden çekilmiş farzedilsin havfı Yezdan&#39;ın <br />Ne irfanın kalır tesiri katiyyen,ne vicdanın.<br /><br /> Mehmet Akif ERSOY

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    15

    Kıdeme Hakkı Var mı?

    geçici olarak işten çıkarılmıştı onun için tazminatı ödenmemişti şimdi ödencek ama son çalışma tarihi dahil edilecekmi acaba

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    4

    cevap

    Öncelikle 18.08.1998 - 30.06.2005 tarihleri arasında işçinin kıdemi 1 yılı aşıyor ( kıdem için diğer koşullarda sağlanıyor ise) dolayısıyla kıdem tazminatının hesaplanıp ödenmesi gerekirdi, 07.10.2005-28.02.2006 tarihleri için zaten kıdem tazminatını hak etmiyor ( 1 yılı aşmadığı için ) kıdem tazminatının hesaplanması gerekmiyor, birleştirme yapamazsınız
    _____________
    <br />Saygılarımla
    <br />Ramazan Akkaya
    <br />S.M.M.M

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    15

    Kıdeme Hakkı Var mı?

    bişey daha sorabilir miyim
    peki ödenen kıdem tazminatını
    nasıl muhasebeleştiriyoruz
    ben bu işte yeniyimde yardımlarınıza çok teşekkürler

  8. #8
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Re: kıdeme hakkı var mı

    Alıntı aslivolkan Nickli Üyeden Alıntı
    30.06.2005 te işten çıkarılan ve tekrar 7.10.2005 tarihinde işe alınan ve 28.02.2006 da kesin olarak çıkışı verilen işçinin çalışma süresine göre kıdem tazminatı almaya hakkı varmıdır???????

    mutlaka kıdem tazminatı için aralıksız olarak mı bir yıl çalışılmalıdır.

    teşekkür ederim )
    Merhaba,
    1475 sayılı yasanın 14. maddesinin kıdem süresinin hesabı ile ilgili kısmı aşağıda.
    Kod:
                 İşçilerin kıdemleri, hizmet akdinin devam etmiş veya fasılalarla yeniden akdedilmiş olmasına bakılmaksızın aynı işverenin bir veya değişik işyerlerinde çalıştıkları süreler gözönüne alınarak hesaplanır.
    Yasa hükmüne göre, eğer önceki fesih (bence iş sözleşmesinin askıya alınması olarak değerlendirilebilir) kıdem tazminatının ödenmememesini gerektiren bir sebepten değilse (kaldıki kıdem tazminatı ödenmemesini gerektiren bir sebeple işten atılan personelin tekrar işe alınması zayıf olasılık) kıdem tazminatını hesaplarken tüm sürelerin birleştirilmesi gerekmektedir.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    636

    Re: kıdeme hakkı var mı

    Merhaba,

    Göz önünden bulundurulması gereken hususlar;
    *Aynı kıdem süresi için birden fazla ödeme yapılamaz,
    *Kıdem tazminatı ödenerek (çeşitli sebeblerden dolayı) iş akdi feshi gerçekleşirse, bir sonraki akit de önceki süreler hesaba katılmaz,
    *Eğer kıdem tazminatına hak kazanmadan (istifa, 4857-25/II ye göre vs.) oluşan bir fesih ise, bir sonraki kıdem süresinde hesaba katılmaz,

    Kolay Gelsin.
    ?Bir mum diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez?.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Huzur Hakkı Ödemesi Alan Şirket Ortağının Yıllık İzin Hakkı.
    Konu Sahibi yollabana Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 04.Ağustos.2017, 00:25
  2. Oy Hakkı
    Konu Sahibi aşkınbulduk Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 19.Nisan.2013, 01:04
  3. Özel Sağlık Sigortası Kıdeme Yansır mı ?
    Konu Sahibi nirvana3482 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 27.Mayıs.2010, 14:22
  4. SM Hakkı
    Konu Sahibi 13MAYIS85 Forum Stajyer Sorunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 11.Mart.2010, 16:49
  5. Ücretsiz izinlerin kıdeme eklenmesi hk.
    Konu Sahibi semerkant Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 02.Mayıs.2006, 09:04

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36