kamu işçi maaş

Konu: Kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı

01.01.1982 yılından 31.12.2006 yılına kadar aynı işyerinde çalışıp emekli olan biri kıdem tazminatını alıyor 01.01.2007 yılında aynı işyerinde sosyal güvenlik destek primine tabi olarak çalışmaya devam ediyor 30.10.2011 tarihinde işten çıkarılıyor. bunun kıdem tazminatı 01.01.1982 den itibaren yeni ücreti üzerinden hesap edilip önceki ödenen düşülerek mi yapılacak, yoksa 01.01.2007 tarihinden sonraki çalışmaları içinmi hesap edilecek bu konuda yargı karaı varmıdır

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Kıdem tazminatı

Sadece SGDP ödenerek çalışılan 01.01.2007-30.10.2011 dönemi için kıdem tazminatı, olması gerektiği gibi son alınan ücret üzerinden hesaplanıp ödenmeli.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı
    Sadece SGDP ödenerek çalışılan 01.01.2007-30.10.2011 dönemi için kıdem tazminatı, olması gerektiği gibi son alınan ücret üzerinden hesaplanıp ödenmeli.
    Katılıyorum. Çünkü yargıtay emekli olunurken hakların sıfırlandığını kabul ediyor.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Fikrinize katılıyorum.
    Ancak , işin sgdp yönü ön plana çıkarılıyor gibi geldi bana sanırım SGDP değilde tüm sgorta kollarına tabi olsaydıda AYNI DURUM olurdu.

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı
    Fikrinize katılıyorum.
    Ancak , işin sgdp yönü ön plana çıkarılıyor gibi geldi bana sanırım SGDP değilde tüm sgorta kollarına tabi olsaydıda AYNI DURUM olurdu.
    Demek istediğim , demek istediğiniz gibiydi sn.aydemir
    Emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı alınarak ayrılmadan sonra tekrar başlayan çalışma süresi dikkate alınmalı kıdem tazminatı hesaplanacak dönem için demek istemiştim

kafam karıştı benim.

varsa yanlışım düzeltin lütfen...

işçi emekli olduğu döneme göre kıdem tazminatını alır ve sonra yeniden işe başlarsa artık eski dönem kapandığı için yeni dönem çalışmasına bakılır. bu örnekte vatandaş 40 yıl 10 ay daha çalışmış burada da yine tazminat almak için ön koşul var ve tazminat alabilecek şekilde işten ayrılırsa emeklilik sonrasına tekabül eden süre için tazminat hesaplanmalı. işçi emekliliği döneminde tazminat almadan çalışmaya devam ederse burada iki durum ortaya çıkar. 1. si tazminat almayı haketmeyecek şeklilde işten ayrılırsa sadece emekli olduğu dönem için tazminat alabilecektir. eğer tazminat almayı hakedecek şekilde işten ayrılırsa ilk işe giriş tarihinden tazminat hesaplanmalıdır. yanlış mıyım?

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sn.mavisakal sizden önce ifade edilenler doğru.Ama siz ilgili olmakla beraber yeni bir soru sorduunuz haklılık payınızda var beraber çözmeye çalışalım sanırım ilgililerde yardımcı olurlar bizde dersimize çalışalım.

Alıntı mavisakal_79 Nickli Üyeden Alıntı
    kafam karıştı benim.

varsa yanlışım düzeltin lütfen...

işçi emekli olduğu döneme göre kıdem tazminatını alır ve sonra yeniden işe başlarsa artık eski dönem kapandığı için yeni dönem çalışmasına bakılır. bu örnekte vatandaş 40 yıl 10 ay daha çalışmış burada da yine tazminat almak için ön koşul var ve tazminat alabilecek şekilde işten ayrılırsa emeklilik sonrasına tekabül eden süre için tazminat hesaplanmalı. işçi emekliliği döneminde tazminat almadan çalışmaya devam ederse burada iki durum ortaya çıkar. 1. si tazminat almayı haketmeyecek şeklilde işten ayrılırsa sadece emekli olduğu dönem için tazminat alabilecektir. eğer tazminat almayı hakedecek şekilde işten ayrılırsa ilk işe giriş tarihinden tazminat hesaplanmalıdır. yanlış mıyım?
    Doğrusunuz.
    ama zaten ilk soruda emekli olup kıdem tazminatını aldığı,
    sonraki dönem çalışmanın da işveren tarafından fesih olduğu belirtilmiş.Dal-budak nerede anlayamadım ama dallandı budaklandı konu

arkadaşlar bu kişi aynı işyerinde işakdini feshetmeden ertesi gün aynı şartlarla işe devam ettiği için ödenen kıdem tazminatı avans mahiyetinde sayılmazmı. bir de bu yönden düşünelim.

Sn.kocnur,
    yargıtay demiş ki,
    emeklilik nedeniyle sözleşmesini feshedip kıdem tazminatını alan kişinin geçmişe dönük kıdem ve kıdeme bağlı kazanımları sıfırlanır.
    Emekli olunmuş-tazminat alınmış-helalleşilmiş-defter kapatılmış! Kapanmış defterin avansı olmaz

( ilk iletinizi kontrol ederseniz, emekli olmuş kıdem tazminatını almış demiştiniz.Kıdem tazminatını alabilmesi için sözleşmesini feshetmesi gerekir, hoş 01.01.2007 de tekrar başlayabilmesi için de 31.12.2006 da feshedilmiş olması gerekir zaten)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)