kamu işçi maaş

Konu: Yıllık İzini Kullanma

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2011
    Mesajlar
    2

    Yıllık İzini Kullanma

    2010 eylül aynında çalıştığım şirkete işe başladım. Yıllık iznimin 12 günü ağustos ayında kullandım ( Fabrika toplu halde tatil izine çıktığından kullandım) kalan 2 iznimi 2011 aralığın sonuna kadar kullanmam gerekiyormuş. Ama benim ikinci yılım 2012 eylül ayında doluyor.

    1. Sorum 2011 yılında tüm iznimi kullanmak zorundamıyım.

    İş kanunun hangi madde açıklıyor ?



  2. #2
    şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Kasım.2011
    Mesajlar
    4.714

    Ynt: Yıllık İzini Kullanma

    SN.mrtak

    Kısa ve öz cevaplar vermeye çalışacağım.
    Farzedelim 01.10.2010 da işe başladınız,01,10.2011 de bir yıllık hizmetinizi tamamladınız ama bu izninizi 2 gün eksik kullanmışsınız.(4857/ M.53/4cü fıkra)
    Yıllık izne esas ikinci yıl hizmet sürenizi henüz tamamlamadınız.01.10.2012 de hakedecek ve bu tarih den sonra kullanacaksınız.(M.54/4cü fıkra)
    Sorunuzun cevabı:
    İşci, yıllık izin süresine ilişkin hizmet süresini tamamlasa da, bu iznini ne zaman kullanacağını işveren belirler, yani siz , ben y.iznimi hakettim ,istediğim zaman kullanırım deme durumunda değilsiniz.(tabi bu konuda anlaşmak da mümkün)
    İzinlere ilşkin düzenleme M.60 da belitilmiştir.Bu madde dayanak yapılarak yürürlüğe giren Yönetmelik(Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği) Madde 10.da "toplu izin" başlığı altında açıklama mevcut olup, işveren bu konuda "toplu izin" uygulaması yapabilecektir.Ancak bu noktada sınırlma yılın Nisan ve Ekim ayı sonuna kadardır.
    Siz ise Aralık diyorsunuz,şayet böyle olacak ise işveren bu uygulamayı işcilerin bir kısmını mağdur edecek şekilde yapmamlıdır diye düşünüyorum.
    Yönetmeliğin bu (10 cu) maddesinin son fıkrasına göre evet.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Süt İzini Hk.
    Konu Sahibi tanufuk Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 20.Ekim.2014, 11:04
  2. Yıllık İzini İşveren mi Belirler ?
    Konu Sahibi stosun_41 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 22
    Son Mesaj : 15.Eylül.2014, 15:42
  3. İhbar süresi çerisinde yıllık izin kullanma zorunluluğu
    Konu Sahibi levent190720 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 16.Şubat.2012, 11:44
  4. İşçilerde Yıllık İzin Kullanma Süresi
    Konu Sahibi personel Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 09.Nisan.2007, 18:42
  5. Yıllık İzin Kullanma HakkI
    Konu Sahibi HResources Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 08.Temmuz.2005, 14:11

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36