kamu işçi maaş

Konu: İşçinin yurtdışı görevi

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: İşçinin yurtdışı görevi

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı
    Açıklama:

Bu olayı geniş manada irdeleyecek olursak; "işveren hanki işyerinde ne kadar işci çalıştıracağını,işyeri ihtiyaçlarına göre belirleme hakkına sahiptir.Bu işyerinin yönetim hakkı ile ilgilidir.İşverenin bu hakkını kötüye kullandığı kanıtlanmadıkça hakim işverenin bu eylemine müdahele etme hakkına sahip değildir." Yarg.9.hd.2004/30947 E.
    Sözleşme ve ikincil mevzuat diyebileceğimiz kaynaklarda bu konuda hüküm bulunmayan olayımızda; işin ve işcinin görevi gereği,çok kısa süreliğine ve işcinin kazanılmış haklarına halel getirmeden, işveren tarafından görvlendirilmesi, ,bir önceki açıklamalar ile birlikte düşünüldüğünde,işverenin genişletilmiş yönetim hakkını bu olayda işci aleyhine (başta sözleşmenin esaslı unsurlarından ÜCRET ve POZİSYON olmak üzere)kullanmamış olduğunu düşünüyorum.
    Hassas bir konudur.
    Sn.Aydemir,
    soruya istinaden yanıt vermeye çalışırım genelde.Genelleme yapmaya kalkacak olursak, elbette işverenin hakkıdır bunu istemek veya hayır işçi bu isteği yerine getirmek zorunda değildir diyebileceğimiz pek çok örnek bulunabilecektir.
    Sorulan soru şu; 1 haftalığına yurtdışına göndermek istediğimiz işçi gitmek istemiyor, ne yapabiliriz?
    İlk bakılacak yer, iş sözleşmesidir, eğer yazıyorsa bu tür seyahatlere de gidileceği, istemese de gitmek, gitmemesi durumunda da tazminatsız, ihbarsız sözleşmesinin feshedilmesini kabul etmesi gerek.
    Sözleşmede yazmıyorsa, ne yapılabilir? Tek yolu var, mutlaka o işçinin gitmesi gerekiyorsa, çalışanı ikna etmek.Daha fazla para ile, başka bir şeyle, herneyleyse, ikna etmeye çalışmaktan başka yapılabilecek br şey yok, yasal olarak. ( -gülmedim)
    Söylermisiniz lütfen, o gidilmesi istenen yer, IRAK ise, işverenin yönetim hakkından nasıl bahsedilebilir, gidecek kişinin can güvenliği sorunu varken?
    Olaya çalışma şartlarında ağırlaştırmaya neden olma durumu var mı yok mu şeklinde bakmak pek doğru gelmiyor bana.
    Çalışma şartlarında ağırlaşmaya neden olur mu, böyle bir seyahat, her şekilde olur.
    Yeme içme alışkanlığı nedeniyle ağırlaşma olur, zaman farkı nedeniyle ağırlaşma olur, hava koşulları nedeniyle ağırlaşma olur,yapılması zorunlu olan kişisel masrafların artması nedeniyle ağırlaşma olur, hepsinden öte ailesinden uzaklaşmış olma nedeniyle çalışma şartlarında ağırlaşma olur..... olur da olur.
    Bugün birlikte çalıştığım, yurtdışı servis personeli olan arkadaşlarımdan akşam için 2 saatlik fazla çalışma yapmasını isteyemezken, gecenin 2sinde veya bir pazar günü veya bir bayram günü dünyanın öteki ucuna gitmesini çok rahat isteyebiliyorum, neden?
    Sözleşme... Sözleşmesinde fazla çalışma yapmayı kabul ettiğine dair bir madde yok, ek yazıyla da kabul ettiremedim, ama seyahat konusunda yapabileceği bir şey yok, sözleşmesinde işe alınış amacının yurtdışı servis personeli olduğu ve her an seyahate çıkabileceği açıkça yazıyor.

Ağır değil mi bu tür çalışma? Kesinlikle çok ağır, yapabileceği bir şey var mı bu arkadaşımın? Hiç bir şey yok.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sn. Keremcem
    Teşekkür ederim,çoğu kez düşüncelerinize katılıyor olduğumu ifade ederim,bu defa da katılıyorum,ancak,siz ve sn. ibrahim bey ile benim düşüncelerimin farkı %45-55 gibi çok yakın, ama ben hala ihtiyatlıyım.
    Tabi,gidilecek yerin "ırak" gibi yer olması vs.gibi durumlar,elbette çok daha farklı,diğer tarafdan olayın kendine özgü şartlarınıda tam bilmiyoruz.
    FAKAT,sözleşme ve diğer kaynaklarda belirtilmeyen konuların,"iş ve sözleşme şartlarında esaslı değişiklik "niteliğinde olup-olmadığı hususunun kıyaslaması,sözkonusu olacak olan değişikliklerin işci aleyhine ağırlaşıp-ağırlaşmadığı yönünde irdelenmesi ile mümkün olabilecektir.
    Her konuda hüküm varsa "evet" yok ise "hayır" demek de pek doğru olmaz,ihtiyatlı olunarak her bir konuyu baştan sona kendine özgü şartları çerçevesinde değelendirerek karar vermenin daha sğlıklı olacağını düşünüyorum...

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Konuda daha önce bir uygulamaya raslamadım doğrusu.
    Ancak genelde iş sözleşmelerinde en azından seyahat kelimesi sıklıkla konuluyor. Bence istisnai olarak eğer elemena seyahat etmedi istemiyorsa bunu baştan iş sözleşmesine yazdırmalı diye düşünüyorum.
    Elbette yapılacak seyahat mutlaka ticari kazancın elde edilmesi ile doğrudan bağlantılı olmalı, Makul ve mantıklı olmalıdır.
    Bu koşullar var ise eleleman geçerli bir sebebei olmadan itiraz edemez. (bence tabi yorum bu)
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Keremcem içinize doğdu galiba Evet gidilecek yer ırak.Bu yüzden sıkıntı yaşadık zaten.Ama yine dediğiniz gibi ikna ederek işçiyi gönderdik.

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    Konuda daha önce bir uygulamaya raslamadım doğrusu.
    Ancak genelde iş sözleşmelerinde en azından seyahat kelimesi sıklıkla konuluyor. Bence istisnai olarak eğer elemena seyahat etmedi istemiyorsa bunu baştan iş sözleşmesine yazdırmalı diye düşünüyorum.
    Elbette yapılacak seyahat mutlaka ticari kazancın elde edilmesi ile doğrudan bağlantılı olmalı, Makul ve mantıklı olmalıdır.
    Bu koşullar var ise eleleman geçerli bir sebebei olmadan itiraz edemez. (bence tabi yorum bu)

Kesinlikle yurtdışı ağırlıklı işler yaptıran arkadaşlar varsa,sözleşmelerini yenilemelerini tavsiye ediyorum.Düşünün bileti alındı,karşı taraf ile görüşüldü.Ve çok önemli bir iş için gitmesi gerekiyordu.Sözleşmede seyahat geçmediği için,sadece işçinin suyuna gitmekle yetindik.

Alıntı yeterlilik Nickli Üyeden Alıntı
    Keremcem içinize doğdu galiba Evet gidilecek yer ırak.Bu yüzden sıkıntı yaşadık zaten.Ama yine dediğiniz gibi ikna ederek işçiyi gönderdik.
    Bu aralar fazlaca içime doğma durumu oluyor, allah hayırlara çıkarsın
    Peki genel müdürle birlikte mi gitti personeliniz

Yok 2 işçimiz gitti

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Kıymetli meslekdaşlarım.
    Bu konuda yapılan değerlendirmelerin her birinin haklılık payı olmakla birlikte,o işyerindeki bu olayı tam bilmiyoruz,ancak her olayı kendi özelliği içinde değerlemenin daha uygun olacağı açık.
    Bu nedenle bir örnek olay sunalım,tabi sözleşmede bu hüküm yine olmasın.( yine eleştiri olabilecektir)
    OLAY:"İlgili(işci)GÖREVİ nedeniyle baştan itibaren,görevlendirmeye konu bu olayın İÇİNDE,bu işi yürüten kendisi ve ehil, yetkili,baştan itibarende bu konuda kendisinede bir "görev"verileceğini önceden BİLMEKTE,gidilecek yer Almanya,kendisinden başka bu işi yürütecek bir çalışanda BULUNMAMAKTA,bu görev nedeniyle + ilave ücret de alacak,seyehat etmesine engel hiç bir özür halide YOK, gitmemesi halinde işvereninde bu durumdan ZARAR göreceği aşikar,üstelik ilgili bu işin tüm süreçlerini yürüten,ORGANİZE EDEN KENDİSİ."olson.
    Ancak,ne var ki ilgili,son anda ben gitmek istemiyorum diyerek,bu görevi kabül etmiyor olsun.
    Sözleşme de hüküm bulumaması karşısında, yukarıda ki durumlar dikkate alındığında , işveren yönünden "yönetim hakkı", işci yönünden "iş görme edimi ,ücret ve bağımlılık "unsuru ile "...esaslı değişiklik..."konusunu değerlendirecek olsak(yinede sonucu geçerli fesih olsada)
    İşveren siz olsanız;a.anlaşırdım,b.fesih yapardım,
    İşci siz olsaydınız;a.yinede gitmezdim b.anlaşmazdım,c.işverenin kararını beklerdim,
    SONUÇ:İHTİLAF

Sn.Aydemir,
    verdiğiniz örneği farklı kılan bir tanımlama yapmışsınız,'' ilgili işin tüm süreçlerini organize eden kendisi'' diyerek.
    Daha burada denebilecek bir şey, düşülebilecek bir ihtilaf bırakmamışsınız bence.
    Sorumluluğu altındaki işi görme yükümlülüğünü yerine getirmekten kaçınması demektir bu verdiğiniz örnek davranış.
    İlla ki gidecektir o zaman o çalışan, ya işin -görevin-sorumluluğun gereği olarak Almanya ya, ya da artık işsiz biri olarak sözleşmesi o an feshedilmiş biri olarak evine

Ben size Özetliyim(gayet açık aslında);

Personelin hizmet sözleşmesi var ancak sözleşmede yurtiçi yada yurtdışı seyahat yapmasını içeren herhangi bir ibare yok.Şimdi ben personelleri Irak'a gönderiyorum.Ancak ordaki durumu bahane ederek gitmek istemiyorlar.Ben tüm masrafları yapmışım,karşı tarafa geleceğimize dair söz vermişim.İşin garibi işçi önceden kabul ediyor gideceği gün vazgeçiyor.

Durum böyle oluncada iş kanununa göre tek taraflı fesih yapamıyorum.En başta sözleşme yapmış olsaydım personelde kabul etmeseydi zaten işe alınmazdı.Tam tersi kabul etseydi ve gitmeseydi tek taraflı fesih yapabilirdim.

Nitekim gitmeleri için ikna ettik ve olay kapandı.Ancak bundan sonraki işler için sözleşmeleri yenilettim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)