kamu işçi maaş

Konu: SGDP primi ödenen işçinin işten ayrılması

SGDP primi ödenen işçinin işten ayrılması

1 : ) Herkese merhabalar, kurumda emekli olmuş ve tekrar işe başlamış birisi var ve yaklaşık 8 yıldır da çalışmakta. Bu işçi işten ayrıldığında kendisine kıdem tazminatı ödenmesi gerekirmi. Emekli olmadan önce emekli olurken kendisine kıdem tazminatı bir kez ödenmiş. Sonra tekrar işe girmiş ve 7 8 yıl kadar da çalışmış. Artık yaşı epey ilerlediği için işten ayrılması gerekebilir. Bu durumda ne yapacağız.

2 : ) Kurumda çalışan bir eleman 14.12.2011 tarihinde vefat etti. Biz çıkışını yaptık ve sskya internet üzerinden bildirdik. Ancak sigortaya hesap fişi göndermedik. Hesap fişi düzenlememiz gerekiyormu. Bir de vefat eden kişilerin varislerine tazminat ( Kıdem tazminatı ) ödeyeceğiz. Hangi evraklar olmaz sa olmazdır. MEsela noter onaylı bir liste getirdiler. O listenin geçerliliği varmıdır. Mahkeme mi veraset ilamı vermesi gerekir. Teşekkürler saygılar

Ynt: SGDP primi ödenen işçinin işten ayrılması

Alıntı imrancuhadar Nickli Üyeden Alıntı
    1 : ) Herkese merhabalar, kurumda emekli olmuş ve tekrar işe başlamış birisi var ve yaklaşık 8 yıldır da çalışmakta. Bu işçi işten ayrıldığında kendisine kıdem tazminatı ödenmesi gerekirmi. Emekli olmadan önce emekli olurken kendisine kıdem tazminatı bir kez ödenmiş. Sonra tekrar işe girmiş ve 7 8 yıl kadar da çalışmış. Artık yaşı epey ilerlediği için işten ayrılması gerekebilir. Bu durumda ne yapacağız.

2 : ) Kurumda çalışan bir eleman 14.12.2011 tarihinde vefat etti. Biz çıkışını yaptık ve sskya internet üzerinden bildirdik. Ancak sigortaya hesap fişi göndermedik. Hesap fişi düzenlememiz gerekiyormu. Bir de vefat eden kişilerin varislerine tazminat ( Kıdem tazminatı ) ödeyeceğiz. Hangi evraklar olmaz sa olmazdır. MEsela noter onaylı bir liste getirdiler. O listenin geçerliliği varmıdır. Mahkeme mi veraset ilamı vermesi gerekir. Teşekkürler saygılar
    1) İşten çıkartmayı düşünüyorsanız kıdem tazminatı ödenmesi gerekir. Sgdp ye tabi olması tazminata engel değildir.

2) Bu konuyla karşılaşmadım, cevabı bende merak ediyorum.
    İbrahim DEMİREL
    Marka Vekili / Patent Vekili / SMMM / SGM

1. emekli girişi sonrası için kıdem t. ödemeniz gerek.
    2. veraset ilamı artık noterlerden de yaptırılabiliyor.
    [B] Nane Üstada Saygılarımla;<br />[img]http://www.loadtr.com/b-64797-icon.gif[/img]admin_fast&#39;dan -&gt; [url=http://forum.alomaliye.com/index.php?PHPSESSID=5b843dee23a9503dcf1ac743e2795156&amp;topic=4231.0] [color=purple] [b]Forum Kuralları[/url]

İlginize teşekkürler

---- İşten çıkartmayı düşünüyorsanız kıdem tazminatı ödenmesi gerekir. Sgdp ye tabi olması tazminata engel değildir.

---- emekli girişi sonrası için kıdem t. ödemeniz gerek.

Ancak ikisinde de farklı cevap var. Hangisi geçerli.

Ben ödenmeyecek diye alıyorum cevabı.

Bir soru daha sormak istiyorum . Çalışan işçi emekli olduğunda çalışmaya devam ederse ve emekli olmadan önceki tazminatını almamışsa en son işten ayrılırken hesaplama işlemi nasıl olacaktır.

Şimdiden teşekkürler.

Böyle şeyler çok nadir başımıza geliyor ve biz de bir işyerinde sadece tek birşey ile iilgilenmediğimiz için bir çok kanun yönetmelik, tebliğ takip edemiyoruz. Kusura bakılmasın lütfen

İlginize teşekkürler

---- İşten çıkartmayı düşünüyorsanız kıdem tazminatı ödenmesi gerekir. Sgdp ye tabi olması tazminata engel değildir.

Bir soru daha sormak istiyorum . Çalışan işçi emekli olduğunda çalışmaya devam ederse ve emekli olmadan önceki tazminatını almamışsa en son işten ayrılırken hesaplama işlemi nasıl olacaktır.

Şimdiden teşekkürler.

Böyle şeyler çok nadir başımıza geliyor ve biz de bir işyerinde sadece tek birşey ile iilgilenmediğimiz için bir çok kanun yönetmelik, tebliğ takip edemiyoruz. Kusura bakılmasın lütfen

cevapların ikisi de aynı, işçi emekli olduğunda kıdem tazminatı aldığı için, emeklilikten sonraki çalışması için kıdem tazminatı alacaktır elbette. gayet açık belirtme gereği duymadım

ikinci sorunuza gelince eğer emekli olduğunda tazminat ödenmemişse, emeklilik öncesi ve sonrası çalışmalarına istinaden kıdem tazminatı ödemeniz gerekecektir.
    İbrahim DEMİREL
    Marka Vekili / Patent Vekili / SMMM / SGM

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

" : ) Kurumda çalışan bir eleman 14.12.2011 tarihinde vefat etti. Biz çıkışını yaptık ve sskya internet üzerinden bildirdik. Ancak sigortaya hesap fişi göndermedik. Hesap fişi düzenlememiz gerekiyormu. Bir de vefat eden kişilerin varislerine tazminat ( Kıdem tazminatı ) ödeyeceğiz. Hangi evraklar olmaz sa olmazdır. MEsela noter onaylı bir liste getirdiler. O listenin geçerliliği varmıdır. Mahkeme mi veraset ilamı vermesi gerekir. Teşekkürler saygılar

"
    Bunu da ben cevaplıyayım.
    Artık hesap fişine gerek yok internet üzerinden bildirim yapılıyor.
    Öncelikle olmazsa olmaz şart "VERASET İLAMI" dır. Burda ödenecek hisseler belirlenmiştir.
    Noter onaylı liste " miras taksim sözleşmesi " olabilir. Böyle bir sözleşme varsa dahi öncelik veraset ilamdıır.
    İkisini karşılaştırmak lazım.
    Farklılık varsa inceleme derinleştirilir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Siz işten çıkartacaksanız, kıdem tazminatı ödeyeceksiniz,
    Kendi ayrılacaksa , ödemeyeceksiniz.

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    ...
    Noter onaylı liste " miras taksim sözleşmesi " olabilir. Böyle bir sözleşme varsa dahi öncelik veraset ilamdıır.
    İkisini karşılaştırmak lazım.
    ...
    Artık noterlerde veraset ilamı çıkarabilmektedir. Mahkemelerin iş yükünü azaltmak için sorunlu olanlar dışındakiler için noter bu işi yapabiliyor.
    [B] Nane Üstada Saygılarımla;<br />[img]http://www.loadtr.com/b-64797-icon.gif[/img]admin_fast&#39;dan -&gt; [url=http://forum.alomaliye.com/index.php?PHPSESSID=5b843dee23a9503dcf1ac743e2795156&amp;topic=4231.0] [color=purple] [b]Forum Kuralları[/url]

https://ebildirge.sgk.gov.tr/WPEB/amp/hesapfisiPage

E Bildirge üzerinde hesap fişi girişi olduğu için öyle soru sormuştum. Çok nadir işçi giriş çıkışı olduğu için biz de sürekli kullanılagelen bir şey değildi. Bildirim yapmama gerek yok ayrıca o zaman.

Noterin çıkardığı veraset ilamı neticesinde şahsa ödeme yapma da sıkıntı olmaz o zaman

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)