kamu işçi maaş

Konu: Ne yapmam gerekir

Ne yapmam gerekir

merhabalar çalışmış olduğum şirkete asgari geçim indirimi ödemelerimi, yıllık ücretli izin paramı, vede maaşımı alamıyorum diye ihtarname çektim ve 3 gün içinde ödenmesini talep ettim, ihtarnamenin son günü muhasebe departmanından aradılar siz ihtarnamenizi geri çekin bizde alacaklarınızı hesaplayalım size birgün verelim ve o gün ödeyelim dediler bende hayır ödemelerimi yapın bende aldığıma dair belge vereyim dedim yoksa mahkemeye başvurucağımı söyledim telefonu kapattılar, bende bir şirket yetkilisi arkadası (patronun yeğeni) arayıp ben mahkemelerle uğraşmak istemiyorum sizde boşuna uğraşmayın benim çıkışımı verin tüm haklarımı ödeyin konu uzamadan kapansın dedim,arkadaş bana patronla görüşeceğini söyleyip beni haberdar edeceğini söyledi ve sonrasında arayıp tamam şirkete git muhasebe departmanından çıkış işlemlerini yaptır dediler. 3 gün boyunca şirkete gitmeme rağmen ve hergün aramama rağmen beni yarın halledicez çıkış işlemlerinizi diye oyalayıp durdular ve dün tekrar şirketi aradım ve bana çıkış işlemlerimin yapılmayacağını işe devam etmemin gerektiğini söylediler. bende sözlerine itimat ettiğimden dolayı işten çıkışım verildi diye işyerine gitmemiştim ve bugün öğrendimki beni yarın yarın diye oyaladıkları günler işe gelmediğim için tutanak tutmuşlar ve bu arada ihtarnamenin tebliğ tarihinden 4 gün sonra maaş hesabıma sigortaya gösterilen tutar kadar maaş ödemesi yapmışlar şimdi ne yapmam gerekir acaba

Ynt: ne yapmam gerekir

ihtarnamenin tebliğ tarihinden itibaren 4 gün sonra demisiniz. bahsettiğiniz ihtarname sizin gönderdiğiniz ihtarnamemi, onların gönderdiği ihtarname mi. sizden işe gelmediğiniz için mazeret bildirmenizi istediler mi. Devamsızlık nedeniyle işten çıkarmanın uzun prosedürleri vardır. Bunlar yerine getirilmediyse mahkeme yoluyla haklarınızı kesinlikle alırsınız, işe iade de 4 aylık tazminat vs bunların içinde
    İbrahim DEMİREL
    Marka Vekili / Patent Vekili / SMMM / SGM

Ynt: Ne yapmam gerekir

verdiğiniz bilgiler için tşk ederim ben gecen hafta pts günü noter aracılığı ile ihtarname çektim ve ertesi gün salı günü ellerine ulaştı perşembe günü beni aradılar siz ihtarnamenizi geri çekin bizde birgün verelim alacaklarınızı o gün ödeyelim dediler bende ödeme almadan bunu yapamayacağımı söyledim telefonu yüzüme kapattılar ertesi gün cuma günüde maaş hesabıma sigortaya bildirilen kısım kadar yarım maaş ödemesi yaptılar cuma günüde bir şirket yetkilisi ile konuyu görüştüm alacaklarım için dava açacağımı ve konunun aslında uzamamasını çıkışımın verilip alacaklarımın tüm haklarımın şirket tarafından belirlenen birgünde tarafıma ödenmesini söyledim bana tamam öyle yapalım çıkış işlemlerinizi yapıcaz dediler yeni haftaya girdiğimizde pts,salı ve çarşamba şirketi aradığımda yarın çıkış kağıdınızı vericez çok yoğunuz gibi söylemler ettiler en son perşembe günü şirketi aradığımda sizin çıkışınız verilmedi işe dönmenizi istyoruz dediler ve öğrendimki bu 3 gün için işe gelmediğimden dolayı tutanak tutmuşlar bana henüz gele bir ihtar tutanak ve tebligat yok ama dün diğer çalışanların maaş ödemeleri tam olarak yapıldı benim geri kalan elden ödenen maaşım verilmedi olay bundan ibaret

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sn.İbrahim beyin sonuca ilişkin yeterli cevabı vermiş olduğu kanaatindeyim doğrudur.
    Müsaadenizle anlamaya çalışalım.
    A.Geniş anlamda ki ücret kapsamında AGİ nin ödenmemesi ,ödenmemiş olması durumu,
    B.Hak etmiş olmasına rağmen ,işcinin ücretinin ödenmemesi,ödenmemiş olması durumu,
    KARŞISINDA işverenle çekişme içine girmek istemeyen işci,belirtilen nedenlerden dolayı sözleşmesini feshetme hakkına sahiptir.
    C.İşcinin alacaklarının takibi yoluna başvurması gayet doğal, işci tarafından haklı sebebler ortada iken, bu olayımızda işverenin işciyi( tabiri caizse) kandırma yoluna giderek,sözlü tahhütlerde bulunması sonra gereğini yerine getirmemesi ve dahi devamsızlık gösterek fesih yoluna gitmesi, iyi niyet ölçüleri ile bağdaşmayacağı gibi, işcinin gerçek iradesini gizleme,yok sayma,sözleşme ve kanunu dan doğan yükümlülüklerini yerine getirmeme durmları sözkonusudur.
    D.Bu durumlar ortada iken ,işcinin işe davet edilmesi karşısında,işbaşı yapmak istememeside gayet doğal, zira işci alacakları ödeninceye kadar iş görme edimini yerine getirmektende kaçınabilir.
    E.Sözlerden ziyade önemli olan ortadaki gerçeklerdir.Haklısınız.

Ben işten çıkış işleminin yapıldığını düşünmüştüm. çektiğiniz ihtarnamenin içeriği burada önemli. . Bu aşamada olayın hukuksal boyutu daha ağırlıklı, En doğrusu bir avukata danışmanız olacaktır.
    İbrahim DEMİREL

pazartesi gününe kadar bekleyip bir avukat ile görüşüp ona göre haraket edicem şu an için yapabileceğim en doğru yol bu sanırım , tşk ederim ilginiz ve verdiğiniz bilgiler için.

sn.İbrahim bey büyük ihtimalle ihtarname de"alcaklarımın .../....tarihine kadar ödenmesini,ödenmemesi halinde anılan tarih itibariyle iş sözleşmesini feshetmiş olacağını"zaten bildirmiş olmalı,bu şekilde iradesini ortaya koymamış"alacaklarımın en kısa sürede(3-5 gün içinde)ödenmesini talep ediyorum"demiş olması ve bu sürede işcinin işine devam etmemesini;sözleşmenin unsurlarında işverenin "ücret ödeme" yükümünü halen yerine getirmemiş olması karşısında, işcinin iş görme edimini yerine getirmekten kaçınmasını haklı görebiliriz diye düşünüyorum.

Haklısınız Şeref Bey, dediğim gibi ihtarnamenin içeriği önemli
    İbrahim DEMİREL

şeref bey ben ihtarnamemde alacaklarımı alamadığımı 3 gün içinde maaş hesabıma yatırılmasını aksi takdirde yasak yollara başvuracağımı ve kanunen iş görme borcunu yerine getirmeme hakkına sahip olduğumu belirttim sadece

EVET Sn.İbrahim beyin dediği gibi içerik önemli,katılıyorum.
    sn.sezgin34 gönderdiği "ihtarname"nin içeriği olması gerektiği gibi değil,bir önceki "ileti"mde dediğim gibi yazılmış İSE de bu durum,halen işcinin alacaklarının işveren tarafından ödenmemesi,ödenmemiş olmasına istinaden,işcinin bu haklı sebebe bağlı olarak iş görme edimini yerine getirmekten kaçınması durumu,işciye bu imkanı verdiği kanaatindeyim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)