kamu işçi maaş

Konu: Alt Taşeronlukta Sgk Dosyası Açma ve İşçi Bildirimi

 1. #1
  ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  5.547

  Alt Taşeronlukta Sgk Dosyası Açma ve İşçi Bildirimi

  TAŞERON İŞYERİ DOSYA AÇILIŞI VE İŞÇİ GİRİŞLERİ


  İşyeri, sigortalı sayılanların maddi olan ve olmayan unsurlar ile birlikte işlerini yaptıkları yerlerdir. İşveren, işyeri bildirgesini en geç sigortalı çalıştırmaya başladığı tarihte, Kuruma vermekle yükümlüdür. Alt işveren, asıl işverenin işyerinde çalıştırdığı sigortalıları, işverenle aralarında yaptıkları sözleşmenin ibrazı kaydıyla, Kurumdan alacağı özel bir numara ile asıl işverenin kayıtlı olduğu dosyadan bildirir. İşyeri bildirgesinin verilmemesi veya geç verilmesi, bu Kanunda belirtilen hak ve yükümlülükleri ortadan kaldırmaz.

  Taşeron : Bir işverenden, işyerinde yürüttüğü mal veya hizmet üretimine ilişkin bir işte veya bir işin bölüm veya eklentilerinde, iş alanı ile bu iş için görevlendirdiği sigortalıları çalıştıran üçüncü kişiye alt işveren" denir. sigortalılar, üçüncü bir kişinin aracılığı ile işe girmiş ve bunlarla sözleşme yapmış olsalar dahi, asıl işveren, bu Kanunun işverene yüklediği yükümlülüklerden dolayı alt işveren ile birlikte sorumludur.

  5510 sayılı Kanun uygulamasına göre de işverenlerin (asıl işveren), işyeri bildirgesini en geç sigortalı çalıştırmaya başladığı tarihte, SGK'ya vermekle yükümlüdür. Bu sürede verilmez ise, bilanço esasına defter tutan işverenlere (kamu idaresi işverenleri dahil) 3 asgari ücret, diğer defterleri tutanlara 2 ve defter tutma yükümlülüğü olmayan işverenlere de bir asgari ücret para cezası uygulanacaktır.

  Taşeron SGK?ya bildirimleri de aynen normal bildirimler gibi bütün evrakların işyeri bildirgesinin ekinde verilir. Ek olarak iş sahibi ile taşeron firması arasında yapılan iş sözleşmesi eklenir. SGK?nun işyeri numarası olarak asıl işyeri dosya numarasının sonuna aracı kodu olarak 001 veriyorlar. Taşeron dosya açılımı yeni işyeri dosyası açılımı değildir. İşe başlama tarihi esas işverenle yapmış olduğunuz sözleşmede de belirtildiği üzere işyeri teslim tarihidir.

  BU BÖLÜM ÖNEMLİ DİKKAT !!!!!

  Taşeron firmalarda işyeri dosyasının tescili ve işçi girişleri ? Asıl SGK dosyasının mevcut olması nedeniyle? aynı gün içerisinde yapılması zorunludur. Taşeron işyeri dosyasının açıldığı gün, taşeron işyeri şifresi alıp, işyeri bildirgesinde çalışacak işçi sayısı kadar işçi girişlerini vermek zorundayız. Aksi halde her bir sigortalı işçi girişi için asgari ücret tutarında (886.50.- Tl.) cezalı duruma düşersiniz. Örnek vermek gerekirse, taşeron işyeri dosyasını hazırlayıp sgk kurumunda tescil ettirdiniz ve 10 adet işçi çalışacağını beyan ettiğinizde(886.5 x 10 = 8.865.- Tl) ceza yersiniz ve çok üzülürsünüz. Lütfen dikkat ediniz.


  Sosyal Güvenlik Kurumu taşeron ve alt taşeronların işyeri dosya tescillerini ilk işyeri dosyası olarak kabul etmiyor. O nedenle de işçi girişleri için 30 günlük süreniz yoktur. Bu nedenle birçok meslektaşlarımız zor duruma düşmektedirler. Umarız ki taşeronların dosya tescilerinden sonra da işçi girişleri için 30 günlük süremiz olur.  ferhat
  Kaynak Cahit Yıldırım

  SMMM DR. FERHAT SUCU
  DENETÇİ/BİLİRKİŞİ/UZLAŞTIRMACI
  KONKORDATO KOMİSERİ

 2. #2
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.749

  Ynt: Alt Taşeronlukta Sgk Dosyası Açma ve İşçi Bildirimi

  Paylaşım için teşekkür ederiz.

  Sırası gelmişken hatırlatalım"alt işverenlik yönetmeliği" nide bir kez daha gözden geçirmek faydalı olacaktır.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Eylül.2008
  Mesajlar
  785

  Ynt: Alt Taşeronlukta Sgk Dosyası Açma ve İşçi Bildirimi

  üst işverenden ssk numarasını öğrendik. alt taşeron olarak başlayacağız. ama sözleşmede Dün tarihli işe başlama yazılmış . fakat henüz biz işe başlamadık ve dosya açtırmadık. işyeri teslim vs. durumu yok. bu gün ssk dosyası açtırabilirmiyim ?
  saygılar...

 4. #4
  ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  5.547

  Ynt: Alt Taşeronlukta Sgk Dosyası Açma ve İşçi Bildirimi

  Sayın Formdaşım

  Yukardaki yazımı okudunuz.Şimdi sizin için yazacaklarım önemli.Bir kere işverenden size gelen yazının tarihini değiştirin aksi takdirde yukardaki cezayla muhatap olursunuz.Bana kalırsa İşyeri teslimini alıp,fiilen işe başladığınız dönemde işverenden yazı alıp öyle alt taşeron dosyası açtırın.
  SMMM DR. FERHAT SUCU
  DENETÇİ/BİLİRKİŞİ/UZLAŞTIRMACI
  KONKORDATO KOMİSERİ

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Sgk Dosyası Açma
  Konu Sahibi Rmuhasebe Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 24.Ocak.2015, 23:18
 2. Cevap: 1
  Son Mesaj : 08.Ekim.2012, 12:08
 3. İşçi Özlük Dosyası HK?da
  Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 05.Eylül.2009, 12:42
 4. Taşeronlukta Vergi Muafiyetliği
  Konu Sahibi justiniano-06 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 05.Haziran.2009, 10:25
 5. Cevap: 2
  Son Mesaj : 15.Ekim.2008, 11:58

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36