kamu işçi maaş

Konu: İşvereni Şikayet Ve Haksız Fesih

İşvereni Şikayet Ve Haksız Fesih

Arkadaşlar,
    Özel bir şirkette alüminyum ustasıyken müdürün takıntısı yüzünden boyahaneye verildim ve haklarımı bilmediğim için gittim ama daha sonra alo 170 e şikayet ettim müfettiş geleceği söylendi ama 20 gün sonra başka bi bölüm gerekçe gösterilerek bölüm değişikliğini kabul etmedim diye sözleşmem fesh edildi.bölge müdürlüğünden çıkan karar hasız çıkartıldığım ve tazminatımın ödenmesi yönünde fakat işyeri beni ve bölge müdürlüğünü kararından dolayı mahkemeye verdi ilk duruşma görüldü .Bakanlığın avukatıda geldi, hakim bana harçı yatır tanık listeni 2 haftaya kadar ver dedi .bakanlığın avukatı karşı dava açmama gerek olmadığını yeni kanuna göre bu TESPİT davasının zaten kıdem ve ihbar tazminatı davası olduğunu ve ister kendin ya da avukata vekalet verebileceğimi söyledi konuştuğum avukatlar tazminatın 10 bin civarı olduğu için davayı almak istemiyorlar bu yüzden davayı kendim devam edicem tanık listesi örneği ve nasıl bi ol izlemem gerekiyor.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: İşvereni şikayet ve haksız fesih

Sn.Mrtatm.
    Öncelikle geçmiş olsun.
    Daha sağlıklı karar verebilmek için şikayetiniz üzerine inceleme yapılmış olduğuna göre ,ÇSGB-bölge müdürlüğü nden çıkan Karar ı bizimle paylaşabilirmisiniz

Anlamaya çalışalım.Tek taraflıda bakmayalım.
    Öncelikle belirtelim ki haklı şikayet sözkonusu ise bu nedene bağlı olarak işveren fesih işlemi yapamaz yapsa da haksız olur.Tahminim "usta"olmanız nedeniyle tarafınıza tebliğ olunan yeni görevi(boyahaneye eleman olarak verilmeyi)uygun değil ise kabül etmemeniz doğal.Bu durum "iş ve sözleşme şartlarında esaslı değişiklik"niteliğindedir.Zaten kabül etmemişsiniz bu takdirde işverenin bu nitelikde ki konuda tek taraflı değişiklik önerisinin tarafınızdan kabül edilmemesi sonucunda işveren bu sebeb veya başkaca bir sebeb ileri sürerek sözleşmenizi feshetmiş ,kendince edebilir,ettiği andan itibarende bu fesih işlemi hüküm ve sonuçlarını doğurur.
    Nitekim şikeyetiniz üzerine inceleme yapılmış ve siz haklı görülmüşşsünüz ancak işveren bu rapora yargıya başvurarak itiraz etmiş,edebilir.
    Sn.Hakim tanıkların ifadelerine başvurmak istemiş,mutlaka işverende tanık dinletecek(bu noktada tanıkların beyanları birbriyle çelşirse hakim tanıkların ifadelerine itibar etmeyebilir)Bu nedenle şahitlik yapacak aynı yerde çalışan 2 veya 3 çalışanın süresi içinde ismini vermeniz(isim-ikamet adresleri-işyeri adresi)yeterli olur.
    Not.Bakanlığın raporunda yeterli bilgi ve belgenin olduğu kanaatindeyim

"İŞ VE SÖZLEŞME ŞATLARINDA ESASLI DEĞİŞİKLİK" içeren hususlar genelde İŞCİ nin;
    A.Ücret ve kazanılmış hakları üzerinde,
    B.Mesleği ve/veya ustalığı,
    C.Konumuna(statüsüne)
    AYKIRI olarak yapılmaktadır diyebiliriz.
    Bu olayda da anlaşılan, ilgilinin mesleği-ustalığı ön plana çıkmaktadır,bu nedenle de işverenin değişiklik önerisi,
    işci tarafından uygun görülmemiştir.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Davaya kendiniz devam edemezsiniz. Bu iş öyle hesaplama kadar basit bir işlem değildir. davanın çok uzun teknik ayrıntıları olabilir.
    Eğer İstanbulda iseniz davanızı alacak bu işlerde uzman bir avukat tavsiye edebilirim.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Sn.Nguroy haklı,katılıyorum.
    Zaman zaman ifade ettiğimiz üzere,HER OLAYIN KENDİNE ÖZGÜ ŞARTLARI SÖZKONUSU OLMAKTADIR.Gerek bu olay, gerekse diğer olay(soru)larda dikkat edilmesi gereken,verilecek cevapların genel ifadeler ile cevaplanmasından ziyade,her bir olay-konu hakkında işin esasına,süreçlerine bakarak sınırlı olarak ihtiyatla yaklaşmakta fayda var.
    Basit gibi gözüken bir çok olay-dava da, ayrıntıların davanın seyrini değiştirdiği, dolayısıyle beklenmedik Karar lar ile karşılaşıldığı görülmektedir.Özellikle Karar incelemelerine baktığımızda bu durumlar daha net anlaşılmaktadır.

bir de işçinin davayı kaybetmesi durumunda iş kanunu 96 md ikinci parağrafından dolayı 107/1-b md belirtilen 10.874 TL cezayla karşılaşma ihtimali de varken...
    [B] Nane Üstada Saygılarımla;<br />[img]http://www.loadtr.com/b-64797-icon.gif[/img]admin_fast&#39;dan -&gt; [url=http://forum.alomaliye.com/index.php?PHPSESSID=5b843dee23a9503dcf1ac743e2795156&amp;topic=4231.0] [color=purple] [b]Forum Kuralları[/url]

Tabi münkün olabilir.Bu nedenle çalışanlarımızın bu duruma özen göstermesinde fayda var.
    (Ancak, sn.Mrtatm olayında bu durum sözkonusu değil, zira çsgb raporu nda ilgili haklı görülmüş.)

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı
    ... (Ancak, sn.Mrtatm olayında bu durum sözkonusu değil, zira çsgb raporu nda ilgili haklı görülmüş.)
    Çalışan mahkemede kaybeder ise çsgb iş müfettişini yanıltmış olmaz mı?
    [B] Nane Üstada Saygılarımla;<br />[img]http://www.loadtr.com/b-64797-icon.gif[/img]admin_fast&#39;dan -&gt; [url=http://forum.alomaliye.com/index.php?PHPSESSID=5b843dee23a9503dcf1ac743e2795156&amp;topic=4231.0] [color=purple] [b]Forum Kuralları[/url]

Genel de dediğiniz doğru, müfettişlerin denetim-teftişi esnasında M.96/2 gerçekleşmişse mümkün .Ancak bu olaydaki işcinin bu şikayetinden M.96 ikinci fıkrasına uyan birr durumun ortaya çıkacağını sanmıyorum. işcinin şikayetinin doğruluk payı var,var olan bu duurm zaten müfettişlik tarafından kabül edilmiş.Aleyh de karar çıksada konu 96/2ye girmez.107/I-b ise işveren ve vekiline uygulanır şikayetci işcinin 107 de bi dahli yok diye düşünüyorum

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)