kamu işçi maaş

Konu: Bilirkişi raporu

Bilirkişi raporu

Öncelikle tüm forum üyelerine merhabalar

Yaklaşık 2 yıldır süren kıdem ihbar tazminat davam bugun kısmen sonuçlandı siz degerli forum üyelrerıne sormak

istedegim bilirkişi raporu ile ilgili. şöyleki, benim işten cıkarıldıgım gün işyerine noter kanalı ile alacaklarıma karşılık

noterin hesapladıgı bir ihtarname çektim, yanlız bilirkişiden çıkan rapora göre benim noterden çekmiş oldugum

ihtarnamedeki tutardan yaklaşık 1.000 tl fazla sormak istedigim şudur benim mahkemeye başvururken yapmış

oldugum harcamaların tutarı bilirkişinin vermiş oldugu rapordaki tutarın içindemi, yani bu 1.000 tl fazlalık ordanmı

kaynaklanıyor yoksa bilirkişinin yapmış oldugu

hesap sadece kıdem ve ihbar tutarımmı, bu konuda bilgisi olan degerli forum üyeleri cevap yazarsa cok sevinirim

şimdiden vereceginiz cevaplar için teşekkürler

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Bilirkişi raporu

Hayır bilirkişi masrafları hesaplamaz. Başka birşeyler eklemiştir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Merhaba,
    sanırım dava konusu kıdem-ihbar tazminatı incelemesi istemiş mahkeme.. burada mahkeme bilirkişinin görüşü doğrultusunda hesaplanan kıdem tazmnatını dikkate alır. 1.000.-TL lik fazlalık bilirkişinin rapor hazırlarken kendisinin hesapladığı rakamdan kaynaklanmakta.
    Ayrıca, bilirkişi ücreti, yargılama ve vekalet ücreti bu tip davalarda davalıya aittir. Yani siz her nekadar dava açmışsanız da yargılama giderleri, masrafları davalıya aittir.
    [b][color=blue]İZSMMMO[/color][/b]

Sayın nizam bey öncelikle sizlere çok teşekkür ederim nedeni işten haksız olarak çıkarıldıgımda yine bu forma yazı

yazmıştım siz degerli üstadların vermiş oldugu bilgiler neticesinde iş mahkemesine başvurmutum ve mahkeme

lehime sonuçlandı , hukuk bilgim yok ancak siz degerli üstadları bu forumda sureklı takıp edıyorum azda olsa

kendimi bilgilendirmeye çalışıyorum,sizinde az önce vermiş oldugunuz cevaptan şunu çıkarıyorum bilirkişinin

mahkemeye vermiş olldugu raporda kıdemmim ihbarım ve bunların yasal faizi,umarım dagru anlamışımdır

yani mahkeme masraflarımı ve avukat ücretimi yine noterdenn göndermiş oldugum ihtarnamedede oldugu

gibi davalı oldugum işyerinden ayrıca talep edebilecegim , umarım dogru anlamışımdır..

saygılarımla

sayın mehmet bey cevabınız için cok teşekkürler mahkemeyi kazandıgıma göre sizinde dediginiz gibi

bilirkişi ücreti, yargılama ve vekalet ücretini yani benim yapmış oldugum harcamaları davalı oldugum iş yerinden

geri alacagım dogrumu anlamışım çünki gönderdigim ihtarnamede öye yazmıştım..

saygılarımla

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

Avukatınızla anlaşmış olduğunuz vekalet ücretini herhangi biryerden talep edemez- alamazsınız.
    Diğer dava ile ilgili dosyaya girmiş olan masrafların zaten davalıdan alınıp davacıya verilmesine diye çıkar zaten karar

Sayın keremcem öncelikle cevabınız için teşekkürler,bu konuda beni cok iyi aydınlattınız.size son bir sorum olacak

malum iş kanunun 25.ll.h maddesince işten cıkarılmıstım haliyle işveren issizlik parası için herhangi bir evrak

vermedigi için issizlik paramı haliyle alamadım şimdi elimdeki mahkeme kararıyla işkura baş vursam alamadıgım

işsizlik paramı alabilirmiyim...

saygılarımla..

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

İşsizlik ödeneğinden yaralnama şartı belli,
    işsiz kalındığı andan itibaren 30günlük süre içinde, kuruma işsizlik sigortasından yararlanmak için başvuruda bulunmuş olmak birinci şart.
    İlk şart gerçekleştiğinde , kurum diğer şartların sağlanıp sağlanmadığını kontrol ederek uygunsa ödenek bağlanır, uygunsuzluk varsa, ödenek bağlanmaz.

Şimdi,
    siz işten çıkartıldığınızda 30 günlük süre içinde kuruma işsizlik ödeneği için başvuruda bulunduysanız, mahkeme kararı ile feshin haksız sebeple yapıldığı onanınca, mahkeme kararı ile birlikte, o işsizlik ödeneği başvuruna geri döndüğünüzde , evet , o süre içinde, tekrar işe başladığınız tarihe kadar işsizlik ödeneği alabilirsiniz.
    Yok, o tarihte başvuruda bulunmadı iseniz, işsizlik ödeneği alabileceğiniz süre de dolmadı ise, ödenek alabileceğiniz sürenin kalan kısmını( fesih tarihinden itibaren başlayan süredir bu) alabilirsiniz.
    Yok, işsizlik ödeneğinden yararlanabileceğiniz süre doldu ise, süre dolmadan önce bir başvuruda bulunmadı iseniz,
    başvuru hakkınızı kaybetmişsiniz demektir.

Sayın keremcem ben çalışmış oldugum işyerinden sulh yoluyla ayrılmadım egerki sulh yoluyla ayrılsaydım işveren

benim kıdem ve ihbar tazminatımı verirdi haliylede issizlik parasından yararlanmam için işkura verilmek kaydı ile

bi takım belge verilirdi,ancak beni işveren tazminatsız olarak iş akdimi fesih etti bu nedenden dolayı işkura

başvuru yapamadım,hatta söyle birde bilgi aldım yine benim gibi çıkartılan bir arkadasım işkura işsizlik parası için

başvuru yaptıgında,elinde belge olmadıgı için (yani işverenin işkura gonderecegı belge olmadıgı için) işkur,dan

arkadaşım red kararı almış benimde kafamı karıştıran bu söyle demişler mahkemen bitsin egerki işveren

mehkemece haksız bulunursa mahkeme kararıyla gelir mucaat eder paranı toplu olarak alırsın demiş,ancak

yine internette buldugum buna benzer bir olayda iş mahkemesini kazanan bir sahış işkura parası için muracat

ettiginde parasını alamamış,artı 170 telefon numarasını aradıgınızda ordan çıkan bir yetkılı söyle cevap verıyor

dıyorki,egerki mahkemece fesihiniz gecersiz sayılırsa mahkeme kararı ile issizlik paranızı toplu olarak alabilirsiniz

diyor,sayet sizin vermiş oldugunuz bilgide yetkılının verdıgı bilginin tam aksine szin vermiş oldugunuz bilgide

ben başvuru yapmadım 2 yıl mahkeme surdu bu sure zarfı içindede müracat etmedim yani benim hakkım şuan

itibariyla sizin deyinimizle yok gibi görünüyor, peki elimde belge olmadan nasıl başvuru yapabilirim işkur red

ediyor dıyokı sen 25.maddeden çıkarılmışsın kusurlusun senin işsizlik ödenegin yok git aklan öyle gel diyor

aklanıyorsunuz fesihin haksız oldugunu kanıtlıyorsunuz ancak bu seferde sizin vermiş oldugunuz bilgide işçinin

başvuru yapmadıgı için (yaptıysada kabul edilmedıgı için) işci yine zararlı çıkıyor yine magdur oluyor bunun başka

bir cözümü yokmudur

saygılarımla

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sorun ;fesih M.25/II kapsamında işverence "haklı neden"le ,yapılmış olsa dahi bunu kabül etmeyen işcinin , süresi içinde iş kurumuna müracaat etmemesi olsa gerek! ancak konu dava süreci içinde çözülemiyeceğinden,dava sonucu işci nin lehine çıkan Karar, iş kurumuna ibraz edilmesi halinde, bu durum önceden düzenlenen İAB yerine geçer ve işci haklarını alabilir diye düşünüyorum.Aksi taktirde,süresi içinde kuruma müraccat etmemiş olan işcinin, davayı kazansada bu hakdan mahrum kalcak olması(son durumu bilmiyorum ama) adil olmaz diye düşünüyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)