kamu işçi maaş

Konu: İşveren,işten çıkaracağı işçiye önceden haber vermeli midir?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Şubat.2012
    Mesajlar
    11

    İşveren,işten çıkaracağı işçiye önceden haber vermeli midir?

    başlıkta sorduğum gibi,işveren,işten çıkaracağı işçiye önceden haber vermelimidir,vermeliyse nekadar zaman önce vermelidir,haber vermeden işten çıkarma durumunda işçi neyapmalıdır.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: işveren,işten çıkaracağı işçiye önceden haber vermelimidir?

    Bu husus 4857 sayılı iş Kanunun 17. maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre;
    Süreli fesih
    MADDE 17. - Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir.
    İş sözleşmeleri;
    a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra,
    b) İşi altı aydan birbuçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra,
    c) İşi birbuçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra,
    d) İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra,
    Feshedilmiş sayılır.
    Bu süreler asgari olup sözleşmeler ile artırılabilir.
    Bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.
    İşveren bildirim süresine ait ücreti peşin vermek suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir.
    İşverenin bildirim şartına uymaması veya bildirim süresine ait ücreti peşin ödeyerek sözleşmeyi feshetmesi, bu Kanunun 18, 19, 20 ve 21 inci maddesi hükümlerinin uygulanmasına engel olmaz. 18 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca bu Kanunun 18, 19, 20 ve 21 inci maddelerinin uygulanma alanı dışında kalan işçilerin iş sözleşmesinin, fesih hakkının kötüye kullanılarak sona erdirildiği durumlarda işçiye bildirim süresinin üç katı tutarında tazminat ödenir. Fesih için bildirim şartına da uyulmaması ayrıca dördüncü fıkra uyarınca tazminat ödenmesini gerektirir.
    Bu maddeye göre ödenecek tazminatlar ile bildirim sürelerine ait peşin ödenecek ücretin hesabında 32 nci maddenin birinci fıkrasında yazılan ücrete ek olarak işçiye sağlanmış para veya para ile ölçülmesi mümkün sözleşme ve Kanundan doğan menfaatler de göz önünde tutulur.

    -------------------------------------
    Yukarıdaki maddedende anlaşılacağı üzere, işveren yukarıdaki süreleri beklemeksizin ihbar tazminatını ödeyerek iş akdini fesh edebilir.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Haber verilmeden işten çıkarıldım
    Konu Sahibi filizefe Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 23.Ağustos.2012, 22:04
  2. İstifa nedeni ile işten ayrılan işçiye
    Konu Sahibi nurayd Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 09.Mart.2012, 22:07
  3. İşveren tarafından işçiye yapılan özel sağlık sigortası
    Konu Sahibi zbeyhan Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 07.Mart.2011, 12:40
  4. İşveren tarafından işçiye yapılan özel sağlık sigortası
    Konu Sahibi zbeyhan Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 03.Mart.2011, 15:06
  5. işten ayrılan işçiye vizite kağıdı???
    Konu Sahibi kayalı Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 03.Kasım.2008, 13:16

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36