kamu işçi maaş

Konu: İş yerimden tazmnatsız gönderilmek için baskı var !!!

Ynt: İş yerimden tazmnatsız gönderilmek için baskı var !!!

evet keremcem bey ben dava açtım çünkü ihtar verilmişti ve senesi uzun olan diğer arkdaşlrla da ugrasılmaya başlanmıştı davayı ben açtım işe gitmedim o gün içinde rapor aldım 3 günlük iş yerime bildirdim 2. günü aralarında imza toplannmış işe gelmedi dye zaten bu 3 iş günü içinde noter ve mahkme işlemleri başlamştı ve kıdem ve fazla mesailer için dava açtım avukatım demesine göre %90 kazandık

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Anlatımınız karışık biraz, o nedenle yanlış ta yorumluyor olabilirim.
    Anladığım;
    işyerindeki baskılar neticesinde bunalmakta iken, işverenin ihtar verdiği bir gün işe gitmeyip rapor aldınız 3 günlük ve bir avukatla görüşüp tazminat ve mesaileriniz için dava açtınız. Raporlu olduğunuz için işe gitmediniz, raporunuz bitince de gitmediğiniz için işveren devamsızlık nedeniyle çıkışınızı vermiş.
    Böyle ise,
    davayı kıdem tazminatı talebiyle açıysanız, işi bırakmışsınız demektir. Kendi isteğinizle ayrıldığınız için ihbar tazminatı hakkı doğmaz, sn. mohican ın hesaplamasındaki ihbar tazminatı alabilecek olduğunuz bir rakam değildir.
    Diğer taraftan ,
    işi bıraktığınızı işverene bildirmediğinizi anlıyorum, rapor sonrası devamsızlık gibi görünen bu durum, açtığınız davanın kıdem tazminatı konulu olması nedeniyle ve işveren feshinden önce dava açılmış olması nedeniyle lehinize sonuçlanma ihtimali daha yüksek olsa da, korkarım %90 değil bence kazanma ihtimaliniz.
    İşi bırakmadan kıdem tazminatı ödenmesi istemiş durumdasınız. Kafada çalışırken kıdem tazminatına hak kazanabilmek için haklı sebneple sözleşmenin feshedilmiş olması gerek te denebilir ( di) .
    İşiniz zor bence, kolay gelsin, sonucu da bildirirseniz seviniriz.

oncelikle tekrar tşkr ederim cvbnız için.iş yerimde baskılar vardı tazmnatsız kaçmamız için en son çalştgm gün ihtar verildi ben o gün çalştım hemen ertesi gün avukata gittim aynı gün noter araclgyla protesto çekildi bende bu arada hastaneden 3 gün rapor aldım iş yerime bildirdim.ama yınede işe gelmedi diye rapor tutulmuş avukatım da gitmene grek yok demşti bu nedenlede gitmedim mahkemeler sürerken şahitlerim dinlendi fazla çalkştıgımızın ispatı için 12 saat diye söylendi hem benim şahitlerim hemde karşı tarafın şahitleri bunu sözle dile getirdi..hakimde bilrkişiye havale etti muhtemelen hesap yapması için artık sonuc yargıda ama dedğim gbi avukatım %90 dedi fakat benim şüphelerimde var elbette bu arada 12 kişi aynı firmayı dava etmiş bulunmaktayız benim avukatım benmle beraber 3 kişinin dha avukatı aynı davada.peki raporum varken yani elimde belge varken benim iş feshimi yapablrlermi? ve yaptıysalar raporlu oldgum halde yargıyı yanıltmış olmazlar mı?

Sayın murayaltay bey,
    Önceki yazdıklarım aynen geçerlidir. Siz Olayı başta tam olarak anlatamadığınız için arkadaşlar farklı anladığından bu cevabları yazdılar. Bir avukat aynı işyerinde çalışan 12 kişiyede avukatlık yapabilir. Buna engel bir durum yoktur. Bu durum nedeniyle eleştri konusu yaplabilir. Ama kanunen engellenemez.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

İlk iletimde sn.Mohıcans ın düşüncelerine katılmıştım,ancak işverence yapılan feshin rapor süresi içinde değil,sn.altaymurat raporu bitimi işe,işyerine gitmemiş olduğundan işbu özürsüz devamsızlığından dolayı haklı nedenle işverence fesih işlemi yapılmış olabileceğini belirtmiştim,gördüğüm kadariyle sn.keremcem de bu hususa değinmiş isede OLAYIN ESASI;davacının raporlu olduğu süre içinde işverene göndermiş olduğu "İHTARNAME"nin içeriği önemlidir, ihtarname de ".............nedenlerle iş sözleşmesi.../..../....tarih itibariyle feshedilmiştir"ifadesi mutlaka belirtilmiş,sn.avukat da zaten bu durumun farkında olmalı ki ,içerik bu şekilde kesin irade içeriyor ise ilk adım doğru,ikinci adım "işveren baskısı"hususunun işci tarafından ispatı(tanıkların geçerli-uyumlu beyanları,örtülü baskıya dair işverenin söz,tutum ve davranışları,yazılı bazı belgeler,dava konusu aynı olan diğer davalar vs)iş yasası yönünden işverenin işciyi koruma, gözetme borco ve eşitlik ilkesi gibi tümden düşünüldüğünde(tabi incelemek için önümüzde dosya yok ama)ağırlıklı düşüncem işci lehine karar çıkar gibi gözüküyor.
    not.her olayın tabidir ki kendine özgü şartları var ve olur, bu nedenle detaylı bilgiye tam olarak sahip değiliz(en azından ben değilim)işvereninde kendince haklı olduğu yönler olabilir,bu nedenle bu olayda % 100kesin-peşin hüküm şahsen veremiyorum)

şöyle diyeyim ihtarnameyi hemen ertesi gün çektim ve raporlu oldgumu iş yerime belirttim yani avukatın çektiği ihtarnamede ne yazdgını bilmiyorum fakat baskı oldugunu belirtmiş olabilecegini düşünüyorum.çünkü ben o şekilde oldgunu aksettirmiştim ve davayı kıdem tazmnatım ve fazla mesailerim için açtım benim ve karşı tarafın şahitleri gunde en az 12 saat çalştıgımızı beyan ettiler.10:04 tarihnde sanrım son bir mahkemem kaldı temyize gitmezsse tabi blirkişi raporları bekleniyormuş. tşkrler

Sayın Murat Bey, İlk Mahkemeyi kazanmanız halinde, işveren tazminatları ve kazandığınız tutarları ödemekle mükelleftir. Ödemediği taktirde ilamlı İcra hakkınızı kullanabilirsiniz.
    Kolay gelsin. ( Bu arada olaylar anlattığınız şekilde ise avukatınıza bende katılıyorum)
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

tşkrler inşallaahh

Veee sonunda davamı kazandım bilirkişinin araştırması sonucu, mesai ve kıdem tazminatımı kazandım darısı bütün haksızlığa uğramış arkadaşlara inşallah.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Hayırlısı olsun.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)