kamu işçi maaş

Konu: 23- İşçi tarafından zorunlu nedenle fesih

23- İşçi tarafından zorunlu nedenle fesih

Arkadaşlar mrb.

Yaptığım araştırmaya göre ;
    "23- İşçi tarafından zorunlu nedenle fesih" e göre çalışanımızla yollarımızı ayırmamız durumunda işçinin "işe iade mahkemesi ne"başvuru hk.kalmıyor.Bu uygulamayı şöyle yapmayı planlıyorum ;
    1-ayrılmak isteyen işçiye farklı bir iş yerime tayin tebligatı yapıcam.
    2-işçi bu tayini özel sebepler vs.gibi nedenlerle kabul etmeyecek.
    3-kıdem+ihbar tazminatı ödemesini vericem ve işsizlik maaşı almayı hak edecek.
    4-bu sayede çıkış tazminatı vergisi vs.gibi yüklerden ve işe iade dv.gibi problemlerden kurtuluyorum...

Gibi düşünüyorum.Acaba bu konu hk.gözden kaçırdığım bir detay varmıdır.Ya da bu konu hk.herhangi bir yargıtay kararı vs.var mıdır.Lütfen bu konu hk.bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi
    Kolay gelsin,İyi çalışmalar.

Ynt: 23- İşçi tarafından zorunlu nedenle fesih

Sanırım 22 Maddeyi kastediyorsunuz.
    Tayini zorunluluk nedeniyle yaptığınızı ispatlayacak
    dayanaklarınız sağlam mı?
    Ayrıca bu tür atama ve işten ayrılma çalışanın 17 ve
    21 maddeleri ile mahkemeye başvurmasına engel değildir.

Sayın ihsans

Tayini zorunluluk sebebi ile yaptığıma dair elimde sadece tayin tebliğ yazısı olcak ki bu yazıda işçinin de imzası ile tayini kabul etmediğine,sözleşmesini fesh ettiğine dair yazıda olacak.Sgk çıkış kodu da"23"olacak.

O zaman işçi çıkışa istekli değilse -şartlar uyuyorsa- açabileceği işe iade veya kötü niyet tazminatı davasını
    rahatlıkla kazanır.
    Çalışanın mahkemeye başvurması halinde; -Mahkemenin kendisi karar vereceğinden-sizin belirttiğiniz çıkış kodu (Çıkışın Mahkemeye yansıması halinde) fazla önemli olmamakla birlikte, 17 Maddeye göre ihbar tazminatını da ödeyeceğinizden İşveren tarafından (04) maddesini kullanmanız daha uygun gibidir.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı Volkan poyraz Nickli Üyeden Alıntı

Arkadaşlar mrb.

Yaptığım araştırmaya göre ;
    "23- İşçi tarafından zorunlu nedenle fesih" e göre çalışanımızla yollarımızı ayırmamız durumunda işçinin "işe iade mahkemesi ne"başvuru hk.kalmıyor.Bu uygulamayı şöyle yapmayı planlıyorum ;
    "Sgk çıkış kodu da 23 olacak " müsaadenizle yanlış anlamıyorsam,galiba işci tarafından "zorlayıcı sebebler"Madde:24/III.ile fesih durumu sözkonusu!..
    Şayet olay böyle ise 24/III deki zorlayıcı sebebler işyerine,hayır böyle değil 25/III deki sebebler ise işciye ilşkin sebeblerdir.Öncelikle olayın bu yönünü açıklığa kavuşturmak gerekir diye düşünüyorum.

İlk iletime ilave olarak,zorlayıcı sebeblerden;
    a.M.25/III deki neden işciye ilişkin olup,bildirimsiz fesih yetkisi işverene aittir.
    b.M.24/III deki neden işyerine ilişkin olup,fesih yetkisi işciye aittir.
    Bu takdirde,işciye ilişkin zorlayıcı sebeb(25/III)halinde işci,işyerine ilişkin zorlaycı sebeb(24/III)halinde de işveren bildirimsiz fesih yetkisi kullanamaz.
    Olayımızda anlaşılan işyerine ilişkin "zorlayıcı sebeb"sözkonusu.durum böyle ise "yani işcinin çalıştığı işyerinde bir haftadan fazla süre ile işin durmasını gerektirecek zorlayıcı sebebler ortaya çıkarsa"işci iş akdini haklı nedenle feshedebilecektir.Buna göre işci bir hafta dolduktan sonra işci haklı nedenle fesih hakkını elde eder.

Her iki iletimiz ve Sn.İhsans ın görüşleri ile birlikte şöyle bir sonuca gitmek daha uygun olabilir.
    Madem işyerine ilişkin "zorlayıcı sebeb"sözkonusu ,bu nedenle bu haklı sebebe bağlı olarak işcilerimizde iş akdini feshetme hakkına sahip oluyorlar ise(ki böyle olduğu anlaşılıyor)bu noktadan sonra
    Alıntı Volkan poyraz Nickli Üyeden Alıntı
    1-ayrılmak isteyen işçiye farklı bir iş yerime tayin tebligatı yapıcam.
    2-işçi bu tayini özel sebepler vs.gibi nedenlerle kabul etmeyecek.
    Önce 1.şık,sonra 2.şık uygulamasına gimeye neden ihtiyaç duyuluyor?Bence gerek yok,zaten yasal haklarınıda ödeyecekler,her ne kadar fesih işci tarafından yapılsa da,bu olayda işcinin kusuru bulunmadığı için işcilerimiz de işsizlik ödeneğinden yararlanacak diye düşünüyorum.
    (Yanıltıcı bilgi vermiş olmayalım,lütfen paylaşalım)

Arkadaşlar merhaba.
    19.06.2006'dan beri kurumsal bir şirkette çalışmaktaydım.01.01.2009 tarihinden bu yana Günde 11-12saat süre ile çalışmaktayım.
    haftada 6gün çalışma 1gün izin.Sözleşmemde haftada 45 saat yılda'da 270 saat fazla çalışmayı peşinen kabul eder ibaresi var;bu dogrultuda noter aracılıgıyla geriye dönük fazla mesai alacaklarımı istedigime dair ihtarname gönderdim.ihtarname'de 01.01.2009 tarihinden bu yana yapmış oldugum fazla mesai alacaklarımı tarafıma 3 iş günü içerisinde ödemenizi aksi takdirde 24.maddenin x( bendinde işveren tarafından işcini ücret kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse)iş hakkımı haklı nedenle fesh edicegimi ihtar ederim.
    şirket ise ihtar'a cevabı,yapmış oldugunuz bilgiler asılsız ve dogur olmadıgı maaş bodrolarında gösterilmektedir gibi...
    Elimde geriye dönük 3 senelik maaş bodrolarım eksiksiz bir şekilde mevcut.
    Bende buna karşılık x sayılı ihtarname uyarınca tarafıma fazla mesai ücretlerimi ödemenizi bildirmiştim.Tarafıma herhangi bir ödeme yapılmadıgından ilgili maddeler uyarınca iş sözleşmesini haklı olarak fesh ediyorum.

Olayı mahkemeye taşımayı düşünüyorum,iş yerinde bana şahitlik yapıcak en az 3 kişi mevcutdur.
    konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Öncelikle mutlaka profosyonel yardım alın.
    Şahitlere de çok güvenmeyin eğer çalışmaya devam ediyorlarsa lehinize şahitlik etmezler.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Öncelikle sn.nguroy un ifade ettiklerine önemle riayet etmeniz gerekir
    Olayınız hakkında geniş açıklama yapmak gerekirse;
    Ücretin ödendiğini ispat yükü işverene ait ise de ücret alacağının varlığını ispat yükü işciye aittir.Bu bağlamda iddia ettiğiniz fazla çalışmaların ispatı size ait olcaktır.
    "4857/M.24II-e bendinde sözü edilen ücret,geniş anlamda ücret olarak değerlendirilmelidir.İkramiye,prim,yakacak yardımı,giyecek yardımı,fazla mesai,hafta tatili,genel tatil gibi alacakların da ödenmemesi işciye haklı fesih imkanı verir."Yarg.9.HD.2007/22062 e.(2008/31907 E.sayılı karar)
    2009 yılından itibaren uzun süre anılan ücretlerin ödenmemesi tabiki size bu hakkı verir,ancak ispatı gerekir.
    Yalnız siz halen çalışmaktasınız,hizmet süresi devam ederken takibe geçmiş bulunmaktasınız,bu aşama da işverenle çekişme içine girmiş olduğunuz anlaşılmakta olup,bu esnada zararlı çıkma ihtimalini de düşünerek,"ihtar" çekmiş olmanız yerindedir,bu duruma karşılık işverenin bu tür (asılsız gibi)laflar etmesinden,inkar etmesinden başka çıkar yolu bulunmamakta,ancak ispat aşamasında "maaş bordrosu","tanıkların beyanı","ilgisi gereği her türlü belge,kayıt,görüntü yahut güçlü emmare" ciddi öneme arzeder,özellikle maaş bordrosunda imzanızın bulunması işinizi zorlaştırabilir,imzanız yok ise daha kolay olur,İK.M.37 de bu konuya ilşkin hükümler mevcuttur.BU tür davalarda işciye verilecek "maaş bordrosu-ücret pusulası"tek başına yeterli olmayıp, illaki mahkemece konunun araştırılması yapılır ve sonuca göre karar verilir.
    İddianıza istinaden talebinizin işverence yerine getirilmeyeceği anlaşıldığından konuyu yargı ya taşıyabilirsiniz,ANCAK bir avukata vekalet vermenizde fayda var.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)