kamu işçi maaş

Konu: Kıdem tazminatı için çalışma süresi

Kıdem tazminatı için çalışma süresi

iyi günler evlilik tazminatı alabilmek için belge hazırlamam gerekiyor mu yoksa evlilik nedenyle işten çıkmak istiyorum demek yeterli olur mu. birde önemli bir sorum olacak evlilik nedeniyle kıdem tazminatı alabilmek için istifa tarihinden sonra kaç ay daha çalışmam gerekiyor

Ynt: Kıdem tazminatı için çalışma süresi

Kadın çalışan evlenme tarihinden itibaren 1 yıl içinde evlilik nedeniyle işten çıkacağını bildirir dilekçe ekinde evlenme cüzdan fot. ile başvurur ise işten çıkmak istediği tarih itibari ile ayrılabilir. Kıdem T. 1 yıldan uzun çalışması var ise alır. İhbar süresi bu durum için geçerli olmadığından çalışması gerekmez.
    [B] Nane Üstada Saygılarımla;<br />[img]http://www.loadtr.com/b-64797-icon.gif[/img]admin_fast&#39;dan -&gt; [url=http://forum.alomaliye.com/index.php?PHPSESSID=5b843dee23a9503dcf1ac743e2795156&amp;topic=4231.0] [color=purple] [b]Forum Kuralları[/url]

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı kadiss Nickli Üyeden Alıntı
    iyi günler evlilik tazminatı alabilmek için belge hazırlamam gerekiyor mu yoksa evlilik nedenyle işten çıkmak istiyorum demek yeterli olur mu. birde önemli bir sorum olacak evlilik nedeniyle kıdem tazminatı alabilmek için istifa tarihinden sonra kaç ay daha çalışmam gerekiyor
    sn.G705 düşüncelerine katılıyorum,
    Yalnız aklıma geldi, bu konu bağlamında yeri gelmişken bir hususa değinmek isterim.
    Bu bağlamda sözleşme hükümlerine bakmak gerekmez mi?Kadın işciye bu hak(1475/M.14 de) verilmiş ancak sözleşmede bağlayıcı bazı hükümlerde olabilir!..(evet olabilir)Şimdi bu hak kullanılırken,olası bu ve benzeri hükümleri yok sayabilirmiyiz?
    Yanlış hatırlamıyorsam bu güzide "forum"muzda benzer konu paylaşıldı,"bağlayıcı hüküm"karşısında bir sn.üye dediki;işci ne zaman evleneceğini ve ayrılacağını önceden bilmektedir,sözleşmesinde ki bağlayıcı hükümler hakkında da bilgi sahibidir,bu takdirde bir anda ayrılmaya karar verip, hadi ben gidiyorum diyemez(gibi)ifadesi olmuştu...
    Bu takdirde nasıl bir yol izlenirse isabetli olur?
    Cünkü bu durum sözleşmesinde benzeri bağlayıcı hüküm bulunan tüm kadın işcileri ilgilendirmektedir.
    Biz olaylara işveren yönünden de bakabilmaliyiz.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sözleşmedeki bağlayıcı hükümlerden kasıt nedir anlayamadım ama,
    herhangi bir hüküm, kadın çalışanın evlilik nedeniyle işten ayrılma hakkının kullanımını engelleyemez.
    Sözleşme belirli süreli olabilir, yada eğitim vs ye bağlı tazminat ödeme yükümlülüğüne sokan maddeler olabilir. Bu tür özel maddeler de o hakkın kullanımını ortadan kaldıramaz , tazminat hakkını alabilmesini sağlayan yasa maddesi, bu tür özel maddelerin getirdiği sorumluluğu ortadan kaldırmayacaktır sadece.
    Yani bir eğitim sözleşmesi yapılmış ve eğitim masrafları nedeniyle belirli bir süre çalışması şartı olan bayan işçi, 2 yılı doldurduktan sonra evlenip, evlilik nedeniyle ayrılması durumunda kıdem tazminatına elbette hak kazanacak ama eğitim masrafları ile ilgili madde gereği eğer bir ödeme yapması belirtilmişse sözleşmesinde, o masrafları ödemekten kurtulamayacaktır.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı
    Sözleşmedeki bağlayıcı hükümlerden kasıt nedir anlayamadım ama,
    herhangi bir hüküm, kadın çalışanın evlilik nedeniyle işten ayrılma hakkının kullanımını engelleyemez.
    Bu olayda işcinin bu hakkını kullanması elbette yasal,buna engel bir durum yok.Genel olarakta taraflar istedikleri zaman iş sözleşmesini feshedebilirler,ANCAK sonuçlarına katlanmak kaydıyle.
    Aklıma gelen,dolayısıyle açıklık getirmek istediğim iletide ne demek istediğim de gayet açık.Amacım kadın işcinin belirtilen nedenle işyerinden ayrılmak istemesi aşamasında(sizinde belirttiğiniz durumlarla karşılaşmaması için) bilgi sahibi olabilmesini sağlamaktır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)