kamu işçi maaş

Konu: Zorunlu nedenlerden dolayı işten çıkarma

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2011
    Mesajlar
    54

    Zorunlu nedenlerden dolayı işten çıkarma

    bugün karşılaştığım bir konuydu. bir işveren var. ufak bir lokantası var, çok kazandığı söylenemez. dükkanının bulunduğu bina satılıyor ve dükkanı boşaltması isteniyor. işveren dükkan bulamıyor kiralar pahalı olduğu için ve işe son verecek.

    bu durumda çalıştırdığı işçilere tazminat öder mi(2 kişi çalıştırıyor sanırım)?

    bir muhasebeci arkadaşa sordum ödemesi gerekir dedi ama sebebini söyleyemedi. bence bu gibi zorunlu halde tazminat ödemek saçma geldi bana. değerli görüşlerinizi bekliyorum.

    şimdiden teşekkür ederim.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2012
    Mesajlar
    150

    Ynt: Zorunlu nedenlerden dolayı işten çıkarma

    İşten çıkartılan adama tazminat ödenmesinin neresi saçma?
    Üstelik ihbar öneline uygun bildirimde bulunmamışsa, ihbar tazminatı ödemesi bile gerekebilir.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2011
    Mesajlar
    54

    Ynt: Zorunlu nedenlerden dolayı işten çıkarma

    saçma gelen kısmı belirttim. okuduysanız anlamanız gerekirdi.

    tekrar açıklayayım;
    yani aslında adam işe devam etmek istiyor ama mal sahibi satmış, mecburen kapatmak zorunda. başka dükkan da bulamıyor. yani elinde olmayan sebepten dolayı bile tazminat ödemek zorunda mı bu adam? bu durumda mal sahibinin hiç mi sorumluluğu yok?

    mantıklı cevap verebilecek arkadaşların yazmasını bekliyorum.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ocak.2012
    Mesajlar
    150

    Ynt: Zorunlu nedenlerden dolayı işten çıkarma

    Mal sahibinin sorumluluğu varsa bile bu dükkan sahibi ile mal sahibi arasında dava konusu olabilecek bir sorundur.
    Diğerinin ise tartışılabilecek bir yanı yok. Süresi içinde bildirim yapıldı ise sadece kıdem; yapılmadı ise hem kıdem hem ihbar tazminatı ödenecektir.
    İşyeri sahibinin kusuru yok da, işçinin mi kusuru var
    İşverenin yapması gereken uygun bir dükkan bulup oraya geçmekti.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2011
    Mesajlar
    54

    Ynt: Zorunlu nedenlerden dolayı işten çıkarma

    evet bu daha mantıklı ve açıklayıcı bir cevaptı.

    benim irdelediğim konu işveren ve mal sahibi zaten. işçinin kusurunun olmadığını varsaydım ve konu dışı bıraktım onu.

    yani diyorsunuz ki işverenle mal sahibi halletsin.

    ama şurada katılmıyorum size; işveren dükkan araştırıyor ama kiralar pahalı geliyor. bu yüzden kapatıyor. uygun bir dükkan bulup oraya geçsin demişsiniz iyi hoş da ödeyemeyeceği kirayı nasıl yüklensin adam?

    bence burda işçinin hakkı korunuyor tamam eyvallah da işveren ne yapacak?

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    3

    Ynt: Zorunlu nedenlerden dolayı işten çıkarma

    Merhaba, kıdem ve ihbar ödenmesiyle ilgili olarak 1475 sy.14 ve 17. maddeleri kısaca aşağıya aktardım. Sanırım faydası olur. Sağlık ve başarılar dilerim.

    Kıdem tazminatının ödenmesi için gereken koşullar nelerdir?

    ?1475/14 kapsamında çalışanlara belirli şartlarla kıdem tazminatı ödenmektedir. Buna göre aynı işverene bağlı çalışma süresinin en az 1 yıl olması ve iş sözleşmesinin;

    * İşveren tarafından iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık nedenleri dışındaki nedenlerle,

    * İşçi tarafından sağlık, iyi niyet ve ahlak kuralarına aykırılık veya işyerinde işin durması benzeri nedenlerle,

    * Askerlik görevi nedeni ile,

    * Emeklilik hakkının elde edilmesi veya bu kapsamda gereken sigortalılık süresi ve prim gününün doldurulması nedeni ile,

    * Kadın işçinin evlenmesi nedeni ile,

    * İşçinin ölümü nedeni ile feshi halinde çalışma süresinin gerektirdiği kıdem tazminatı ödenmektedir.

    Ayrıca;

    İhbar tazminatı hakkı nedir, hangi hallerde ödenmektedir?

    ?4857/17 gereği iş sözleşmesini fesih etmek isteyen taraf; feshi yazılı olarak ve çalışma süresinin gerektirdiği bildirim süresine bağlı kalarak diğer tarafa iletmekle yükümlüdür. İş sözleşmeleri;

    * İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra,

    * İşi altı aydan bir buçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra,

    * İşi bir buçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra,

    * İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra

    feshedilmiş sayılır. İş sözleşmesini belirlenen bildirim sürelerine uymaksızın fesih eden taraf, söz konusu sürenin ücretini ihbar tazminatı olarak diğer tarafa ödemek durumundadır.

    Bildirim süreleri bölünemez, kısmen uygulanamaz. Böylesi bir uygulama halinde, tüm bildirim süresi esas alınarak ihbar tazminatı ödenmesi gerekecektir.

  7. #7
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.743

    Ynt: Zorunlu nedenlerden dolayı işten çıkarma

    İşçi ile işveren arasındaki ilişki, işveren tarafından sonlandırılıyorsa;
    bu sonlandırma sebebi, iş kanunun ilgili maddesinde belirtilen haklı sebeplerden değilse;
    işten çıkartılan işçi kıdme tazminatı almaya hak kazanır.
    Kira konusu, işverenle malsahibi arasındaki ilişkidir ve işverenle işçi arasındaki iş ilişkisinin sonlanmasına sebep olsa dahi, kıdem tazminatına hak kazanma konusunda herhangi bir etkisi olamaz mevcut iş kanununa göre.

    Allah uzun ömür versin ama,
    işveren vefat etse ve bu nedenle işyeri kapanmış olsa dahi, çalışan kıdem tazminatına hak kazanır
    ( ha kıdem tazminatı alabileceği bir gerçek kişi bulamasa da, kapanan işyerindeki malzemeler satılarak kıdem tazminatı ( yettiği kadarıyla ) ödenir.



  8. #8
    şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Kasım.2011
    Mesajlar
    4.714

    Ynt: Zorunlu nedenlerden dolayı işten çıkarma

    -Olaya işyerine ilşkin 24/III Zorlayıcı sebebler yönünden yaklaşıyorum.
    -Burada dikkat edilmesi gereken"mülkiyet satış işlemi"konusudur,ancak bu konu, salt işyerinin aktif ve pasifleri ile
    satışı değildir.Dükkanı satan mal sahibi aynı zamanda işveren.Satış işlemi olabilir,ancak işyeri faaliyeti devem etmiyor ve etmeyecek.Dolayısıyle ilgili madde hükmü geçerli ( işyerine ilşkin olarak bir haftadan fazla süre işin durmasını gerektirecek koşul yerine gelmiş)olacağından,bu noktada fesih işlemi işci tarafından yapılacağı için ihbar hariç çalışanların yasal hakları ödenmelidir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Sebep göstermeden işten çıkarma!!
    Konu Sahibi alisoyturk Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 01.Ağustos.2012, 07:29
  2. Ssk' da işten çıkarma süreleri nasıldır.?
    Konu Sahibi 123hanife Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 02.Mayıs.2011, 12:44
  3. Haklı sebeplerle işten çıkarma
    Konu Sahibi AhmetArif Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 20.Ağustos.2010, 17:56
  4. Toplu işten çıkarma hk.?
    Konu Sahibi USARA Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 07.Nisan.2010, 12:37
  5. işten çıkarma.
    Konu Sahibi zarha Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 20.Temmuz.2005, 16:10

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36