kamu işçi maaş

Konu: Evlilik tazminatı

Evlilik tazminatı

merhaba kurumsal bir firmada bir aydır sıgortacı olarak çalışmaktayım evlilikten dolayı işten ayrılmak istiyorum yanlız iş sözleşmesinde ilk bir yıl içinde kendi istegımızle ayrıldıgımızda bir bürüt maaş kadar tazmınat ödeyecegımıze dair sözleşme imzalattılar yakın bır zamanda resmi nıkahım kıyılacak evlilikten dolayıda ayrılırsam yınede tazmınat ödeme zorunlulugum varmı

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Evlilik tazminatı

Malesef var. Ancak girişinizden itibaren bir yıl dolarsa ve evlilik tarihinden itibaren de bir yıl geçmeden yapabilrisiniz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı esinyy Nickli Üyeden Alıntı
    merhaba kurumsal bir firmada bir aydır sıgortacı olarak çalışmaktayım evlilikten dolayı işten ayrılmak istiyorum yanlız iş sözleşmesinde ilk bir yıl içinde kendi istegımızle ayrıldıgımızda bir bürüt maaş kadar tazmınat ödeyecegımıze dair sözleşme imzalattılar yakın bır zamanda resmi nıkahım kıyılacak evlilikten dolayıda ayrılırsam yınede tazmınat ödeme zorunlulugum varmı
    "EVLİLİK NEDENİYLE AYRILIRSANIZ SİZ TAZMİNAT ÖDEMEZSİNİZ,ALIRSINIZ
    ANCAK
    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    Ancak girişinizden itibaren bir yıl dolarsa ve evlilik tarihinden itibaren de bir yıl geçmeden yapabilrisiniz.

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    Malesef var. Ancak girişinizden itibaren bir yıl dolarsa ve evlilik tarihinden itibaren de bir yıl geçmeden yapabilrisiniz.
    +1
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Kanunla kazanılan bayan çalışanın evlilik nedeniyle 1 yıl içinde sözleşme feshedebilme hakkı,
    iş sözleşmesinden doğan ve geçerli bir sebebe dayanan tazminat ödeme yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.
    Evlilik nedeniyle haklı sebeple feshetmiş te olsanız , sözleşmede bahseilen tazminat için öngörülen sebep haklı sebebse işveren açısından, o tazminat ödenmek zorunda kalınır.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı esinyy Nickli Üyeden Alıntı
    sn.Esiniyy
    Şimdi nikah kıysanız(evlenmiş olsanız)da,bir yıllık kıdeminizi tamamlamamış olduğunuzdan, bu nedenle k. tazminatı alamayacaksınız,alabilmeniz için 1 yıllık kıdeminizi tamamlamadan ayrılmamanız gerekeceğinden,(ayrılmazsanız) sözleşmede belirtilen "cezai şart"niteliğindeki tazminatıda ödemek zorunda kalmayacaksınız
    .Ancak yinede bir yıllık süre tamamlanmadan yıl içersinde ayrılmak isterseniz,ayrılırsanız"cezai şart"niteliğindeki bu tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz .

arkadaşlar bağlı bulunduğum kurumda tam olarak iki yıl çalıştım, istifa edip 2 hafta sonra tekrar aynı kurumda çalışmaya başladım. 5 ay sonra da nikahım kıyılacak. bu durumda evlilik tazminatı alabilir miyim ?

istifa ederek ayrıldığınız için alamazsınız. İkinci girişiniz 1 tam yılı doldurur ise o zaman 2. girişiniz için alabilirsiniz.
    [B] Nane Üstada Saygılarımla;<br />[img]http://www.loadtr.com/b-64797-icon.gif[/img]admin_fast&#39;dan -&gt; [url=http://forum.alomaliye.com/index.php?PHPSESSID=5b843dee23a9503dcf1ac743e2795156&amp;topic=4231.0] [color=purple] [b]Forum Kuralları[/url]

peki sözleşmemin yenilenme sürecinde sözleşmemi yenilememiş ve iki hafta sonra yenilemiş olsaydım durum değişir miydi?

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı esraemre Nickli Üyeden Alıntı
    arkadaşlar bağlı bulunduğum kurumda tam olarak iki yıl çalıştım, istifa edip 2 hafta sonra tekrar aynı kurumda çalışmaya başladım. 5 ay sonra da nikahım kıyılacak. bu durumda evlilik tazminatı alabilir miyim ?
    Alıntı esraemre Nickli Üyeden Alıntı
    peki sözleşmemin yenilenme sürecinde sözleşmemi yenilememiş ve iki hafta sonra yenilemiş olsaydım durum değişir miydi?
    İşiniz ne tür bir iş?
    Sözleşmeniz süreli iş sözleşmesimiydi?
    Neden istifa ettiniz?
    İstifa mı sözleşme süresinin bitmesi mi ilk soruda bahsettiğiniz?
    Aradaki 2 haftalık boş süre neden? işverenden mi kaynaklanıyor bu boşluk sizden mi?

Ayrılma sebebiniz ''istifa'' olmasaydı, sona eren ilk sözleşmenin hemen ardından yenilenen bir sözleşme ile çalışmaya devam etmiş olsaydınız, durum değişebilirdi elbette, o zaman yaklaşık 2,5 yıllık kıdem tazminatı almaya hak KAZANABİLİRDİNİZ.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)