kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: İki Ayrı İşyerinde Sigortalı Olarak Görünmek

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Nisan.2012
  Mesajlar
  1

  İki Ayrı İşyerinde Sigortalı Olarak Görünmek

  Merhaba,

  Ben makine mühendisiyim. Adanada makine mühendisi bulundurma zorunluluğu olan bir firma tarafından 30 gün üzerinden sigortam yatırılıyor ve ben de haftada bir 2 saatliğine gidip projeleri imzalıyorum. Kendim mersinde ikamet ediyorum ve mersinde yeni bir işe girdim. fiilen sabah 8 akşam 6 çalışıyorum. aynı anda iki işyerinde sigortalı olmanın yasal olduğunu bildiğimiz için yeni girdiğim işyeri de 30 gün sigorta yaptı.

  Burada benim öğrenmek istediğim, çalışılan işyerlerinin farklı illerde olması (adana mersin arası yaklaşık 80km) sakınca doğurur mu?

  Fiilen çalıştığım işyerine denetime geldiklerinde adanaya nasıl gidip geliyosun deseler. Haftadabir gidiyorum, onun dışında telefonla teknik danışmanlık hizmeti veriyorum desem yeterli olur mu?

  Bilgilendirirseniz çok sevinirim.
  oldcityboy26 bunu beğendi.


 2. #2
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.749

  Ynt: İki ayrı işyerinde sigortalı olarak görünmek

  -İş Kanunu açısında bir den fazla işyerinde çalışılmasına dair yasaklayıcı hüküm bulunmamaktadır.Ancak uygulamada sıkca karşılaşılan bu durum, genelde "KISMİ SÜRELİ "iş sözleşmesi ile çalışanlar için uygulanmakta. Sizin durmunuzun farkı ,her 2 işyerinde sözleşmeler belirli-belirsiz süreki olsa da farketmez, TAM ZAMANLI çalışıyor olmanızdır.
  Bu durumda,ilk önemli olan husus,SÖZLEŞME hükümleridir.Daha açık ifade ile özellikle ilk işverenlik ile yaptığınız sözleşmede, 2ci işyerinde ÇALIŞAMIYACAĞINIZA dair hüküm var ise çalışamazsınız,çalışmamalısınız,yok ise bu yönden sorun yok.Hüküm yok ise kanımca 1ci işyerinden bu duruma dair MUVAFAKAT almalısınız.
  Tabiki tam zamanlı çalışan işcinin 2 ayrı işverenlikte çalışmasına yasal engel yok isede çok şık,etik bir durumda değildir.Ancak işverenliklerin rıza göstermeleri ,2ci işyerinde çalışabileceğinize dair SÖZLEŞME de hüküm bulunması, sonradan da olsa anlaşma olması halinde sorun doğmaz.
  Diğer yönden,esnek çalışma modelleri çerçevesinde,çalışmak için illaki işyerine gitmek gerekmez,burada önemli olan sözleşmenin unsurları doğrultusunda,işcinin İŞ GÖRME EDİMİNİ bu şekildede yerine getirebileceği ve bu durumun sözleşme ile hüküm altına alınması,alınmamış ise sonradan anlaşma (işci-işveren arasında)olması halinde halinde mümkündür.
  SGK mevzuatı açısından,aylık toplam prim ödeme gün sayısı 30 dur,30 u geçemez(*2=60 olmaz.)Örneğini yaşamadım ama prim tutarlarının emeklilik yönünden katkı sağlayacağı,ödenen primler toplamının prime esas kazanc üst sınırını aşar ise aşan bu kısma tekabül eden miktar sgortalının talebi üzerine işci payı kısmının size defaten geri ödeneceği kanaatindeyim.
  burgaz41 bunu beğendi.

 3. #3
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.414

  Ynt: İki ayrı işyerinde sigortalı olarak görünmek

  "SGK mevzuatı açısından,aylık toplam prim ödeme gün sayısı 30 dur,30 u geçemez(*2=60 olmaz.)Örneğini yaşamadım ama prim tutarlarının emeklilik yönünden katkı sağlayacağı,ödenen primler toplamının prime esas kazanc üst sınırını aşar ise aşan bu kısma tekabül eden miktar sgortalının talebi üzerine işci payı kısmının size defaten geri ödeneceği kanaatindeyim"

  Bu bir kanı değil uygulamadır. PEK tavanı aşan kısım talebi halinde sigortalıya iade edilir. Bu iade edilen tutar üzerinden de gelir vergisi verilmelidir.
  Gün olarak da sizin belirttiğiniz gibi en fazla 30 dur. Fazlası bir işe yaramaz.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 4. #4
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.749

  Ynt: İki ayrı işyerinde sigortalı olarak görünmek

  Ayrıca bu ve benzeri olaylarda şöylesi bir durumda sözkonusu;örneğin işverenin bu işi ile ilgili olarak , alt işveren sözleşmesi,alt işveren ilişkisi yoksa işi aldığınına dair sözleşme, burada hüküm yok ise teknik şartname yahut başkaca nedenlerle,işcinin iş günlerinde ,sürekli olarak işyerinde bulunması gerekebilir,bu durumu işveren bilir,bu durumu-zorunluluğu işveren bildiği halde,işcinin 2ci işyerinde çalışmasına işveren muvafakat veriyor,vermiş ise çalışan-işci açısından ilk etapta sorun olmaz,ancak işciye sürekli olarak işin gereği işyerinde bulunması gerektiği yazılı olarak tebliğ olunmuş ise işverenin zaten bu muvafakatı vermemesi gerekir.Neden?Çünkü olası olumsuzluklar karşısında,işveren kusurlu duruma düşebilecektir,belki kısmende olsa bu durumda işcinin de kusurlu olduğuna-bulunduğuna hükmedilebilecektir.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Ocak.2011
  Mesajlar
  1.478

  Ynt: İki ayrı işyerinde sigortalı olarak görünmek

  Emeklilik aşamasında veya herhangi bir incelemede durumunuz fark edilir ise şüphe uyandırabilir. Adana ve Mersin de çalışma saatlerinizin çakışmadığını yolda geçecek zamanıda hesaba katarak isbat edebilirseniz hiç bir sorunla karşılaşmazsınız. (haftada bir 2 saat uğradığınız işv. sizi tam ay çalıştı göstermemesi gerekir.) Aksi durumda sigortalılığınızın iptali (paravan sigortalılıkdan) olabilir.
  [B] Nane Üstada Saygılarımla;<br />[img]http://www.loadtr.com/b-64797-icon.gif[/img]admin_fast&#39;dan -&gt; [url=http://forum.alomaliye.com/index.php?PHPSESSID=5b843dee23a9503dcf1ac743e2795156&amp;topic=4231.0] [color=purple] [b]Forum Kuralları[/url]

 6. #6
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.749

  Ynt: İki ayrı işyerinde sigortalı olarak görünmek

  Sn.Üyeler
  Zaman zaman bu konu gündeme gelmekte,yorumlar yapılmakta,ancak malüm son nokta konulmamakta,bu defa mümkünse neticeye varmaya çalışalım istiyorum.
  İş Kanunu açısından,etraflıca değerleme yapmak gerekirse,
  A-İşcinin işin görüldüğü yerde sürekli olarak bulunmasına dair;
  -işin mahiyetinden kaynaklanan zorunluluk yok ise,
  -bir başka işverenden alınan iş olup,sözleşme ,teknik şartname ve başkaca belgelerde yazılı hüküm yok ise,
  -işciye ayrıca tebliğ olunmuş bir durum yok ise,
  B-Sözleşme ve sözleşme hükümleri açısından;
  -sözleşmenin unsurları(bağımlılık-iş görme-ücret)her iki işveren için sözkonusu olduğundan,her iki sözleşmede bu konuya dair (yani 2 işyerinde çalışamıyacağı hk)bağlayıcı hükümler yok ise,
  -özellikle 2ci işyerine başlamadan 1ci işverenin muvafakatı var ise,böylelikle 2ci işverende bu durumdan haberdar ve kabül etmiş ise,
  -sözleşmenin kuruluş aşamasında ,sözleşmede bilakis işcinin gördüğü işin mahiyeti gereği,daimi olarak işyerine gelmesine gerek olmadığı,,iş görme ediminin uzaktan da yerine getirebileceği,olayımızda olduğu gibi işcinin haftada 1 veya 2 gün işyerine gelmesinin yeterli olacağı,işin görülmesi sürecinde diğer hizmetlerin teknolojik imkanlarla sağlanabileceği yönünde hükümler var ise,
  -"bağımlılık"unsurunun devamı sürecinde,işcinin iş görme edimi ile işverenin ücret ödeme yükümüne mani-engel bir durum yok ise,
  Yukarıda belirtilen hususlar "mutlak emredici"kurallara aykırılık oluştumuyor ise(ki oluşturmaz)nispi emredici kurallarda işci lehine genişletile-artırılabilir ise(ki işci lehine mümkün )ayrıca tarafların işcinin her 2 işverene karşın bağımlılık unsuru devam eder iken,yine her 2 işverene iş görme ediminin işyeri dışında yerine getirilebileceği mümkün ve işverenler de bu duruma rıza göstermiş iken,dolayısıyle 2 işveren de ücret ödeme yükümünü yerine getirmiş iken,taraflar arasında da ihtilaf bulunmaz iken,
  Hukuken bir işci 2 ayrı işyerinde, tam zamanlı olarak çalışamaz diyebilecekmiyiz?(kanaatim bu şekilde olursa diyemeyiz)

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Ocak.2011
  Mesajlar
  10

  Ynt: İki ayrı işyerinde sigortalı olarak görünmek

  Herkese merhaba,

  Bildiğim kadarı ile iki ayrı yerde sigortalı olmak yasaya aykırı bir durum değil. Fakat;

  SGK için bir ay 30 gün olduğundan yatırılan sigorta 30 günü geçemez. Bu size yüksek prim sebebi ile emekliliğinizde fayda sağlar.

  Eğer çalıştığınız iki işyerinde aldığınız brüt ücretler toplamı SGK tavanını geçiyor ise aradaki farkın %14 'ünü SGK her istediğizde size ödemek zorundadır.

  Yani siz A işyerinden 3000 TL, B işyerinden 4000 TL kazanıyorsunuz. SGK tavanı ise 5000 TL, fark 2000 TL ve bunun %14 'ünü SGK'dan isterseniz size ödeme yapar.

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Aralık.2012
  Mesajlar
  1
  iyi akşamlar benüniversiteöğren ciyim ve bir yerde part time stajer olarak çalışmaktayım , ayrıca okulumda bir marka adına marka temsilciliği işine başlamak üzereyim . bu marka temsilciliği için gerekli belgeleri toparlama evresindeyim
  sorum şu olacak:
  acaba marka temsılcılıgı yapacagım fırma benım diğer yerde part time oalrak çalıştığımı sistemden görür mü ?
  marka temsılcılıgı işi için kısmı süreli sözleşme ımzalayacağım. acaba ıkı ayrı yerden bırı part tıme stajer dıgerı marka temsılcılıgı gıbı ofis işi olmayan bir işte çalışmamın şirketlere veya bana yasal olmayan bir uygulamanın içinde olduklarından dolayı bir yaptırım var mıdır ? çok acil yanıta ıhtıyacım var sımdıden cok tesekkur ederım

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Nisan.2012
  Mesajlar
  36
  Peki kişi haftada 5gün tam zamanlı bir iş yerinde çalışıyor ve 30gün üzerinden primleri yatıyor. Kişinin sözleşmesinde 2.iş ile ilgili herhangi bir hüküm bulunmadığı için ayda 1-2gün farklı bir işverene teknik danışmanlık hizmeti verip her ay 2-3gün farklı bir işverenden sigortalı gösterilmesi mevzuat açısından herhangi bir sorun teşkil etmekte midir ?

 10. #10
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.749
  Alıntı Ozcan_mert Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Peki kişi haftada 5gün tam zamanlı bir iş yerinde çalışıyor ve 30gün üzerinden primleri yatıyor. Kişinin sözleşmesinde 2.iş ile ilgili herhangi bir hüküm bulunmadığı için ayda 1-2gün farklı bir işverene teknik danışmanlık hizmeti verip her ay 2-3gün farklı bir işverenden sigortalı gösterilmesi mevzuat açısından herhangi bir sorun teşkil etmekte midir ?
  Herşeyden önce iş sözleşmesi,bağımlılık-iş görme ve ücret ödeme unsurlarından oluşur ki,bir işverene bağımlı olarak tam zamanlı çalışan işcinin, bir diğer işverenlik yanında çalışabilmesi,çalışabileceğine dair sözleşme hükmüne bağlı,böyle bir hüküm yok ise ilk işverenlik den muvafakat alınmalı,alın(a)mamış ise çalışamaz,üstelik bu duruma ilişkin cezai şart da var ise bağlayıcı olacaktır diye düşünüyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Farklı Şehirde Sigortalı Görünmek.
  Konu Sahibi deniz turan Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 10.Ekim.2016, 09:29
 2. Cevap: 7
  Son Mesaj : 02.Temmuz.2015, 22:09
 3. Bir İşçi İki Ayrı İşyerinde Sigortalı Olabilir mi ?
  Konu Sahibi esanss77 Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 13.Eylül.2014, 21:32
 4. Aynı Anda İki İş Yerinde Sigortalı Görünmek
  Konu Sahibi ibutun Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 31
  Son Mesaj : 23.Aralık.2011, 10:54
 5. İşyeri Kapandığı Halde Aktif Sigortalı Görünmek
  Konu Sahibi SEGA Forum Bağ-Kur Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 01.Temmuz.2008, 14:29

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36