kamu işçi maaş

Konu: Askerlik Nedeniyle İşten Çıktım

Askerlik Nedeniyle İşten Çıktım

meraba ben 01/02/2011 tarihinde işe girmiş olup 30/11/2011 de askerlik nedeniyle işten cıktım yaptıgım arastırma neticesinde tazminat hakkı doguyor ama ben kıdem tazminatı mı alacam yoksa ihbar tazminatımı alacam bilmiyorum müdürler bana tazminatı verecez diyorlar ama bugun yarın deken ardan 5 ay geçti ve bi sonuç yok yardımcı olursanız sevinirim neler yapmam gerekir nereye nasıl şekilde basvuracam bi bilgim yok

AYSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AYSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: ASKERLİK NEDENİYLE İŞTEN CIKTIM

Askerlik nedeniyle işten ayrılmanız durumunda ihbar tazminatı ödenmez. Sadece kıdem vardır. Ancak siz 1 yılınızı doldurmadığınızdan Kıdem tazminatı da söz konusu değil.

Ölüm varsa bu dünyada.. zulüm var.

Ynt: Askerlik Nedeniyle İşten Çıktım

Askere gidecem deyip ayrılmışsınız ama aradan 5 ay geçmiş askerde misin yoksa halen bekliyor musun_??
    Eğer gittiysen 1 sene dolmadığı için alamazsan, gitmediysen de askerlik kağıdın gelmeden erken çıktığın için alamazsın..
    "Sivas-Maras-Hrant Dink" Aydınları öldüren katillerin arkasından ağıtlar yakılmaz..

Alıntı teknogs Nickli Üyeden Alıntı
    Askere gidecem deyip ayrılmışsınız ama aradan 5 ay geçmiş askerde misin yoksa halen bekliyor musun_??
    Eğer gittiysen 1 sene dolmadığı için alamazsan, gitmediysen de askerlik kağıdın gelmeden erken çıktığın için alamazsın..
    erken çıktığın için alamazsın ifadesi ile 1 yılı doldurduğu halde askerlik kağıdı ( sülüs ) gelmeden işten ayrılması durumunda tazminat alınamaz anlamına mı geliyor ?

1 yılı doldurunca tazminat alabiliyor ama sülüsü gelmeden işten ayrılırsa istifa etmiş gibi oluyor ve bu yüzden tazminat alamaz.. Askere gideceğine dair elinde bir belgenin olması gerek.
    "Sivas-Maras-Hrant Dink" Aydınları öldüren katillerin arkasından ağıtlar yakılmaz..

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı metin787 Nickli Üyeden Alıntı
    meraba ben 01/02/2011 tarihinde işe girmiş olup 30/11/2011 de askerlik nedeniyle işten cıktım yaptıgım arastırma neticesinde tazminat hakkı doguyor ama ben kıdem tazminatı mı alacam yoksa ihbar tazminatımı alacam bilmiyorum müdürler bana tazminatı verecez diyorlar ama bugun yarın deken ardan 5 ay geçti ve bi sonuç yok yardımcı olursanız sevinirim neler yapmam gerekir nereye nasıl şekilde basvuracam bi bilgim yok
    Alıntı AYSE Nickli Üyeden Alıntı
    Askerlik nedeniyle işten ayrılmanız durumunda ihbar tazminatı ödenmez. Sadece kıdem vardır. Ancak siz 1 yılınızı doldurmadığınızdan Kıdem tazminatı da söz konusu değil.
    Evet
    Şayet hizmet süresi 1 yıl ve üzeri olmuş olsa idi,ayrılırken zamanında belgelerini işverene ibraz edememiş olsa da ,askerlik vazifesinden sonra ibraz ederek yine tazminatını alabilecekti.

Arkadaşlar

Bu kişi 1 yılını doldurmuş olsun ve sülüsünün gelmesine 3 ay kadar bir süre olsun. Askerlik sebebi ile istifasını verdiğinde askerlik sebebi ile çıkış yapılabilir diye biliyorum ?

Yargıtayın askerlik sebebi ile tazminatını alarak çıkışı 6 ay öncesine kadar kabul ettiğini okumuştum. Bilgisi olan var mı?

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Evet ama burda en önemli husus. Yazılan dilekçede yapılan telep "Askerlik görevi" ibaresinin mutlaka belirtilmesidir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı rakish Nickli Üyeden Alıntı
    Arkadaşlar

Bu kişi 1 yılını doldurmuş olsun ve sülüsünün gelmesine 3 ay kadar bir süre olsun. Askerlik sebebi ile istifasını verdiğinde askerlik sebebi ile çıkış yapılabilir diye biliyorum ?

Yargıtayın askerlik sebebi ile tazminatını alarak çıkışı 6 ay öncesine kadar kabul ettiğini okumuştum. Bilgisi olan var mı?
    Evet (5 veya 5.5 ay biliyorum),askere gidene kadar da bir işyerinde çalışmamış olması halinde , askere giderken de sülüsünüzü işverene ibraz etmeniz halinde,hem tazminatını alabilecek, hemde şartları oluşmuş ise iş kurumuna da dilekçe vererek işsizlik ödeneğinden,askerlik sonrası yararlanabilecek,
    Ayrıca Sn.Nguroy un belirttiği üzre beyan önemli.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı rakish Nickli Üyeden Alıntı
    Arkadaşlar

O yönde kararları var yargıtayın, ancak her durumda geçerli olamayacaktır haliyle.
    http://www.alomaliye.com/eylul_06/hu...rat_askere.htm linkteki makaleyi incelerseniz faydası olacaktır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)