kamu işçi maaş

Konu: 2. Kıdem Tazminatı Ödemesi

2. Kıdem Tazminatı Ödemesi

Herkese İyi Günler;

Belirli bir süre bir iş yerin de çalıştıktan sonra emekliliğe hak kazandım ve emekli oldum çalıştığım süre içerisinde hak ettiğim x miktar kıdem tazminatımı aldım. Emekli olduktan sonra ertesi gün aynı işlerinde tekrardan başladım ve yaklaşık 10 senedir çalışmaya devam ediyorum. Şimdi işten çıkarılsam kıdem tazminatım 2. kez giriş yapıldıktan sonra ki süreyi kapsıyor ve 'y' tl tutuyor, ama ben bana ilk ödenen x tl tazminatı geri ödesem ve işe ilk girişten itibaren tazminatımın ödenmesini talep edebilir miyim? Umarım anlatabilmişimdir. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Ynt: 2. Kıdem Tazminatı Ödemesi

Çok kurnazsınız maşallah Ama malesef olmaz öyle bir şey. İş kanunun işçiyi korur tamam ama bu kadar değil
    Şenkayalı

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı soulpuppet Nickli Üyeden Alıntı
    Herkese İyi Günler;

Belirli bir süre bir iş yerin de çalıştıktan sonra emekliliğe hak kazandım ve emekli oldum çalıştığım süre içerisinde hak ettiğim x miktar kıdem tazminatımı aldım. Emekli olduktan sonra ertesi gün aynı işlerinde tekrardan başladım ve yaklaşık 10 senedir çalışmaya devam ediyorum. Şimdi işten çıkarılsam kıdem tazminatım 2. kez giriş yapıldıktan sonra ki süreyi kapsıyor ve 'y' tl tutuyor, ama ben bana ilk ödenen x tl tazminatı geri ödesem ve işe ilk girişten itibaren tazminatımın ödenmesini talep edebilir miyim? Umarım anlatabilmişimdir. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
    10 yıl önce aldığınız miktarı , 10 yıllık faiziyle birlikte geri ödemeyi tekli,f edin bir kez işvereninize,
    belki kabul eder.

Hızlı cevaplar için teşekkür ederim.

Böylesine ilginç bir düşünceyi bizimle paylaştığınız için kendi adıma ben de teşekkür ederim

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

İlk işten ayrılma Kıdem ödenerek yapıldı ise. Arkadaşın yaklaşımı doğrudur.
    Ancak burda süre açısından toplama söz konsudur. Önce ödenen tutar mahsup edilir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı soulpuppet Nickli Üyeden Alıntı
    İşci,emekliliği nedeniyle işyerinden ayrılmış,yasal hakları da işverence ödenmiş,ancak ne var ki işcimiz tekrar işverenine başvurarak çalışma talebinde bulunmuş,işverende bu talebi kabül ettiğinden, işci ara vermeden aynı işyerinde çalışmasına devam etmiş olması durumu karşısında;
    a.kıdem tazminatına esas süre açısından,önceki 1ci dönem de işci "emeklilik"nedeniyle iş ilişkisini sona erdirmiş,sözleşme fesh olunmuş,bu nedene bağlı olarak yasal haklarını da almış,ödenmiş olduğundan ,
    b.bu takdirde,ara vermeden, işcinin çalışmasına 2ci dönem devam etmiş,ettirilmiş olmasının öneminin bulunmadığı,ŞAYET sözleşme feshedilmeksizin ve işciye tazminat ödenmeksizin, iş ilişkisi devam etmiş olsa idi,2ci dönem sonunda,kıdem tazminatına esas süre, işcinin ilk işbaşı yaptığı tarih itibariyle dikkate alınabilecekti,
    c.1ci dönem iş ilişkisi belirtilen sebeblerle inkitaya uğramış olduğundan,gerek yıllık izin gerekse hizmet süresine bağlı olarak varsa alacağı olan diğer hakları,işcinin yeni 2ci dönem hizmeti dikkate alınarak hesab olunması gerekecektir.
    d.işcinin önceki döneme ilişkin hak edip almış olduğu,kullandığı,faydalandığı ,tasarruf ettiği , bu aynı kıdem tazminatını işcimiz işverenine geri vermek istese de, bu talebi işverenin kabül etmesi mümkün değil,EĞER işveren kabül edecek,ediyor ise varsın yeniden hesap ederek ,kendi zararına olacak şekilde tekrar tazminat ödesin!........(işveren illaki ödeyeceğim diyor ise ,ödeme mi diyelim?)

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı
    ...
    b.bu takdirde,ara vermeden, işcinin çalışmasına 2ci dönem devam etmiş,ettirilmiş olmasının öneminin bulunmadığı,ŞAYET sözleşme feshedilmeksizin ve işciye tazminat ödenmeksizin, iş ilişkisi devam etmiş olsa idi,2ci dönem sonunda,kıdem tazminatına esas süre, işcinin ilk işbaşı yaptığı tarih itibariyle dikkate alınabilecekti, c
    Bu şıkta bir mantık hatası var
    Şayet sözleşme feshedilmemiş olsaydı, 2.dönem çalışması diye tanımlanabilecek bir çalışma da olmayacaktı.

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    İlk işten ayrılma Kıdem ödenerek yapıldı ise. Arkadaşın yaklaşımı doğrudur.
    Ancak burda süre açısından toplama söz konsudur. Önce ödenen tutar mahsup edilir.
    Ayrılma sebebi kıdeme bağlı tüm hakları sıfırladığı kabul edilen EMEKLİLİK olmasaydı, haklısınız, ama bu örnekte ''olabilir'' şeklindeki düşüncenize katılamıyorum sn.nguroy.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı

a.kıdem tazminatına esas süre açısından,önceki 1ci dönem de işci "emeklilik"nedeniyle iş ilişkisini sona erdirmiş,sözleşme fesh olunmuş,bu nedene bağlı olarak yasal haklarını da almış,ödenmiş olduğundan ,
    b.bu takdirde,ara vermeden, işcinin çalışmasına 2ci dönem devam etmiş,ettirilmiş olmasının öneminin bulunmadığı,ŞAYET sözleşme feshedilmeksizin ve işciye tazminat ödenmeksizin, iş ilişkisi devam etmiş olsa idi,2ci dönem sonunda,kıdem tazminatına esas süre, işcinin ilk işbaşı yaptığı tarih itibariyle dikkate alınabilecekti,
    c.1ci dönem iş ilişkisi belirtilen sebeblerle inkitaya uğramış olduğundan,gerek yıllık izin gerekse hizmet süresine bağlı olarak varsa alacağı olan diğer hakları,işcinin yeni 2ci dönem hizmeti dikkate alınarak hesab olunması gerekecektir.
    Malisef başkaca izahat düşünemiyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)