kamu işçi maaş

Konu: İhbar süresinde 2 saatlik izin ve ihbar süresinin bitimi

İhbar süresinde 2 saatlik izin ve ihbar süresinin bitimi

Merhabalar arkadaşlar.

4 yıldır çalışmakta olduğum iş yerine ../02/2012 tarihinden-02/04/2012 tarihine kadar 8 haftalık ihbar süremi belirterek işten ayrılacağımı bildirmiştim. Fakat yerime yetiştirmek üzere eleman bulunamadı. ve işten ayrılma sürem 01/05/2012'ye kaldı.

Şimdi bu çerçevede benim ne gibi haklarım var?
    aşağıda bazılarını belirttim sizinde yardımlarınızı bekliyorum.

1- Kendim ayrıldığım için kıdem tazminatı alamıyor muyum?

2-02/04 tarihine kadar ihbar süremde hiç iş arama iznine gitmedim. bu süreyi hesaplarken kanunda %100 ödenmesi gerekir diyor. haftada 6 gün, günde 10 saat çalışıyoruz. her günde ki iş arama iznini kaç saat hesaplanması gerekir. bu hesaplama da mesela(pazarları dahil etmeyerek toplam çalışma süreme 40 gün desek, iş arama iznini de 2 saat kabul etsek 40*2:80 saat%100'ü:160 saat olarak mı hesaplamamız gerekir.

3- biten ihbar süremden 01/05'e kadar çalışacağım. burada da yine 2. madde de ki gibi mi hesaplamamız gerekir. ya da nisan ayında-ihbar süremden 1 ay fazla çalıştığım için- aylık ücretimin 2 katını alabilir mıyım?

ve sizinde yardımlarınızı bekliyorum.Lütfen.

Çok teşekkür ederim.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: İhbar süresinde 2 saatlik izin ve ihbar süresinin bitimi

1-Kendi isteğinizle ayrıldığınız için kıdem tazminatına hak kazanamıyorsunuz, ALAMAZSINIZ.
    2-Evet, kullanılmayan yeni iş arama izinlerinin karşılığında ücretin %100 arttırılarak ödenmesi gerekir.
    İşyerinizdeki her çalışma günü için günlük 2 saat yeni iş arama izni kullanma hakkınız vardır.
    ( yeni bir iş bularak ayrıldığınızı belirttiyseniz!, yeni iş arama iznine hak kazanamazsınız!. aranması gereken yeni iş yok= yeni iş arama izni yok)
    3- Normal şartlarda, yaptığınız fesih bildirimi ihbar süresi sonunda kendiliğinden sonuç doğurur. Yani o gün geldiğinizde artık işe gitmemeniz, işyeriyle ilişiğinizin kesilmiş olması gerekir.
    O gün gelip hala çalışmaya devam ettiyseniz, işyerinden ayrılma kararınızdan vazgeçmiş, çalışmaya devam etmiş olursunuz, yani yaptığınız bildirimi geçersiz kılmış olursunuz.
    Ha işverenin talebi-ricası gereği devam etmişsiniz bir süre daha, bu durumda yapmış olduğunuz çalışmalar fazla çalışma olmadığından bu süre, normal ücretiniz üzerinden hesaplanıp ödenir, x2 alamazsınız.

Ynt: İhbar süresinde 2 saatlik izin ve ihbar süresinin bitimi

Anladım. Çok teşekkür ederim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)