kamu işçi maaş

Konu: İhbar süresinde 2 saatlik izin ve ihbar süresinin bitimi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    76

    İhbar süresinde 2 saatlik izin ve ihbar süresinin bitimi

    Merhabalar arkadaşlar.

    4 yıldır çalışmakta olduğum iş yerine ../02/2012 tarihinden-02/04/2012 tarihine kadar 8 haftalık ihbar süremi belirterek işten ayrılacağımı bildirmiştim. Fakat yerime yetiştirmek üzere eleman bulunamadı. ve işten ayrılma sürem 01/05/2012'ye kaldı.

    Şimdi bu çerçevede benim ne gibi haklarım var?
    aşağıda bazılarını belirttim sizinde yardımlarınızı bekliyorum.

    1- Kendim ayrıldığım için kıdem tazminatı alamıyor muyum?

    2-02/04 tarihine kadar ihbar süremde hiç iş arama iznine gitmedim. bu süreyi hesaplarken kanunda %100 ödenmesi gerekir diyor. haftada 6 gün, günde 10 saat çalışıyoruz. her günde ki iş arama iznini kaç saat hesaplanması gerekir. bu hesaplama da mesela(pazarları dahil etmeyerek toplam çalışma süreme 40 gün desek, iş arama iznini de 2 saat kabul etsek 40*2:80 saat%100'ü:160 saat olarak mı hesaplamamız gerekir.

    3- biten ihbar süremden 01/05'e kadar çalışacağım. burada da yine 2. madde de ki gibi mi hesaplamamız gerekir. ya da nisan ayında-ihbar süremden 1 ay fazla çalıştığım için- aylık ücretimin 2 katını alabilir mıyım?

    ve sizinde yardımlarınızı bekliyorum.Lütfen.

    Çok teşekkür ederim.


  2. #2
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.743

    Ynt: İhbar süresinde 2 saatlik izin ve ihbar süresinin bitimi

    1-Kendi isteğinizle ayrıldığınız için kıdem tazminatına hak kazanamıyorsunuz, ALAMAZSINIZ.
    2-Evet, kullanılmayan yeni iş arama izinlerinin karşılığında ücretin %100 arttırılarak ödenmesi gerekir.
    İşyerinizdeki her çalışma günü için günlük 2 saat yeni iş arama izni kullanma hakkınız vardır.
    ( yeni bir iş bularak ayrıldığınızı belirttiyseniz!, yeni iş arama iznine hak kazanamazsınız!. aranması gereken yeni iş yok= yeni iş arama izni yok)
    3- Normal şartlarda, yaptığınız fesih bildirimi ihbar süresi sonunda kendiliğinden sonuç doğurur. Yani o gün geldiğinizde artık işe gitmemeniz, işyeriyle ilişiğinizin kesilmiş olması gerekir.
    O gün gelip hala çalışmaya devam ettiyseniz, işyerinden ayrılma kararınızdan vazgeçmiş, çalışmaya devam etmiş olursunuz, yani yaptığınız bildirimi geçersiz kılmış olursunuz.
    Ha işverenin talebi-ricası gereği devam etmişsiniz bir süre daha, bu durumda yapmış olduğunuz çalışmalar fazla çalışma olmadığından bu süre, normal ücretiniz üzerinden hesaplanıp ödenir, x2 alamazsınız.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    76

    Ynt: İhbar süresinde 2 saatlik izin ve ihbar süresinin bitimi

    Anladım. Çok teşekkür ederim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Saatlik ücretsiz izin hesaplaması hk.
    Konu Sahibi terapist13 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 02.Eylül.2010, 17:26
  2. Yıllık izin ve ihbar süresi ilişkisi
    Konu Sahibi calvino Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 16.Nisan.2010, 13:36
  3. ihbar süresinin bildirilmesi
    Konu Sahibi neslisah Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 13.Ocak.2010, 12:06
  4. ihbar tazminatında iş arama süresinin toplu kullandırılması
    Konu Sahibi albatros_e Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 26.Ekim.2008, 12:01
  5. İhbar Süresinin Kullandırılması hk.
    Konu Sahibi ariföner Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 19.Haziran.2007, 13:18

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36