kamu işçi maaş

Konu: Geçici iş ilişkisi hk.

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Ocak.2009
  Mesajlar
  195

  Geçici iş ilişkisi hk.

  Değerli forum üyeleri merhaba,
  Yasa çerçevesinde geçici iş ilişkisi aynı şirket topluluğu ve holding içerisinin dışında yapmakta olduğu benzer işlerde çalışması koşuluyla farklı bir işveren ile geçici iş ilişkisi nasıl kurulmaktadır. mevcut çalıştığı işyeri ile aynı toplulukta olmayıp farklı işyeri ile bir geçici iş ilişkisi protokol/sözleşmesi mi yapmak gerekmektedir.

  Değerli görüşlerinizi paylaşmanızı rica ederim.
  Saygılarımla.
  C.Ufuk Tanrısever


  Geçici iş ilişkisi

  Madde 7 - İşveren, devir sırasında yazılı rızasını almak suretiyle bir işçiyi; holding bünyesi içinde veya aynı şirketler topluluğuna bağlı başka bir işyerinde veya yapmakta olduğu işe benzer işlerde çalıştırılması koşuluyla başka bir işverene iş görme edimini yerine getirmek üzere geçici olarak devrettiğinde geçici iş ilişkisi gerçekleşmiş olur. Bu halde iş sözleşmesi devam etmekle beraber, işçi bu sözleşmeye göre üstlendiği işin görülmesini, iş sözleşmesine geçici iş ilişkisi kurulan işverene karşı yerine getirmekle yükümlü olur. Geçici iş ilişkisi kurulan işveren işçiye talimat verme hakkına sahip olup, işçiye sağlık ve güvenlik risklerine karşı gerekli eğitimi vermekle yükümlüdür.

  Geçici iş ilişkisi altı ayı geçmemek üzere yazılı olarak yapılır, gerektiğinde en fazla iki defa yenilenebilir.

  İşverenin, ücreti ödeme yükümlülüğü devam eder. Geçici iş ilişkisi kurulan işveren, işçinin kendisinde çalıştığı sürede ödenmeyen ücretinden, işçiyi gözetme borcundan ve sosyal sigorta primlerinden işveren ile birlikte sorumludur.

  İşçi, işyerine ve işe ilişkin olup kusuru ile sebep olduğu zarardan geçici iş ilişkisi kurulan işverene karşı sorumludur. İşçinin geçici sözleşmesinden aksi anlaşılmıyorsa, işçinin diğer hak ve yükümlülüklerine ilişkin bu Kanundaki düzenlemeler geçici iş ilişkisi kurulan işverenle olan ilişkisine de uygulanır.

  İşçiyi geçici olarak devralan işveren grev ve lokavt aşamasına gelen bir toplu iş uyuşmazlığının tarafı ise, işçi grev ve lokavtın uygulanması sırasında çalıştırılamaz. Ancak, 2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanununun 39 uncu maddesi hükümleri saklıdır. İşveren, işçisini grev ve lokavt süresince kendi işyerinde çalıştırmak zorundadır.

  Toplu işçi çıkarmaya gidilen işyerlerinde çıkarma tarihinden itibaren altı ay içinde toplu işçi çıkarmanın konusu olan işlerde geçici iş ilişkisi gerçekleşmez.


 2. #2
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.749

  Ynt: Geçici iş ilişkisi hk.

  Alıntı tanufuk Nickli Üyeden Alıntı
  Değerli forum üyeleri merhaba,
  Yasa çerçevesinde geçici iş ilişkisi aynı şirket topluluğu ve holding içerisinin dışında yapmakta olduğu benzer işlerde çalışması koşuluyla farklı bir işveren ile geçici iş ilişkisi nasıl kurulmaktadır. mevcut çalıştığı işyeri ile aynı toplulukta olmayıp farklı işyeri ile bir geçici iş ilişkisi protokol/sözleşmesi mi yapmak gerekmektedir.
  - Bu hukuki ilişkide 3lü(devreden işveren-devralan işveren ve işci)ilişki sözkonusudur.Bu nedenle bu hukuki işleme(geçici iş ilişkisi)ne istinaden,noter den olmasında fayda var,"geçici iş ilişkisi sözleşmesi"düzenlenmelidir.
  -İşcinin çalışacağı iş ve işyeri açısından madde hükmüne riayet edilmeli ve işcinin rızası alınmalıdır.İşin "rıza"yönü aynı zamanda,"çalışma koşullarında değişiklik" 22.madde ile ilintilidir,yani bu durumu işciye yazılı olarak bildirmek,karşılığında işciden yazılı onay almak gibi)
  - Geçici iş ilişkisinde asıl işyeri ile olan iş sözleşmesi devam eder,süresi 6 ay ı geçemez en fazla 6 ayx 3 defa yenilenir toplam 18 ay ı geçemez,işcinin özlük haklarından işverenler birlikte sorumludur,

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Demirbaş Satışının BS formu ile ilişkisi
  Konu Sahibi aydanada Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 30.Mayıs.2014, 17:28
 2. Belediye ve kdv ilişkisi hk.
  Konu Sahibi aytacgoksu Forum KDV
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 06.Aralık.2011, 14:12
 3. Avans- Şüpheli alacak ilişkisi
  Konu Sahibi Ant Z Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 13.Ocak.2011, 19:06
 4. Oda kaydı bağkur ilişkisi
  Konu Sahibi Referee Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 15.Ekim.2010, 14:47
 5. Yıllık izin ve ihbar süresi ilişkisi
  Konu Sahibi calvino Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 16.Nisan.2010, 13:36

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36