Bir firma işi bırakıp tamamen kapanıyor ve uzun yıllardır çalışan işçilerinin hepsini çıkartıyor.
1 – İşçiler bizim sigortamız asgari ücretten yatıyor daha yüksek ücret alıyoruz.Bu durumda işveren tazminatımızı asgari ücretten ödemek istiyor biz ise yıllardır bu şirkete hizmet verdik ve iyi niyet çerçevesinde normal ücretimiz üzerinden haklarımızı almak istiyoruz diyorlar.Peki işveren bu duruma yanaşmayıp asgari ücretten öderim diyorsa işçi yasaya başvurursa haklarını alabilir mi?
2- İşveren biz iflas ettik,konkordato ilan edeceğiz ancak kıdem tazminatınızı verebiliriz ki onuda bütün olarak vermemiz mümkün değil ayrıca ihbar tazminatı bu durumda ödenmez diyorlar.İhbar tazminatı iflas,konkordato,kapanış v.b. gibi durumlarda ödenmez diye bir hüküm var mı?İşçiler ihbar tazminatını alabilir mi?
3-İşveren aynı işi tamamen başka bir firmaya devretti ve işçilerde bu yeni işverene bağlı olarak çalışmaya başlıyorlar bu durumda işçiler bütün haklarını alıp mı yeni işverene bağlı olarak sıfırdan çalışmaya başlarlar,yoksa ihbar tazminatını alamaz mı?
4 – Bizim kendi işçimiz bizde bir süre çalıştıktan sonra yurtdışında topluluk sigortasına tabi olarak çalıştı ve Türkiyede asgari ücretten sigortası yattı şimdi tekrar bizde çalışan bu işçimiz çıkış aldığında işsizlik parasını almaya haz kazanır mı?Zira şimdi 600 gün prim ödeme şartı eğer yurtdışını saymazsak yerine getirmiyor.Yurtdışını dahil etmemiz lazım mı,600gün olan prim ödeme şartı 450 güne daha inmedi mi,ne zaman değişiklik yapılacak?Teşekkürler.