kamu işçi maaş

Konu: Mahkemeden istenen evraklar ile ilgili

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Nisan.2012
  Mesajlar
  44

  Mahkemeden istenen evraklar ile ilgili

  Merhaba;
  Kişi işverenden kendi isteği ile çıkmış olsada şikeyette bulunmuş ve dava dosyası açılmıştır.
  İş mahkemesinden istenen evraklar puantaj,dönem bordrosu,ücret bordrosu,iş sözleşmesi,yıllık izin defteri,vergi iade kesintisi evrakları...
  Bu evrakların hiç biri imzalı değil ve ben ücret pusulasınıda aylık olarak dosyaya eklesem olurmu ,
  sizce evraklar olarak neleri eklesem olur hepside imzasız.
  ***Ve önemli bir konu daha var kişi 03.02.2011 de girdi.31.03.2012 de çıktı yıllık izin göstermek zorundamıyım şubat bordrosunda..
  acil lazım bilgileriniz.
  teşekkür ederim


 2. #2
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.414

  Ynt: mahkemeden istenen evraklar ile ilgili (Acil)

  İmzasız evrak lehinize delil oluşturmaz.
  Hiç göndermeseniz de olur.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Nisan.2012
  Mesajlar
  44

  Ynt: mahkemeden istenen evraklar ile ilgili (Acil)

  evrakları vermesekte problem olcak her türlü sıkıntıdayım.
  Ama bir çıkış yolu arıyorum. :-\

 4. #4
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.749

  Ynt: mahkemeden istenen evraklar ile ilgili (Acil)

  Alıntı AYSUNMERT Nickli Üyeden Alıntı
  evrakları vermesekte problem olcak her türlü sıkıntıdayım.
  Ama bir çıkış yolu arıyorum. :-\
  Şikayete bağlı olarak işcinin imzası olmasa da ,istenen belgeleri işveren olarak kaşe-imzalayarak teslim etmeniz gerekir,aksi takdirde sorun bu noktada kalmaz daha da büyür.

  Not:şikayet denilince çsgb-müfettişliği düşünmüştüm,mahkeme ise (göndemezseniz)mevcut bilgi ve belgelere göre karar verilecektir.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Ocak.2012
  Mesajlar
  18

  Ynt: Mahkemeden istenen evraklar ile ilgili

  Aynı konuyla ilgili olarak bende çalışan olarak soru sormak istiyorum. Uzun yıllardır aynı şirketteyim. Tazminatımı vermeden çıkarmak istiyorlar. Bunun için iş konusunda sıkıştırıyorlar, maaş konusunda haksızlık yapıyorlar. Bezdirip çıkarmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bende çıkarken tüm haklarımı almak istiyorum.
  Eski eleman olduğum halde giriş çıkış saatlerimi gösteren parmak izi programını kullanmama gerek olmadığını söylemişlerdi. Ve idari kadroda benim gibi parmak izi basmayan bir kaç arkadaşım daha var. Bir kaç aydır bu programı kullanmaya başladım. Sabah 08.30 işbaşı - 18.30 paydos cumartesi günleride 08.30 işbaşı - 13.00 çıkış.
  Bu şekilde fazla çalışmamı ücret olarak nasıl hesaplayabilirim. Son bir kaç aylık parmak izi dökümüm bir anlam ifade eder mi. Elimde imzalı pek bir evrak yok, haklılığımı kanıtlamak için ne gibi evraklar gerekir. Karşı taraf dilediği kadar şahit çıkarır, çünkü bizim firmada patron emrettiğinde herkes onun istediği şeyi anlatır. Bunlara karşılık kendimi haklı çıkarabilecek evraklar neler olmalı ?

 6. #6
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.749

  Ynt: Mahkemeden istenen evraklar ile ilgili

  Alıntı yase Nickli Üyeden Alıntı
  1-Aynı konuyla ilgili olarak bende çalışan olarak soru sormak istiyorum. Uzun yıllardır aynı şirketteyim. Tazminatımı vermeden çıkarmak istiyorlar. Bunun için iş konusunda sıkıştırıyorlar, maaş konusunda haksızlık yapıyorlar. Bezdirip çıkarmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bende çıkarken tüm haklarımı almak istiyorum.....................Sanırım uzun süre bu işyerinde çalışmaktasınız.Madem böyle bir izlenim ediniyorsunuz bu takdirde daha duyarlı hareket etmenizi,söz,tutum ve davranışlarrınıza özen göstermenizi,haklı iken haksız poszisyona düşmemenizi öneririm
  2-Eski eleman olduğum halde giriş çıkış saatlerimi gösteren parmak izi programını kullanmama gerek olmadığını söylemişlerdi. Ve idari kadroda benim gibi parmak izi basmayan bir kaç arkadaşım daha var. Bir kaç aydır bu programı kullanmaya başladım. Sabah 08.30 işbaşı - 18.30 paydos cumartesi günleride 08.30 işbaşı - 13.00 çıkış....................İşyerinde hafta içi toplam süre 10 saat,cumartesi 5 saat dir,esas mesele öğle tatili ile diğer kısa süreli dinlenme sürelerinin ne kaç saat/dk olduğudur.Fazla çalışma biliyorsunuz haftalık 45 saatin üzeri çalışmalardır.
  3-Bu şekilde fazla çalışmamı ücret olarak nasıl hesaplayabilirim. Son bir kaç aylık parmak izi dökümüm bir anlam ifade eder mi. Elimde imzalı pek bir evrak yok, haklılığımı kanıtlamak için ne gibi evraklar gerekir. Karşı taraf dilediği kadar şahit çıkarır, çünkü bizim firmada patron emrettiğinde herkes onun istediği şeyi anlatır. Bunlara karşılık kendimi haklı çıkarabilecek evraklar neler olmalı ? .....................Günlük süre içindeki ara dinlenme sürelerini tam olarak bilemediğimiz için tam hesap yapamıyoruz.Aslında günlük iş süresi, öğle tatili var ise diğer ara dinlenme süreleri ve hafta tatili hk.sözleşmede yoksa yazılı tebliğ yada işyeri ilan panosun da belirtilmiş olması gerekir.
  Şikayet yada dava konusu gündeme gelmesi halinde elinizde ispat edebileceğiniz dolayısıyle haklı durumda olmanızı sağlayacak unsurların olması gerekir,bu nedenle iletiniz üzerinden, sözleşmenin tarafınızdan "haklı neden"ile fesh edilmesini gerektirecek bir durumun bulunmadığı düşüncesindeyim.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Ocak.2012
  Mesajlar
  18

  Ynt: Mahkemeden istenen evraklar ile ilgili

  Şeref bey cevap için çok teşekkürler. Öğlen tatillerimiz yarım saat yemek paydosu, ileve hiç iznimiz yok. Çaylarımız masamıza gelir, çalışırken çay içeriz. Bunun dışında aklıma gelen haklı iken haksız duruma geçmek konusunda. Kimseye söylenmiş kötü sözüm yada davranışım yok, çıkmak istediğimi bildirdim izin vermediler. Fakat ortam çalışma ortamından çok öte gerçekten, çalışmak dışında herşey var. Müdürümüz hata yapar ama üstümüze atar vs. bunun gibi insanı duygusal açıdan mahveden bir ortam, işverenin hakaretleri, aşağılamalarıda cabası. Ocak 2000 den beri aynı firmada çalışıyorum. 3600 iş gününü doldurduğuma dari SGK dan yazı aldım. Bu yazı ile sanırım kıdem tazminatımı direk olarak hak ediyorum. Ben fazla çalışma saatlerimide almak istiyorum. Fakat bu konuda son derece yetersiz bilgiye sahibim. Ve açıkcası 12 senelik fazla çalışmalarımda işverene bırakılacak kadar az değil. Mahkemeye versem bu haklarımı alabilirmiyim diye merak ediyorum. Alamama ihtimalim olur diye korkuyorum. Bu konuda bilgi rica ediyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

 8. #8
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.749

  Ynt: Mahkemeden istenen evraklar ile ilgili

  Sn.Yase
  İşin düzenlenmesi yönünden ,günlük ve haftalık iş süresi ve bu süre içinde çalışmanın başlangıç-bitiş saatleri ve hafta tatili hk.bu durumlara ilişkin önceden sözleşme kapsamında hüküm bulunması ihtilafları önleyecektir.
  Diğer yönden bu durumlar işyerinde ilan edilmeli.
  a-Bunlar yapılmamış ise olması gereken günlük 7.5 saat e(dahil)kadar olan günlük çalışmalarda ara dinlenme asgari yarım saat,7.5 saat den fazla ise asgari 1 saat dir.
  b-Oysa işyerinizde fiili uygulama olarak;
  Cumartesi:iş süresi 4.5 saat-ara dinlenme 30dk=fiili süre 4 saat.
  Hafta içi günlük:iş süresi 10 saat-ara dinlenme 30 dk=fiili çalışma 9.5 saat (oluyor)
  Hafta içi :9.5x5işgünü=47.5 saat+cumartesi 4 saat=51.5 saat-45=fazla çalışma 6.5 saat.
  4 haftax6.5 saat=aylık 26 saat (oluyor)
  c-İşte burada sorun,yasal olarak olması gereken ile fiili uygulamanın örtüşmemesi(zaten ihtilaf yada dava konusu olması halinde, olayın kilit noktasıda burasıdır.Çözüm,bu bağlamda fazla çalışma ücretinin ödendiğinin ispat yükü işverene ait ise de,ücret alacağının varlığını ispat işciye aittir,dolayısyle önce fazla çalışmanın tarafınızca ispat edilmesi gerekecek.İspat açısından,personel takip sistemi kartlarının okutulması,diğer çalışanların beyanı,diğer vs. çok önemli)
  d-Olayınız da öncelik f.çalışma ücretlerinin alınması değil,öncelik yasal hakları(tazminatları)nızı alacak şekilde ayrılmak olacaktır.Zira çalışma koşulları dediğiniz gibi olan bu işyerinden, yaptığınızı iddia ettiğiniz f.çalışmaların karşılığı ancak dava yoluyla alınabilir gibi gözüküyor.
  e-Şayet 08.09.1999 tarih öncesinden başlayan 15 yıl sgortalılık süresi,3600 prim gününüz var ve sgk dan da bu yazıyı almış iseniz,(işverene ibraz ettiğiniz de)bu durum size kıdem tazminatını alarak işyerinden ayrılmanıza imkan verir.

 9. #9
  keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2007
  Mesajlar
  5.804

  Ynt: Mahkemeden istenen evraklar ile ilgili

  Sn. Aydemirin bilgilendirmesine ilave olarak;
  12 yıllık çalışma hayatınızda yaptığınız fazla çalışmaların ücretlerini talep edemezsiniz.
  fazla çalışma ücretlerinde zaman aşımı 5 yıldır. Yani bugün bu talepte bulunsanız, ancak 16 mayıs 2012 ile 16mayıs 2007 tarihleri arasını talep edebilirsiniz. Öncekiler zaman aşımına uğramış durumdadır.
  Hakim zaman aşımını kendiliğinden kabul etmese de, olası işverenin zamanaşımı iddiası veya bilirkişi değerlendirmesinde dikkate alınması istenecektir.

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Ocak.2012
  Mesajlar
  18

  Ynt: Mahkemeden istenen evraklar ile ilgili

  Bulunduğum yerin SGK ile görüştüğümde bana her konuda hak talebimin 10 yıl olduğunu söylediler. Bu bilgi yanlış mı ? Ayrıca bana 3 yıl önce işten ayrılmış bir iş arkadaşımın şahitliği kabul görür mü ?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Dernek sgk dosyası açılırken istenen evraklar nelerdir.?
  Konu Sahibi erko10 Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 13.Ekim.2011, 14:55
 2. Cevap: 2
  Son Mesaj : 20.Mayıs.2011, 18:56
 3. Denetim istenen evrak
  Konu Sahibi ceres Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Mayıs.2011, 18:04
 4. Elektronik Beyanname Veremeyen Mükellefe Ceza, Mahkemeden Döndü !!!!!!
  Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 02.Şubat.2009, 18:57
 5. Mahkemeden Şirketin Tasfiyesi İstenebilir mi?
  Konu Sahibi ercan Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 28.Kasım.2005, 08:43

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36