kamu işçi maaş

Konu: Çalışmaya devam eden işçinin izin parası kaç günlüktür

Çalışmaya devam eden işçinin izin parası kaç günlüktür

Bir yılını doldurmuş işçi karşılıklı anlaşıldığından izne çıkmış gibi izin kağıdı imzalanacak ve yerine bu süre kadar ödeme yapılacak
    ancak ihtilaf var
    İşveren 14 günlük ücret verilir denilirken işçi (muhasebe elemanı) 16 günlük parası alınır çünkü 14 işgünü denildiğinden hafta tatillerinide sayınca 16 gün oluyor diyor

Benim yorumum;
    Eğer işçi işten ayrılırken kullanmadığı iznin ücreti ödenseydi yani yasal olarak izin parası olsaydı ve izin kullandığına dair bir imza olmasaydı ücreti 14 günlük olurdu çünkü izin kullanmadığından bunun hafta tatilide olmaz
    Ancak, işçi çalışırken karşılıklı anlaşarak ve izin kullanmış gibi imzalar atılıp ücreti elden verildiğinde 16 günlük para ödenmelidir çünkü; işçi izne çıkmış sayılır ve zaten imzatılacak izin kağıdında da toplamda 16 günlük izin gözükecek

Sizce yukarıdaki soruna göre çalışmaya devam eden işçinin izin ücreti kaç gün üzerinden ödenmeli ve açıklaması neden? 14 gün mü 16 gün mü?
    Saygılar

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Çalışmaya devam eden işçinin izin parası kaç günlüktür

İzin kullanmış olduğunda, 14 gün iznini kullanıp işe gelmeyecek ve 1 tam ay çalışmış gibi ücretini alacaktı.
    1aylık tam ücretine ilave olarak (ücret/30)x14 kadarlık bir ilave olması gerekir eline geçen ücrette. HAfta tatili ücreti zaten aylık ücreti içinde ödeniyor.
    Bu işçi siz misiniz

Ben şirketin SMMM siym üstadım
    Üstadım öylede burada imzalatılan izin kağıdına bakmak gerekir maaşının içinde ödenen hafta tatilini zaten işçi çalışarak hak etmiş bu hakedilmiş ve alınmış hafta tatilini tekrar neden izin için sayılsın?
    saygılar

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

"İşveren,yıllık ücretli iznini kullanan her işciye,yıllık izin dönemine ilişkin ücretini ilgili işcinin izne başlamasından önce peşin olarak ödemek veya avans olarak vermek zorundadır."M.57
    "Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram,HAFTA TATİLİ ve genel tatil günleri İZİN SÜRESİNDEN SAYILMAZ." M.56
    "Yıllık ücretli izin süresine rastlayan HAFTA TATİLİ,Ulusal bayram ve genel tatil ücretleri AYRICA ÖDENİR." M.57
    Yıllık ücretli izne ilişkin"Bu ücretin hesabında 50 ınci madde hükümleri uygulanır."M.57
    Sonuçta ay bazında işci aleyhine bir durum doğmuyor ise de işcimiz bahsekonu + 2 günün ücretinin bu süre içinde ödenmesini talep etmekte,ağırlıklı düşüncem,sözleşme hükmü var ise buna uyulmalı yok ise işci lehine olacak uygulama tercih edilmeli diye düşünüyorum.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Bu gündelik veya aylık sabit ücret ödenmesine göre değişir.Eğer aylıkla çalışıyorsa zaten hafta taili ücretini almış olcağı için 14* günlük ücreti kadar alır.
    Eğer sadece puantaj usulu ile çalışıyorsa hak ettiği hafta tatili ücreti eklenmelidir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Alıntı Ertann Nickli Üyeden Alıntı
    Üstadım öylede burada imzalatılan izin kağıdına bakmak gerekir maaşının içinde ödenen hafta tatilini zaten işçi çalışarak hak etmiş bu hakedilmiş ve alınmış hafta tatilini tekrar neden izin için sayılsın?
    saygılar
    Sn.Ertann bildiğiniz üzere, hafta tatili ücretine hak kazanmak için haftanın belirlenmiş olan çalışma günleri içinde, belirlenmiş çalışma süresini ( yada yasal çalışma süresini) tamamlamış olmak gerek.
    İzne çıkmış olsaydı, izinde olduğu süre çalışılmış gibi kabul edildiğinden, o 2 hafta içinde çalışmamış olmasına rağmen, izinde olduğu 14 günlük sürenin ve o süre içinde olan 2 günlük hafta tatilinin ücreti ödenecekti zaten. FAzladan 2 günün daha ücreti ödenmeyecekti.
    İzne çıkmadı, tam ay çalıştı ve izin parasını aldığında , değişen bir şey olmayacaktır , Yasal ücretli izn süresine kkarşılık gelen ücretin ödenmesi gerekir.
    Yani toplamda alacak olduğu ücret 30 günlük çalışma ücreti+14günlük izin ücreti = 44günlük net ücretten fazla olamayacak hiç bir zaman .( Gündelik te çalışsa, aylıkla da çalışsa 14 gün izin hakkı olan bu işçi 30 gün çalışıyorsa alabileceği ücret 44 gün olabilir hiç bir zaman 46 olamaz, daha az olabilir eksik çalışması varsa)

+ 2 gün nedir anlayamıyorum.
    Bu işçi örneğin 2 temmuz itibariyle izne başlamış olsa 14 gün izin kullandığında temmuz 18 işbaşı yapması gereken tarih değilmidir?
    18 temmuzdan itibaren çalışmaya başladığında ayın son gününe kadar 12 gün çalışmış olmaz mı( c.tesi leri de iş günü olarak kabul ediyorum)
    14 gün izin+12 gün çalışma+4 gün hafta tatili değilmidir o ayın bordrosunda görülecek olan?
    4 hafta tatili ücretini zaten alıyor, daha ne +2si allah aşkına ???

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı Ertann Nickli Üyeden Alıntı
    saygılar
    Sn.Ertann bildiğiniz üzere, hafta tatili ücretine hak kazanmak için haftanın belirlenmiş olan çalışma günleri içinde, belirlenmiş çalışma süresini ( yada yasal çalışma süresini) tamamlamış olmak gerek.
    İzne çıkmış olsaydı, izinde olduğu süre çalışılmış gibi kabul edildiğinden, o 2 hafta içinde çalışmamış olmasına rağmen, izinde olduğu 14 günlük sürenin ve o süre içinde olan 2 günlük hafta tatilinin ücreti ödenecekti zaten. FAzladan 2 günün daha ücreti ödenmeyecekti.
    İzne çıkmadı, tam ay çalıştı ve izin parasını aldığında , değişen bir şey olmayacaktır , Yasal ücretli izn süresine kkarşılık gelen ücretin ödenmesi gerekir.
    Yani toplamda alacak olduğu ücret 30 günlük çalışma ücreti+14günlük izin ücreti = 44günlük net ücretten fazla olamayacak hiç bir zaman .( Gündelik te çalışsa, aylıkla da çalışsa 14 gün izin hakkı olan bu işçi 30 gün çalışıyorsa alabileceği ücret 44 gün olabilir hiç bir zaman 46 olamaz, daha az olabilir eksik çalışması varsa)
    Bu işçi izne çıkmış gibi ücret almalı yani izin ne ise o olmalı neden farklı düşünüyorsunuz ve izin kağıdı imzalatılırken hafta tatilinede imza attırılacak bunları neden gözardı ediyorsunuz

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı
    + 2 gün nedir anlayamıyorum.
    Bu işçi örneğin 2 temmuz itibariyle izne başlamış olsa 14 gün izin kullandığında temmuz 18 işbaşı yapması gereken tarih değilmidir?
    18 temmuzdan itibaren çalışmaya başladığında ayın son gününe kadar 12 gün çalışmış olmaz mı( c.tesi leri de iş günü olarak kabul ediyorum)
    14 gün izin+12 gün çalışma+4 gün hafta tatili değilmidir o ayın bordrosunda görülecek olan?
    4 hafta tatili ücretini zaten alıyor, daha ne +2si allah aşkına ???
    Tamam dediğime geliyorsunuz izinli gün toplamı 16 gün ve ödeniyor düşünün o 16 gün çalışmasaydı ödenecek ücret sadece 14 günlük olacaktı 16 günlük olmayacaktı
    Lütfen bu hesabı yaparken ve düşünürken izin yerine işe gelmeseydi kaç günlük ücret verilirdi o ay için bunu düşünün
    İşe gelmediği haftanın hafta tatilini verirmiydiniz ?
    Saygılar

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Söylemeye çalıştım. Eğer sbait aylık alıyorsa birşey değişmez zaten ne kadar gelse gelmese ay sonu 30 günlük maaş alacak.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)