kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni
  • 1 Post By nguroy
  • 1 Post By keremcem

Konu: İşveren,İş Sözleşmesinde Böyle Bir Hak Talep Edebilir mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Şubat.2012
    Mesajlar
    44

    İşveren,İş Sözleşmesinde Böyle Bir Hak Talep Edebilir mi?

    Merhaba arkadaşlar, üstatlar. Çalıştığım şirkette iş sözleşmesi daha önceden bu şekilde kurulmuş, ama bazı çalışanlar (Özellikle yeni işe alınanlar) bu maddeye itiraz edip gerekirse karşı dava açacaklarını söylüyorlar. Uygun mudur bu 7. madde, ne dersiniz? Hak talep edebilirler mi?
    Edited...
    Konu burgaz41 tarafından (14.Ekim.2012 Saat 02:05 ) değiştirilmiştir.

    Açık bir zihnin olduğu her yerde mutlaka umut olacaktır...

  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411
    Bu madde gayet normal. Rekabet yasağı zaten var. Dava açılabilir tabi ama yasalara aykırı değil.
    burgaz41 bunu beğendi.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.755
    Sn. Nguroy un da belirttiği gibi,
    işverenin böyle bir rekabet durumuna karşı bu şekilde bir düzenleme yapma yapma hakkı var. Üstelik madde de oldukça iyi düzenlenmiş,
    kesin bir bölge ve kesin bir süre var.
    Dava durumunda olabilecek en fazla, 2 yıllık çalışma süresine indirim uygulanması sağlanmak olabilir.
    burgaz41 bunu beğendi.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Şubat.2012
    Mesajlar
    44
    Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Lakin açık olmayan bir husus var ki, o da aynı sektörde çalışmasını nasıl bu şekilde kısıtlayabilir işveren? Sonuçta biz Turizm sektöründe faaliyet gösteren bir firmayız. Çalışanlarımızın çoğu da garson, kat görevlisi, barmen vb. görevdeki kişiler. Sadece turizm sektöründe çalışabilir bu kişiler işten çıktıktan sonra. Olaya biraz daha anayasal çerçeveden baktığımızda böyle bir madde gerçekten insanlığa, kişi haklarına vb. aykırı gibi gözüküyor. Yok, otel açıp işletemez, ortak olamaz filan dese anlayabilirim, ama emekçi olarak çalışmama şartı bile nasıl koyabilir ki? Evet madde gayet güzel açıklanmış ama İl sınırı, para miktarı biraz büyük ölçek olmuş gibi. Bu konuda emsal bir karar vb. yok sanırım? (Ayrıca sözleşme maalesefki tek taraflı irade beyanı esaslı olarak hazırlanmış, bunuda dikkate almak gerekir mi?)

    Neyse, isteyen dava açsında görelim sonuçları, en iyisi bu olacak gibi... Tekrar teşekkürlerimi sunarım, sağolun.
    Konu burgaz41 tarafından (11.Eylül.2012 Saat 01:35 ) değiştirilmiştir.
    Açık bir zihnin olduğu her yerde mutlaka umut olacaktır...

  5. #5
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.755
    Kısmen haklısınız elbette,
    ama verdiğiniz ekte 8.madde ye bakıldığında, bu sözleşme garson-barmen vb işlerde çalışanlardan daha çok, özel bir iş grubu için düzenlenmiş olduğunu düşündürdü bana.
    Ayrıca 7.maddeden daha korkuncu ,1.ve 5.maddelerdir çalışan açısından bakıldığında.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İşveren ve İşveren Vekili İçin İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Sertifikası
    Konu Sahibi NURETNS Forum İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 09.Temmuz.2016, 18:58
  2. Biz Alış Satış Faturalarını Böyle İşliyoruz Sizde de Böyle mi ?
    Konu Sahibi delta123 Forum Muhasebe Kayıt Örnekleri ve Muhasebe Dersleri
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 01.Şubat.2016, 12:09
  3. Bu Şekilde Olan Maaş Bordrosunu İmzalasam Yine de Hak Talep Edebilir miyim ?
    Konu Sahibi kalplerde_25 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 22.Ağustos.2013, 12:55
  4. 1985 yılında alınan iskan için ssk prim talep edebilir mi?
    Konu Sahibi YİĞİTOĞLU Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 06.Nisan.2010, 12:24
  5. Cevap: 17
    Son Mesaj : 11.Mayıs.2009, 16:09

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36