kamu işçi maaş

Konu: İşten Ayrılsam Kıdem Tazminatı Alabilir miyim?

İşten Ayrılsam Kıdem Tazminatı Alabilir miyim?

arkadaşlar öncelikle herkese hayırlı günler iyi forumlar dilerim. ben sitede yeniyim ve bir sorum olacaktı. yardımcı olabilirseniz sevinirim. ben 24.10.2008 tarihinden beri bir dershanede danışma memuru olarak görev yapıyorum. 15 gün içinde işten ayrılacağım . kıdem tazminatı alabilir miyim? ikinci bir sorum daha olacak. ben burada engelli kadrosunda görev yapıyorum. özürlü vergi indiriminden faydalanmak için raporumun fotokopisiyle başvuru yapsam bu başvurum kabul edilir mi? herkese ilgilendiği için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla...

İşten kendi isteğiniz ile ayrılmanız halinde kıdem tazminatını alamazsınız.
    Engelli kadrosunda çalışıyor iseniz zaten vergi indiriminden faydalanıyor olmanız lazımdı.O kısmı tam anlamadım.
    Ama genel olarak engelli indiriminden faydalanmak için,
    İşyerinizden alacağınız çalıştığınıza dair bir yazı,elinizde varsa rapor aslı(fotokopisi değil asıl olmalı veya noterden aslı gibidir olmalı) nufus cuzdan fotokopisi ve fotoğrafınızı ekleyeceğiniz bir dilekçeyi bağlı bulunduğunuz vergi dairesine vermek suretiyle başvurmanız lazım.Vergi dairesi sizin raporunuzu Maliye bakanlığı merkez sağlık kuruluna gönderecek.Sağlık kurulu %40 ve üzeri raporunuzu onaylarsa engelli vergi indiriminden faydalanabilirsiniz.
    Şayet rapor aslı yoksa elinizde aynı belgelerle vergi dairesinden en yakın hastahaneye özürlülük tespiti için sevkinizi isteyip yeni rapor almanız gerekir.
    Konu metyo tarafından (10.Eylül.2012 Saat 17:04 ) değiştirilmiştir.
    Hasretim nazlıdır...

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı acngz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben 24.10.2008 tarihinden beri bir dershanede danışma memuru olarak görev yapıyorum. 15 gün içinde işten ayrılacağım . kıdem tazminatı alabilir miyim? ..
    Ayrılma sebebiniz nedir?

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ayrılma sebebiniz nedir?
    istifa etmem için zorlanıyordum üzerime çok fazla geliyorlardı baskı yapılıyordu. o yüzden ayrılıyorum. bu konuda da yapabileceğim bişey var mı tam bilemiyorum olayın başı 6 ay öncesine dayanıyor.

Alıntı metyo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşten kendi isteğiniz ile ayrılmanız halinde kıdem tazminatını alamazsınız.
    Engelli kadrosunda çalışıyor iseniz zaten vergi indiriminden faydalanıyor olmanız lazımdı.O kısmı tam anlamadım.
    Ama genel olarak engelli indiriminden faydalanmak için,
    İşyerinizden alacağınız çalıştığınıza dair bir yazı,elinizde varsa rapor aslı(fotokopisi değil asıl olmalı veya noterden aslı gibidir olmalı) nufus cuzdan fotokopisi ve fotoğrafınızı ekleyeceğiniz bir dilekçeyi bağlı bulunduğunuz vergi dairesine vermek suretiyle başvurmanız lazım.Vergi dairesi sizin raporunuzu Maliye bakanlığı merkez sağlık kuruluna gönderecek.Sağlık kurulu %40 ve üzeri raporunuzu onaylarsa engelli vergi indiriminden faydalanabilirsiniz.
    Şayet rapor aslı yoksa elinizde aynı belgelerle vergi dairesinden en yakın hastahaneye özürlülük tespiti için sevkinizi isteyip yeni rapor almanız gerekir.
    vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. burada özürlü kadrosunda çalışıyorum ma özürlü vergi indiriminden faydalanmıyorum raporum %48 kalp hastasıyım. vergi indirimi için ayrıca başvuru yapmak gerekiyormuş sanırım. yeni başlayacağım yerde de normal kadroda başlayacağım.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    istifa etmem için zorlanıyordum üzerime çok fazla geliyorlardı baskı yapılıyordu. o yüzden ayrılıyorum. bu konuda da yapabileceğim bişey var mı tam bilemiyorum olayın başı 6 ay öncesine dayanıyor.
    Bu durumlar önceden de oluyordu ama son zamanlarda çok sık gündeme gelmeye,ifade edilmeye başlandı,bu ve benzeri bir çok olayda da madurların haklılık paylarının olabileceğini düşünüyorum.
    İş hukuku açısından işciyi koruma-gözetme ilkesi temel ilkelerdendir(tabiki sınırsız değildir.)
    Yeni borçlar kanunu yönünden(M.417)de "işcinin kişiliğinin korunması"ndan genel olarak zikredilmiştir.
    Her iki yönden bırakınız işverenden kaynaklanan durumları, işverenin diğer çalışanlarının bu ve benzeri söz tutum ve davranışlarını engellemek işverenin yükümlülükleri arasında olsa gerektir.
    Bu tür olaylarda işin hassas noktası, böylesi durumun işci tarafından kanıtlanıp-kanıtlanamıyacağı hususudur,kanıtlanması halinde ihbar hariç, işci lehine kıdem tazminatına hükmedileceği açıktır.
    İşverenin bu benzeri davranışları karşısında işci yönünden yapılması gereken,istifa etmemek,olayın derecesi tahammül edilemiyecek seviyeye ulaşması halinde ise yazılı olarak bu durumları gerekçe göstererek (işveren kabül etmez ise noter kanalıyle bildirimde bulunarak)işyerinden ayrılmak olmalıdır,bu durum karşısında işveren işcinin ileri sürdüğü bu gerekçeyi kabül etmeyebilecek, dolayısıyle işcinin tazminatını ödemiyecek,bu takdirde de çalışanımız artık yargı yoluna başvuracak,bu noktadan sonra mahkeme nihai kararı verecektir.
    Ayrıca belirtmek gerekir ki;engelli kardeşlerimize, özür durmuna bağlı olarak, pozitif ayrımcılık yapılmasından yanayım.

ben bugün dilekçemi şu şekilde verdim " ...................dershanesi 2.şb müdürlüğüne. kurumunuzda yürütmekte olduğum danışma memurluğu görevinden 23.09.2012 tarihi itibatıyla ayrılmak istiyorum. gereğinin yapılmasını arz ederim. " bu şekilde yazdım verdim ama dilekçeye ulaşabilirim ve şu şekilde değiştirebilirim bir faydası olur mu bilmem. "...................dershanesi 2. şb müdürlüğüne. kurumunuzda yürütmekte olduğum danışma memurluğu görevinden 23.09.2012 tarihi itibarıyla bazı sebeplerden dolayı ayrılmak istiyorum. gereğinin yapılmasını arz ederim. " uygun mudur acaa bir işe yarar mı?

ben bugün dilekçemi şu şekilde verdim
    A. " ...................dershanesi 2.şb müdürlüğüne. kurumunuzda yürütmekte olduğum danışma memurluğu görevinden 23.09.2012 tarihi itibatıyla ayrılmak istiyorum. gereğinin yapılmasını arz ederim. " bu şekilde yazdım verdim.................Bu ifadeden anlaşılan işcinin salt olarak istifa etmiş olduğunuzdur.......... ama dilekçeye ulaşabilirim ve şu şekilde değiştirebilirim bir faydası olur mu bilmem. B. "...................dershanesi 2. şb müdürlüğüne ." Kurumunuzda yürütmekte olduğum danışma memurluğu görevinden 23.09.2012 tarihi itibarıyla işyerinize ilişkin bazı sebeplerden dolayı ayrılmak istiyorum. gereğinin yapılmasını arz ederim. " uygun mudur acaa bir işe yarar mı?.....Evet bu şekilde olmasında yarar var.
    İşci bu nokta da gerçek iradesini tam olarak ortaya koymamış ise de, burada işyerine ilşkin bir takım sebeblerin (işverenin örtülü baskısının)olduğu yönünde ilk intiba beliriyor,kanıtlanması halinde de bu kararın işci lehine neticeleneği,kanıtlanamaması halinde ise aleyhine sonuçlanacağı açık.

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşci bu nokta da gerçek iradesini tam olarak ortaya koymamış ise de, burada işyerine ilşkin bir takım sebeblerin (işverenin örtülü baskısının)olduğu yönünde ilk intiba beliriyor,kanıtlanması halinde de bu kararın işci lehine neticeleneği,kanıtlanamaması halinde ise aleyhine sonuçlanacağı açık.
    hangi mahkemeye şikayette bulunmam gerekir işçi mahkemesi mi yoksa ilgilenen başka bir mahkeme var mı?

Konunun ilgisi itibariyle elbette İş mahkemesi,ancak bu yerde tek bir Asliye Hukuk Mahkemesi vrsa ,görevsizlik kararı verilmeden bu davaya iş mahkemesi sıfatıyle bu mahkemeninde bakabileceğini düşünüyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)