Like Tree1Beğeni

Konu: Resmi Tatil, İdari Tatil Ayırımı

Resmi Tatil, İdari Tatil Ayırımı

önceki tail açıklamalarında arife ve benzeri günleri idari
    izin olarak açıklarlardı.
    şimde ise 24 çarşamba gününü resmi tatil ilan ettiler
    sonrada kamu için açıklamasını yaptılar
    resmi tatil açıklaması herkesi kapsamıyormu
    yoksa gene idari izinmi demek istediler.

kar.tal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kar.tal Guest
    Resmi tatil olması için kanun değişikliği yapılmak zorundadır. Yapılan sadece idari izindir.

bende öyle düşünüyorum resmi tatil ilan ettik derken
    yanlış açıklama olmuş.
    resmi yerlere tatil ettik demek istediler herhalde.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bunu hep yapıyorar ve insanların aklını karıştırıyorlar. bankalar çalışacak mı , evet çalışacak. O zaman özel sektör de çalışacak. Bunun neresi tatil allah aşkın . sadece devlet memurlarını "idari izinli" sayıyorlar.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Deliye (Bize) hergün bayram
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Ulusal bayram ve genel tatil günleri çalışma yapılması halinde,4857/44 ve 47 inci maddesinde belirtilen hususlar uygulanır.

Resmi Tatil-İdari Tatil Ayrımı

Daha önce bu güzide "forum"da gündeme gelmiş,en son 2012/Mayıs ayında yine paylaşım olmuştu,ancak tam olarak neticelendirilememişti.
    Yeri gelmişken yaptığım araştırma sonucunu paylaşmak isterim,noksanımız var ise lütfen tamamlayalım ki doğru sonuca ulaşmış olalım.
    Konu,aylık(maktu)ücretle çalışanlara bu tatil günlerinde çalışmaları/çalıştırılmaları halinde ilave ücret ödenip-ödenmiyeceği hk.dadır.
    Kısaca ve net olarak vardığım sonuç:

Sözleşme ile işcinin aylık maktu ücreti; bir yılda yapacağı 270 saat fazla çalışma ücretini,yine yılda yapacağı 14.5 günlük bayram ve genel tatil günleri çalışma ücretlerini de kapsayacak şekilde hüküm kurulmuş ise ,(yani bu durumlar düşünülerek ücreti daha yüksek belirlenmişse)bu işcimizin hafta içi ve hafta sonu 270 saate kadar yapacağı f.çalışmalar ile sözkonusu bu tatil günlerinde çalışsa da ayrıca ücret ödenmemeli,bu sistem içinde önceden kararlaştırılan ücret bu olguları karşılamıyor ise ödenmelidir.
    Konu şeref aydemir tarafından (10.Ekim.2012 Saat 18:45 ) değiştirilmiştir. Sebep: net anlaşılması için
    burgaz41 bunu beğendi.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    .

Konu,aylık(maktu)ücretle çalışanlara bu tatil günlerinde çalışmaları/çalıştırılmaları halinde ilave ücret ödenip-ödenmiyeceği hk.dadır.
    Kısaca ve net olarak vardığım sonuç:

Sözleşme ile işcinin aylık maktu ücreti; bir yılda yapacağı 270 saat fazla çalışma ücretini,yine yılda yapacağı 14.5 günlük bayram ve genel tatil günleri çalışma ücretlerini de kapsayacak şekilde hüküm kurulmuş ise ,(yani bu durumlar düşünülerek ücreti daha yüksek belirlenmişse)bu işcimizin hafta içi ve hafta sonu 270 saate kadar yapacağı f.çalışmalar ile sözkonusu bu tatil günlerinde çalışsa da ayrıca ücret ödenmemeli,bu sistem içinde önceden kararlaştırılan ücret bu olguları karşılamıyor ise ödenmelidir.

sn Aydemir;

Ben 40 yılı aşkın süredir bu tip bir sözleşme yapıldığını hiç görmedim. Yöneticilik yaptığım için işe çok insan aldım, doğal olarak da çok çalışanın işine son verdim. Çok büyük ve özellliği olan kurumsal şirketleri bilmem ama piyasada böyle bir sözleşme yapıldığını sanmıyorum.
    Hatta hala birçok işyerinde sözleşme dahi yapılmıyor.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sn Aydemir;

Ben 40 yılı aşkın süredir bu tip bir sözleşme yapıldığını hiç görmedim. Yöneticilik yaptığım için işe çok insan aldım, doğal olarak da çok çalışanın işine son verdim. Çok büyük ve özellliği olan kurumsal şirketleri bilmem ama piyasada böyle bir sözleşme yapıldığını sanmıyorum.
    Hatta hala birçok işyerinde sözleşme dahi yapılmıyor.
    Üstadım katılıyorum evet fiili uygulamalar esnasında maalisef bazı noktalar gözümüzden kaçabiliyor.
    Takıldığım noktalarda birisi de bu konu idi,örnekleyelim.
    Asgari ücretle çalışanın ücret yönünden " maktu ücretli"olarak çalıştığı söylenemez,50-100 tl.daha fazla olsa yine ihtilaf doğacaktır.Sözleşme hükmü dediğim gibi değilse zaten sorunludur.Zira,bu sistemde işcinin baştan yılda 270 saat,(bazı hafta tatillerinde çalışması da dahil)bayram ve genel tatil günleri yılda 14.5 gün çalışacağı varsayılır,böyle olduğu içinde ücretinin biraz yüsek belirlenmesi,belirlenecek olması olağan,aksi takdirde belirgin bir farklılık yok ise işci aleyhine sonuçların doğması muhtemel.
    Şayet sözleşme hükmü, yukarıda belirttiğim gibi ise sözleşmenin tarafı olan bu işcimize bu tatil günlerinde çalıştı diye ücretinin ödenecek-ödenmiş olması da mükerrer ödeme sayılacaktır.Ha bu durum işci lehine mi evet, uygulansın mı evet ,ama hukuki olan bu mu hayır.
    Yani sözleşme de, bu işcinin ücretinin şu (.....TL)kadar ve aylık(maktu)ücretli olduğunu belirtmek yeterli gelmez ,diğer aylık ücretli çalışandan bir farkının-ölçülerin olması gerekir diye düşünüyorum.
    (Bu bölümde daha önce ve en son 27.05.2012 de sn.üye "nirvana3482"ile bu durumu burada paylaşmıştık)

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    sonuç nedir?
    24 ekimde başladığı ilan edilen olay,
    resmi tatilmidir, idari izin mi?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)