kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By prisoner

Konu: Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden 10.873 TL Ceza ...

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2009
    Mesajlar
    95

    Post Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden 10.873 TL Ceza ...

    Selamlar,arkadaşlar Ltd.Şti.bir mükellefime,çalıştırdığı işçinin ücret alacağı nedeniyle işkura şikayeti nedeniyle işverene tebligatla davet çıkartılıyor ve bu tebligatı oğlu alıyor,görüşme günü gelmeden işçiyle uzlaşıyorlar ve işçi ben şikayetimden vazgeçiyorum diye işkura dilekçe veriyor,şirketde bize sormadan,görüşme davetine icabet etmiyor ve 4857 sayılı kanunun 107/1-a maddesine göre 10.873,00 TL İPC tebliğ ediyor,tabi bunu muhasebeciye soruyorlar !!!

    Bu cezaya itiraz edilebilirmi?İşçi şikayetinden vazgeçti diye veya tebligat geçersizliği yönünden,değerli görüşlerinize sunarım.


  2. #2
    merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    5.153
    İş kanunu 92 md uymadığınızdan ceza kesilmiş. Şansınızı deneyin ama cezayı iptal edeceklerini sanmam.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

  3. #3
    şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Kasım.2011
    Mesajlar
    4.714
    Şahsen bende sn.merkür2 gibi düşünüyorum,belki işcinin bu şikayetinden feragat etmesi randevu tarihinden önceki bir tarih ise kısmen diyeceğim ama zor gibi...

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Şubat.2012
    Mesajlar
    44
    tebligatla davet çıkartılıyor ve bu tebligatı oğlu alıyor
    & ...veya tebligat geçersizliği yönünden...
    Değerli forumdaşım, tebligat usulünde bir sorun yok gibi, zira; 7201 Sayılı Tebligat Kanunu:

    HÜKMİ ŞAHISLARIN MEMUR VE MÜSTAHDEMLERİNE TEBLİGAT:
    Madde 13 - Hükmi şahıslar namına kendilerine tebliğ yapılacak kimseler her hangi bir sebeple mütat iş saatlerinde iş yerinde bulunmadıkları veya o sırada evrakı bizzat alamıyacak bir halde oldukları takdirde tebliğ, orada hazır bulunan memur veya müstahdemlerinden birine yapılır.
    ----------------
    Özetle, uzlaşma tarihi davet tarihinden evvel ise, kuruma hitaben davete niçin icabet edilmediğini açıkça özetleyen bir yazı ile, işçininde uzlaşma isteğini somut olarak belgelendirip bu belgenin fotokopisini ek olarak eklenmiş bir şekilde başvurarak söz konusu cezaya itirazınızı gerçekleştirebilirsiniz düşüncesindeyim.
    Açık bir zihnin olduğu her yerde mutlaka umut olacaktır...

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ekim.2012
    Mesajlar
    2
    cezaya itiraz bile etseniz değişen bir şey olmaz, cezayı ödemek zorundasınız, süresi içerisinde öderseniz % 25 i siliniyor. saygılar.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Nisan.2012
    Mesajlar
    347
    Her halukarda (uzlaşın yada uzlaşmayın) davete gününde ve saatinde cevap vermeniz gerekiyor. Aksi takdirde bu cezayı affetmeden uyguluyorlar.
    burgaz41 bunu beğendi.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Nisan.2015
    Mesajlar
    2
    soru: işveren 2 -3 aylık maaşımı vermedi anlaştık işten mart 18 de cıktım ama iş cıkışımı muhasebeye bildirmemiş. maas alacağım mesai yıllık izinlerim hepsi duruyor vs ve diğer haklarım. işkura gittim şikayet icin noterden ihtarname cekmem gerektiğini söylediler ve 7 nisan da ihtarname cektim. sonuc ne olur .. nasıl bi yol izlemeliyim. teşekkür ederim..

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Nisan.2015
    Mesajlar
    2
    peki bodroda ne ise işkur bunun üzerinden mi değerlendirme yapıyor ama ben asgari ücret almıyorum ? noterden cektiğim ihtarnamedeki tutarlar yüksek yıllık izin hesaplamaları aylık maaşım vs ? işkur uzlaşırsak ne üzerinden hesaplama yapar. ?

  9. #9
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.755
    Alacaklariniz kurumlara bildirilen rakam uzerinden hesaplanir ve odenir.
    Gercek ucretinizin daha yuksek oldugunu iddia ediyorsaniz is mahkemesinde dava acip gercek ucretinizin tesbit edilmesini ve o sekilde hesaplanip odenmesini talep etmeniz gerek. İskur un , odeme yapilmasi konusunda bir yaptirimi bulunmamaktadir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İşyeri Müdürlüğünden İstifa
    Konu Sahibi tutku1969 Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 20.Nisan.2018, 12:16
  2. Çalışma Ve İş Kurumu Md.den Tebligat Geldi.Ne Yapacağız ?
    Konu Sahibi cxmr Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 26.Ekim.2013, 20:24
  3. Şirket müdürlüğünden ayrılma
    Konu Sahibi moral Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 25.Mayıs.2010, 09:07
  4. Bölge Çalışma Bak. Sonucu İdari Ceza
    Konu Sahibi ozlem71 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 17.Eylül.2009, 20:13
  5. Bölge Çalışma Eski İşyeri Bildirimlerine Ceza Kesmeyecek
    Konu Sahibi T U R K O Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 31.Ağustos.2009, 08:50

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36