kamu işçi maaş

Konu: Personel Servisi Hakkında

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2007
  Mesajlar
  157

  Personel Servisi Hakkında

  Bir semte servisimiz varken, o semtte çalışan sayımız giderek azaldı ve şu anda 2 çalışan var, çalışan sayımızın azalmasından dolayı bu servisi kaldırıp, yol ücretini bu iki kişiye vermek istiyoruz. Bu mümkün müdür, bazı yargıtay kararlarında ulaşım zor ise bu çalışan için haklı nedenle fesih nedenidir diyor, zorluğun ölçüsü nedir, örneğin bu iki personel, metro ya da otobüsle ulaşım sağlayabilecekler, cevaplarınız için teşekkürler


 2. #2
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.718
  Yargıtay kararlarını yorumlamak kolay değil ve bir Karar diğer bir olayın özellikleri ile birebir örtüşmeyebilir,bu nedenle ihtiyatlı yaklaşmakta fayda var.
  Olayımıza dönecek olursak,işyerinde servis hizmeti verilmekte olup,bu hizmetten tüm çalışanlar yararlandırılmaktadır.Ancak ne var ki,bir semt de oturan sayısı çok azaldığı için işveren yönünden zaman ve maliyet artışı sözkonusu ise de,işveren bu 2 kişinin madur edilmesini de istememekte,farklı şekilde telafi etmek istemektedir.
  İŞcinin korunması,gözetilmesi(elbette sınırsız değil) çalışanların eşit şekilde yararlandırılması düşünülmelidir.
  İşyerlerinde olayımıza benzer şekilde,yemek konusunda da,görevleri nedeniyle işyerinde doğrudan bu hizmetten faydalanamayan -hizmeti alamayan çalışanlara yemek bedelleri ödenebilmektedir.
  Etraflıca düşünüldüğünde, böylesi konularda işci-işveren arasındaki hassas dengenin gözetilmesi,tarafların madur olmaması-edilmemesi gerekir.
  Anayasanın 65 nci maddesi"Devlet,sosyal ve ekonomik alanlarda Anayasa ile belirlenen görevlerini,bu görevlerin amaçlarına uygun özellikleri gözeterek mali kaynakların yeterliliği ölçüsünde yerine getirir."şeklindedir.
  Bazıları olayımıza ilişkin"ne alaka"diyebirler ama Anayasımıza göre sosyal hakların sınırını belirleyen bu durum,bir nevi işletmeler için de geçerli olup,işletmenin ekonomik ve mali kaynaklarını-durumunu sarsacak + zaman+maliyet getirecek boyutlara ulaşmaması düşünülmeli,bu düşünce karşısında da çalışanların hak kaybına uğramamalarına,eşit davranılmasına özen gösterilmeli ,kısaca bu hizmetin sunum bedeli ile ekonomik olan arasında bir denge gözetilmeli,sözleşme şartlarında işci aleyhine esaslı değişiklik içermeyen makul bir sonuca gidilmelidir.
  Bu bilgiler ışığında,belirtilen semt den servisin kaldırılması halinde, bu 2 çalışanımıza yol bedelleri ödense de ,onların böylesi ulaşım rahatlığı ve zaman açısından kayıplarının olmaması için iş çıkışı servis ile binebilecekleri ilk durağa ulaştırılmaları,var ve mümkün ise son durak dan alınmaları,zaman zaman 3-5 dk gecikmeler olur ise mazur görülmeleri + ulaşım bedelleri(ne kadar ise tamanının) ödenerek, maduruyetlerinin giderilmesi uygun olacaktır diye düşünüyorum.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Şubat.2012
  Mesajlar
  44
  Şeref bey'e katılmakla birlikte, söz konusu çalışanlara 15'er Dk. (Bu süre sizlere kalmış tabiki) tolerans tanınması (Adının net konulması şartı ile, suistimale meydan vermeden) yükünüzü hafifletecektir...Ek olarak...
  Ayrıca çok erken yola çıkılması icap ediyorsa da, bu süre yol ücretinin yanında bir destekleyici etken olacaktır.
  Açık bir zihnin olduğu her yerde mutlaka umut olacaktır...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Yemek Servisi İşlemi Hakkında
  Konu Sahibi Stajyer-Arzu Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 05.Ocak.2015, 22:56
 2. Personel servisi
  Konu Sahibi fromak Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 06.Nisan.2011, 11:48
 3. Sabit Menkul Kıymet Hakkında (Öğrenci Servisi)
  Konu Sahibi SerdarYILMAZ Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 17.Haziran.2008, 17:58
 4. Personel Servisi
  Konu Sahibi AKIN Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 30.Mart.2007, 17:29
 5. Personel Servisi Gideri
  Konu Sahibi hakan43 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 08.Kasım.2006, 08:44

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36