kamu işçi maaş

Like Tree3Beğeni

Konu: İstifa Kabul Edilmemesi

İstifa Kabul Edilmemesi

İşçi işverene istifa dilekçesi veriyor.Işveren istifayı kabul etmiyor. Istifa dilekçesinde dilekçenin yazılış tarihi ve işten ayrılış tarihi yazılı. Çalıştırmaya devam etti.Sonradan işveren 18 gün sonra ben istifa dilekçeni işleme alıyorum deyip tazminatsız (ihbarsız) çıkış yapabilirmi?
    Konu atilaozsan tarafından (10.Aralık.2012 Saat 19:09 ) değiştirilmiştir.

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    İş Kanunu'na göre, işçi ve işverenlerin iş sözleşmesini fesh ederken karşı tarafa önceden bildirimde bulunma yükümlüğü vardır. İşyerindeki kıdemi 6 aya kadar olanlar 2 hafta, 6 ayla 1.5 yıl arasında olanlar 4 hafta, 1.5 yıl ile 3 yıl arasında olanlar 6 hafta, 3 yıldan fazla olanlar 8 hafta önceden yazılı olarak sözleşmeyi sona erdireceğini karşı tarafa bildirmekle yükümlüdür.
    Eğer bu sürelere uyulmadan taraflardan biri iş sözleşmesini sona erdirirse, bu süreler kadarki ücretleri karşı taraftan talep edebilirler. Bu nedenle işvereninizin de sizden ihbar tazminatı talep etme hakkı vardır.
    Ayrıca, işe başlarken yapmış olduğunuz sözleşmeye işi haklı bir neden olmaksızın bırakmanız halinde herhangi bir cezai şart konulmuş ise, örneğin sizi eğitime göndermiş ve bunun masrafını işveren karşılamışsa, bu yapmış olduğu masrafları aradan makul bir süre geçmeden işten ayrılmış iseniz sizden yasal olarak talep edebilir.
    şeref aydemir bunu beğendi.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    İstifa dilekçesinin içeriği(yani işcinin beyanı)hk.bilgi verebilirmisiniz?

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Çalışanın kurallarına uygun olarak beyan ettiği istifayı kabul etmeme lüksü - hakkı yok işverenin.
    18gün sonra hala ihbar süresi icindeyse, etik olmasa da işverenin yaptığı yasal olmayan bir sey yok demektir.
    18gün sonra tetikleyen ne oldu bu istifa dilekçesini onu merak ettim
    şeref aydemir bunu beğendi.

Anladığım,ihbar öneli içinde işcinin çalışması işverence sonlandırılmış(sanki işci bu borçdan kurtarılmış)sn.Keremcem beyin dediği gibi yasal olmayan bir durum yok.

istifa dilekçesinde özel nedenlerden dolayı yazılı. istifa dilekçesinin yazılış tarihi 31/10/2012 işyerinden ayrılmak istenen tarih 15/11/2012 yazılı.Fakat işveren bu dilekçeyi kabul etmiyor. İşçi işyerinde çalışmaya devam ediyor.18 gün sonra (03/12/2012 tarihinde) işveren ben bu istifa dilekçesini işleme alıyorum ve iş akdini fesh ediyorum diyor.Burada önceden kabul edilmemesi sonradan işleme alınması ve ihbarsız işçinin gönderilmesi yanlış değil mi?

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çalışanın kurallarına uygun olarak beyan ettiği istifayı kabul etmeme lüksü - hakkı yok işverenin.
    18gün sonra hala ihbar süresi icindeyse, etik olmasa da işverenin yaptığı yasal olmayan bir sey yok demektir.
    18gün sonra tetikleyen ne oldu bu istifa dilekçesini onu merak ettim
    benimde öğrenmek istediğim konu şu dilekçe yazılış tarihi 31/10/2012 dilekçedeki işyerinden ayrılınmak istenen tarih 15/11/2012. Fakat işveren bu istifayı kabul etmeyip 18 gün sonra (03/12/2012 tarihinde) ben bu istifayı işleme alıyorum deme şansı ve iş akdini bu istifaya istinaden ihbarsız olarak fesh etme hakkına sahipmidir?

alo 170 den cevabı aldım. üstatlar sizin de bilginiz olsun işveren belirli tarihteki iş sözleşmesini işçi tarafından feshi için yazılan ihbarlı istifa dilekçesini kabul etmeyip ihbarın bittiği tarihten sonra ben senin istifa dilekçeni işleme alıyorum ve sözleşmeni bu istifa dilekçesine istinaden ihbarsız olarak fesh ediyorum şansına sahip değil. Eğer ki bu istifa dilekçesindeki tarihte iş akdini fesh etseydi (15/11/2012) ihbarsız olarak fesh etme hakkına sahipti. Bu tarihten sonraki hiçbir şekilde ihbarsız fesh olamaz. Şikayet halinde incelemeye girer ve ihbar ödenir.

a-işcinin işe giriş tarihi nedir?
    b-işci bu dilekçeyi işverene 31.10.2012 tarihinde verdiğini (yani işverenin/ve veya vekilinin bu tarih de bigi sahibi olduğunu-bildirim yaptığını) ispat edebilir mi?
    c-işci 03.12.2012 tarihine kadar çalıştı mı?

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bu bilgi yanıltıcı. Baştan savma verilmiş. Kim inceleyecek, Kim ihbar ödenmesine karar verecek. Bunlar mahkeme kararı isteyen şeyler.Mahkeme de olayı en ince detaına kadar inceleyip delil üstünde adil karar verecektir.
    burgaz41 bunu beğendi.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)