kamu işçi maaş

Konu: Düzensiz Ödenen, Ödenmeyen Maaş Yüzünden İş Akdi Feshi

Düzensiz Ödenen, Ödenmeyen Maaş Yüzünden İş Akdi Feshi

Merhaba,

Nisan 2011'de girdiğim işimden ayrılma aşamasındayım. Aramızda yazılı bir sözleşme yok. Haklı sebeple iş akdini feshetmek ve kıdem tazminatımı almak istiyorum. Sebep, maaşın geç ödenmesi, düzensiz ödenmesi, hatta bir ay ödenmemesi. Bunlar, şirketin banka hesabında açık ve seçik bir biçimde görülüyor zaten. Hatta, patron işbilmezlik sebebiyle, gerçek maaşımı yatırmış bir iki kere bankaya, maaş ödemesi adı altında. Ama ssk'mı öderken asgariden ödüyor. Hiçbir yere imza atmadım ayrıca bordroya filan.

1) Ben ilk aşamada adamın gözünü bu yaptığı yanlışlıklarla korkutup, dava açmadan "gerçek" kıdem tazminatımı almak istiyorum. Noterden çekeceğim ihtarnameye bunu yazmalı mıyım? Şu kadar olan gerçek maaşım diye?

Yoksa sadece şunu yazsam yeter mi?

“Ücretimi zamanında ödemediğiniz için iş sözleşmemi 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25′inci maddesinin II’nci bendi gereğince feshediyorum, kıdem tazminatım ile sair alacaklarımı derhal ödemenizi, aksi halde yasal yollara başvuracağımı ihtar ederim.”

Şu banka hesabına şu güne kadar yatırılmazsa gibi bir şeyler eklesem mi peki?

2) Eğer sorun çıkarır da ödemezse, dava açmak dışında, elimden gelen her yere başvurup her türlü şikayeti yapmak istiyorum kendisi hakkında. SGK'ya primlerin yanlış beyan edilmesi konusunda başvururum. Başka nereye başvurabilirim? Kesin faturalardan filan da vergi kaçırıyordur, bir teftiş edilse...

3) Bir yerde şöyle bir şey okudum, doğru mudur? Geç ödenen maaşta limit 21 günmüş ya, o 21. günden sonra, altı iş günü içerisinde akdi feshetme hakkımız varmış sözde? Ben geçirdim o süreyi mesela.

4) Ben bunu adama noterden gönderdikten sonra işe gitmesem oluyor mu? İhbar süresi var mı yoksa tamamlamam gereken?

5) Noterden ihtarname çekmeden önce adamla konuşup bak benim böyle böyle bir hakkım var. İstesem alabiliyorum, gel uğraşmayalım. Ver bana hakkımı desem, önümü kesmek için bir şey yapabilir mi? Mali müşavirine söyleyip bordroda oynamak ne bileyim, öyle bir şeyler. Yoksa direk notere mi gideyim adamla konuşmadan.

6) Oldu ki dava açtım, avukatsız yürütebilir miyim? Gerçek maaşımı banka hesabından kanıtlayıp gerçek maaşım üzerinden kıdem tazminatımı kazanabilir miyim?

7) Bu senaryoda ne ters gidebilir? Karşılaşabileceğim olası sorunlar nelerdir? Ona göre önlem almak isterim.

Şimdiden çok teşekkürler cevaplarınız için.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Maaşlarınızın geç ödenmesi nedeniyle sözleşmenizi feshedeceğiniz gün, hala ödenmemiş-gecikmiş ücret alacağınız varsa, o hakkınızı kullanıp sözleşmenizi belirttiğiniz bu nedenle feshedebilir ve kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.
    Ödemezse, ödenmesi için yapmanız gereken 2 yoldan biri işvereni ödemesinin kendi açısından daha hayırlı olacağına ikna etmek,
    diğer yol ise, iş mahkemesinde dava açıp, fesih tarihinizde hala ödenmemiş alacağınız olduğunu ıspatlayıp veya gerçek ücretinizin sgk ya bildirilenden daha yüksek olduğunu ıspatlayıp davayı kazanmanız olacaktır.

Sosyal Alacakların ödenmemesi sebebiyle fesihte süre sorunu

Merhabalar. Aynı problemi yaşadığımı düşündüğüm için sorumu bu başlığa yazmayı uygun gördüm.

30 ocak itibariyle işyerime "Geçmişe yönelik ödenmeyen sosyal alacaklarımın İş kanununun 26.maddesine göre ödenmesini talep ediyorum, aksi takdirde iş kanununun 24.maddesi gereğince 6 iş günü içinde iş akdimi feshedeceğimi bilgilerinize sunarım" diye bir yazılı dilekçe sundum.

Ancak bugün konu ile ilgili internet üzerinde bir araştırma yapınca dilekçemin sorunlu olabileceğinden şüphelendim. Şöyle ki;

1. Ücretlerin zamanında ödenmemesini gerekçe göstererek bunu haklı fesih sebebi saymışım. İşveren 6 gün içinde ödeme yapmadığı takdirde tazminat sebeplerini düzenleyen 24.madde gereği iş akdimi ihtarlı bir şekilde feshedeceğim. Bu kısımda problem yok. Sorum, ikinci ve üçüncü maddelerde...

2. Sözkonusu 24.madde derhal fesih hakkının olayın öğrenildiği tarihten itibaren 6 iş günü içinde kullanılması gerektiğini söylemektedir. Oysa ödenmeyen ücretler yeni değil. Geçmiş yıllara ait.(2011–2012 yıllara ait) İhtarname ile başlamış değil. Bu durumda 20 gün beklemeden ve hak düşürücü süreye girmeden de mesela 1 gün sonra veya 8 gün sonra dahi iş akdimi tek taraflı derhal feshedip tazminatın ödenmesini talep etsem tazminatın ödenmesi gerekmez mi?Çünkü haklı sebep, 20 gün dolmadan ihtarnamenin yazıldığı günde dahi mevcuttu.İhtarname yazmadan dahi belki iş akdimi feshedebiliyordum.(Tabi bu yorumum yanlış değilse)

Bir yerde Yargıtay içtihadlarında "İşverence ücret ödenmediği sürece hak düşümü süresi işlemez" şeklinde bir istisnasının olduğu bilgisine rastladım. Başka bir yerde "İşçilik hakları ödenmeyen işçinin iş akdini feshetmesinde haklı sebep süregeldiğinden hak düşürücü süre söz konusu olamaz" denilmektedir. Bu bağlamda da iş akdimi derhal feshedemiyor muyum?

3. İhtarname hakkımı kullandım. İhtarnamede fesih sebebinin ücret ödememe olacağını bildirdim. Böylece olası ihbar tazminatını ödeme riskinden kurtulmayı denedim. Ücretlerin ödenmemesi, derhal haklı fesih hakkını verdiğine göre ihtarname dilekçesinden sonra beklemem gereken hukuki bir süreç mevcut mu?

Teşekkür ederim.

Haklı sebeple fesıhte ıhbar suresıne uyma zorunlulugunuz yok, yanı gec odeme sureklılık arz edıyorsa, alıskanlık halıne gelmısse , haklı sebep olur bu durum.
    Ihtarla 6 gun sure tanımıssınız, ıhtarın ısverenlıge ulastıgı tarıhten ıtıbaren , tanıdıgınız sureyı beklemek zorundasınız.

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Haklı sebeple fesıhte ıhbar suresıne uyma zorunlulugunuz yok, yanı gec odeme sureklılık arz edıyorsa, alıskanlık halıne gelmısse , haklı sebep olur bu durum.
    Ihtarla 6 gun sure tanımıssınız, ıhtarın ısverenlıge ulastıgı tarıhten ıtıbaren , tanıdıgınız sureyı beklemek zorundasınız.
    Bilgileriniz için teşekkür ederim.İşverenim,geç ödemeyi alışkanlık haline getirmiştir.Bugüne kadar alacaklarımın tamamını aldığım zamanı hatırlamıyorum.6 günlük süreyi beklemem gerektiğini ifade ettiniz.Peki," 6 gün içinde ödeme yapmadığınız takdirde bu süre sonunda iş kanunun 24/II-e maddesine göre iş akdimi tek taraflı olarak feshedeceğimi bilgilerinize arzederim." dediğime göre süre sonunda sözleşme doğrudan mı feshedilmekte yoksa ikinci bir dilekçe yazıp,birinci dilekçeyi de ilgi göstermek suretiyle(ilgi:...gün ....sayılı dilekçem.Size tanıdığım süre içinde alacaklarımı ödemediniz.Alacaklarımın ödenmemesi nedeniyle İş Kanunu 24/2-e maddesi uyarınca iş akdimi tek taraflı ve haklı nedenle feshediyorum. İş akdimin feshi nedeniyle hakkıma doğmuş olan kıdem tazminatı, fazla çalışma ücreti, resmi ve genel tatil ücretlerimin, maaş ve agi alacağımın yıllık izin ücretimin tarafıma ödenmesini bilgilerinize arz ederim) şeklinde ikinci bir dilekçe de mi gerekir?

Ilk gonderdıgınız fesıh bıldırımı degıl, odeme ıhtarıdır. Odenmezse ve sozlesmenızı feshedeceksenız (kı baska da yapacak bır sey kalmıyor gerıye) 2.bır bıldırımle sozlesmenızı feshettıgınızı bıldlrmenız gerekır elbette.
    Sonrasında odenmeyen haklarınız ıcın dava surecı tek secenek olacaktır.

Ilk gonderdıgınız fesıh bıldırımı degıl, odeme ıhtarıdır. Odenmezse ve sozlesmenızı feshedeceksenız (kı baska da yapacak bır sey kalmıyor gerıye) 2.bır bıldırımle sozlesmenızı feshettıgınızı bıldlrmenız gerekır elbette.
    Sonrasında odenmeyen haklarınız ıcın dava surecı tek secenek olacaktır.
    Tekrar teşekkür ederim.Konuyla ilgili ve birbirleriyle ilintili son soruları sormak istiyorum:

Haklı nedenle feshin sonucu olan tazminat ve diğer alacakların ödenmesi için gereken bir hukuki süreç mevcut mudur?

Sözleşme feshinden hemen sonra dava süreci de başlamakta mıdır?

Haklı nedenle feshin sonucu olan tazminat davası ve diğer alacakların davası, zaman aşımına tabi midir?

Fesihten sonra bu kez de tazminat talebi için işverenime 6 gün süreli bir ödeme ihtarında bulunmak dava sürecinde benim lehime olur mu?
    Konu özedönüş tarafından (03.Şubat.2013 Saat 12:09 ) değiştirilmiştir.

6 gune neden taktınız bu kadar anlayamadım.
    Normalde tazmınatların, sozlesme feshedıldıgınde odenmesı gerekır, yanı şu kadar gun ıcınde dıye bır sey yok.
    Ancak sızın durumunuzda, eger ısveren kendılıgınden odemezse-s mahkemeye varacagından acacagınız davada haklılıgınızı ıspatlamanız gerekır mahkeme olursa.
    Kıdem tazmınatında zaman asımı 10yıl,dıger ucretler ıcınse zaman asımı 5yıldır.
    O dava otomatık olarak baslamaz bılıyorsunuz degıl mı??? Gıdıp ıs mahkemesınde dava acmanız gerekır.

Konu ile ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

.İkinci bır bıldırımle sozlesmenızı feshettıgınızı bıldlrmenız gerekır elbette.
    Verdiğim süre doldu.Sözleşmemi feshettiğimi bildirmek için personel işlerine gittim.İkinci bir dilekçe yazmama gerek kalmadığını söylediler." süre sonuna kadar alacaklarımı ödemediğiniz takdirde istifa edeceğim" dediğinize göre,süre sonuna kadar size bir ödeme yapmadığımız için iş akdimin feshedilmiş olduğunu söylediler.
    Sadece tazminat talebini işleme aldılar.Personel amiri, yönetime "Adı geçen personel ...... gün ve ..... sayılı dilekçesine istinaden istifa etmiştir. Kendisine İş kanunun 24/II-e maddesi gereğince tazminatının ödenmesi hususunu olurlarınıza arz ederim" şeklinde bir dilekçe yazdı.

Siz, ikinci bir bildirimle sözleşmemiz feshettiğimi bildirmem gerektiğini söylediniz.Onlar ise feshin bir şarta bağlandığını,şart yerine getirilmediği için feshin gerçekleşmiş olduğunu söylemekteler.Her ne kadar tazminat talebi için bir sıkıntı yaşatmıyorlarsa da öğrenmek istiyorum.

Onlara göre dilekçem, "Alacaklarımın .... gün içinde ödenmemesi koşuluyla istifamın kabulü” şeklindeki bir dilekçedir. İhtar sürecinde, alacakların ödenmemesi iş sözleşmesinin feshedilmesi olarak yorumlanabilir. O halde ikinci dilekçe ancak feshin sonucu olan tazminat talebi ile sınırlıdır.
    Konu özedönüş tarafından (07.Şubat.2013 Saat 09:54 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)