kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: 15 Yıl Ve 3600 Gün Olayı

15 Yıl Ve 3600 Gün Olayı

merhaba, forumu biraz inceledim benzer konular buldum ama benim sormak istediğim belki de okuduğum halde anlamayarak tekrar sormak zorunda kaldığım birşey var. bu 15 yıl ve 3600 günü dolduran talep ederse kıdem tazminatını alabilir şeklinde yazılar okudum.
    bu "emeklilik için yaş dışında diğer şartların tamamlanması nedeniyle" istifa eden işçinin kıdem tazm. almasıyla aynı şey mi?

özet olarak sormak istediğim bir personelim 20 yıllık sigorta süresini ve 3800 prim gününü doldurmuş.
    fakat emekli olabilmesi için 25 yıllık sigorta süresini ve 5675 prim gününü doldurması gerekiyor.
    buna göre bu arkadaş istifa ederek kıdem tazminatını talep edebilir mi? edebilirse hangi kanuna göre edebilir?

25 yılını ve 5675 prim gününü doldurunca zaten kıdem tazminatını alabiliyor. (emeklilik için yaş dışında diğer şartları tamamladığı için)
    bu durumda 15 yıl ve 3600 günün anlamı ne tam çözemedim açıkçası.

bu arada 15 yıl ve 3600 günü dolduran işçi istifa ettiği zaman işveren ihbar tazminatı kesiyor mu işçiden?

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    "15 yıl ve 3600 gününün anlamı"
    Konu:Mülga 1475 saylı İş Kanunun halen yürürlükdeki M.14/5 nci bendi kapsamında;yaş dışındaki diğer 2 koşulu(yani 1-15 yıl sgortalılık süresi,2-3600 prim gün sayısını) tamamlayanların ,bu hükme bağlı olarak işyerinden ayrılmaları halinde k.tazminatı ödenecektir.
    Anılan madde hükmüne bağlı olarak ayrılacağınızdan, burada istifa durumu-istifa etme durumu sözkonusu değil,ayrıca ayrıldıktan bir kaç gün sonrada başka bir işyerinde işe başlanmaması gerekir,makul bir sürenin geçmesi uygun olacaktır zira siz emeklilik yaşını beklemek,evinizde dinlenmek üzere ayrılmış oluyorsunuz.
    Ayrıca bu durum önceden sgk tarafından belgelendirilmeli ve işverene ibraz edilmelidir.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sn. Aydemir in de belirttiği üzere, kanunla sağlanmış bir haktır, ancak bu hakkı kazandığını, çalışanın ÖNCE SGK kurumundan bu şartları sağladığını belirtir bir yazı alıp, bu yazıya istinaden sözleşmesini feshetmesi gerekir.
    Bu sebeple ayrılma durumunda ihbar süresine uyma zorunluluğu olmadığından, ihbar tazminatı kesilemez.
    O yazıyı almadan , ben nasılsa doldurdum 15 yıl 3600 gün şartını diyerek ayrılan çalışan ise, ayrıldıktan ertesi gün de gidip sgk dan o yazıyı almış olsa, önce yazı olmadan ayrılmış olduğu için kıdem tazminatına hak kazanamaz.
    Yani önce sgk dan şartları sağladığına dair yazı- sonra işverene bu yazı ile fesih bildirimi-sonra kıdem tazminatı.

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konu:Mülga 1475 saylı İş Kanunun halen yürürlükdeki M.14/5 nci bendi kapsamında;yaş dışındaki diğer 2 koşulu(yani 1-15 yıl sgortalılık süresi,2-3600 prim gün sayısını) tamamlayanların ,bu hükme bağlı olarak işyerinden ayrılmaları halinde k.tazminatı ödenecektir.
    Anılan madde hükmüne bağlı olarak ayrılacağınızdan, burada istifa durumu-istifa etme durumu sözkonusu değil,ayrıca ayrıldıktan bir kaç gün sonrada başka bir işyerinde işe başlanmaması gerekir,makul bir sürenin geçmesi uygun olacaktır zira siz emeklilik yaşını beklemek,evinizde dinlenmek üzere ayrılmış oluyorsunuz.
    Ayrıca bu durum önceden sgk tarafından belgelendirilmeli ve işverene ibraz edilmelidir.
    kusura bakmayın konuyu uzatıyorum ama hala anlamadığım bir şey var. benim yukarıda verdiğim örnekte 20 yıllık sigortalılık süresini ve 3800 prim gününü doldurmuş personel kıdem tazminatı alabilecek sizin dediğinize göre.
    yalnız bu arkadaş yaş dışında hiçbir şartı tamamlamış değil. zira sigorta süresi 25, prim günü 5675 olması lazım.
    bu durumda işten ayrılıp tazminat alırsa başka bir yerde çalışmak zorunda kalacak. çünkü prim günü eksik.
    işte anlayamadığım nokta burası. bu personelin yaş dışındaki diğer 2 koşulu 15 yıl 3600 gün değil, 25 yıl 5675 gün.
    ben 170 i arayıp aynısını sorduğumda bana kıdem tazminatı alabilir dediler. 1999 dan önce işe girenler 15 yıl 3600 günle
    2000 yılından sonra işe girenler 25 yıl 5400 prim gününü doldurunca kıdem tazminatı alabiliyor dediler. kanun sorduğumda 4857 (sanırım 1475 diyecekti) 14. maddesi dedi.
    15 yıl 3600 günden amaç sadece kıdem tazminatını alabilmekmiş gibi geldi bana.

Alıntı şule Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    15 yıl 3600 günden amaç sadece kıdem tazminatını alabilmekmiş gibi geldi bana.
    Evet 1475/5 nci bendi sadece kıdem tazminatı alabilme hak etme amacını taşır.

[QUOTE=şeref aydemir;322668]"15 yıl ve 3600 gününün anlamı"
    ayrıca ayrıldıktan bir kaç gün sonrada başka bir işyerinde işe başlanmaması gerekir,makul bir sürenin geçmesi uygun olacaktır zira siz emeklilik yaşını beklemek,evinizde dinlenmek üzere ayrılmış oluyorsunuz.

benim kafamı karıştıran bu ibare olmuştu, ama son verdiğiniz cevap beni tatmin etti. amaç kıdem tazminatını alabilme hakkı.

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ayrıca ayrıldıktan bir kaç gün sonrada başka bir işyerinde işe başlanmaması gerekir,makul bir sürenin geçmesi uygun olacaktır zira siz emeklilik yaşını beklemek,evinizde dinlenmek üzere ayrılmış oluyorsunuz.
    benim kafamı karıştıran bu ibare olmuştu, ama son verdiğiniz cevap beni tatmin etti. amaç kıdem tazminatını alabilme hakkı.

"benim kafamı karıştıran bu ibare"dediğiniz kısım doğrudur karıştırmasın,anılan madde bendine göre ayrılan işci işyerinden ayrıldıktan hemen sonra başka bir işyerinde işe başlayamaz,biraz bekleyecek tam süreyi bende bilmiyorum,beklemez de bir gün sonra çalışmaya başlar ise ödenen tazminat geri istenebilir hatta ödenmek zorunda da kalınabilir.

buradaki bekleme süresi konusunda emsal bir mahkeme kararı var mıdır acaba?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)