kamu işçi maaş

Konu: Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Alma

Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Alma

Merhaba Arkadaşlar;
    Benim bir sorum olacak.Bizde bir personel askerlik nedeniyle işten ayrıldı. Biz de sülüs kağıdını getirmeden kıdem tazminatı ödemesini yaptık.Fakat arkadaş son sağlık muayenesinde kilo fazlalığından ötürü askerliği 1 sene ertelendi. Şimdi biz bu parayı geri alabilir miyiz?

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Aynı durumda siz olsanız iade edermiydiniz parayı?
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Gerçi tekrar işe dönme durumu var ancak başlamazsa kanuni olarak geri alabilir miyiz?

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bence alamazsınız, sonuçta ayrılma sebebi gerçekten askerlik, ancak son kontrolda erteleme almış, kişinin kontrolunde olan bir durum değil.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Paylaşmaya devam edelim ki netlik kazandırmış olalım.
    Benzer şekilde önceden paylaşımlarımız olmuş idi.
    İşcinin askere gitmeden makul bir süre(azami 5 veya 5.5 ay )önceden işyerinden ayrılabileği biliniyor.
    Diyebilirmiyiz ki;buna göre işcimiz azami 5 veya 5.5 aylık süre içinde askere gitmiş olur ve bu durum (askerlik şubesince)belgelenir ise sorun olmayacak(düşüncem olmaz),bu süre aşılır ise problem! olma ihtimali yüksek(problem olabilir!)
    Olayımız da ise bu süre 1 yıl(sonradan bu süre değişebilir mi sanmıyorum)
    Olayımızda ki bu süre 1 yıl uzamış olursa,sonuç olarak işveren talep edebilir diyemiyecekmiyiz?Zira işcinin 1 yıl sonra askere gidip gitmiyeceiği de kesin değil.Belki de hiç gidemiyecek,bilmiyoruz.Kaldıki k.tazminatı ödenmemiş olsaydı, işveren tahminim 5 veya 5.5 ay bekleyebilecek idi,işci askere gittikden sonra belgesini ibraz edemese de ,işveren ilgili askerlik şubesinde teyit ettirerek bu tazminatı ödeyebilirdi.
    Madde hükmünün amacı yönünden de "İşcinin muvazzaf askerlik sebebiyle kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için feshin gerçekten askerlik nedenine dayanması gerekir."Oysa olayımızda bu durum gerçekleşmemiş oluyor ki,hak kazanılmayarak elde edilen ödemenin iade edilmesi ,edilmese bile en azından işverence talep olunması mümkündür diye düşünüyorum.Dava konusu olursa da aynı düşüncedeyim(tabi tartışılır ama edilir veya edilemez şeklinde net bir içtihata da rastlamadım)
    Konu şeref aydemir tarafından (26.Şubat.2013 Saat 17:37 ) değiştirilmiştir.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Talepte sorun yok ki sn.Aydemir, elbette talep edebilir, alabilir mi??
    Alabilmek icin yargi yoluna gitmesi gerekir, sonucun ne olacagi ancak o zaman netlik kazanabilir.

Ancak anlayamadigim;
    Kidem tazminatina hak kazanabilmesi icin askerlik gorevine dayandirmasi gerekir ancak olayimizda bu yok demeniz.
    Isci ayrilma sebebi olarak sadece ve net olararak askerlik gorevini ayrilma sebebi olarak gosterdigini anladim ben sorudan , baska bir sebepten de bahsedilmiyor..

Isci askerlik gorev davetini almis mi?
    - evet almis.
    Bu davete istinaden mi ayrilmis?
    -evet, askerlik sebebiyle ayrilmis.
    Askerlik gorevinin baslangic safhasi olan ilk adimi atmis, askerlik subesine basvurup, son kontrollerini yaptirmis mi?
    - evet yaptirmis ve bu noktada askerlik subesi tarafindan ertelenmis (su an icin) 1 yil.

Isci askerlik gorevlendirmesi sebebiyle ayrilmis ve ayrilma sebebini dogrular sekilde askerligi baslatmak uzere basvuruda bulunmus.
    Ben, bu nedenle verilen tazminatin geri istenemeyecegini dusunuyorum.
    Isci ( allah saglik sihhat versin elbette ama) askerlik subesine son muayene icin giderken bir trafik kazasi gecirebilir de uzun sureli bir tedaviye ihtiyac duyuracak sekilde. O durumda da askere gidemeyecekti, ama bu durum isten ayrilma sebebinin askerlik gorevi oldugu gercegini degistirmeyecekti oyle degil mi??

Anlayamadığım dediğiniz hususa ilişkin olarak ben doğrudan "yok" demiyorum,askere gitme durumu "gerçekleşmemiş oluyor"dedim.Yani,askerlik görevi nedeniyle ayrılma durumuna bağlı olarak işcinin askere gitmemesi,gitmemiş olması sözkonusu.
    Anlaşılan sülüs belgesi yok,davet var mı olabilir,bu nokta da net değil!diyelim var,var ise bu davet sülüs belgesi niteliğinde değil,konuyla ilgili işlemler hk.hazırlık aşaması sürecine ilişkin bilgi mahiyeti taşıyan bir belge olabilir.
    Sanırım k.tazminatı ödemesi için işveren biraz aceleci davranmış
    Anladığım olay;işcinin "askerlik görevi"nedeniyle ayrılmasına bağlı olarak askere gitmemiş olması,1 yıl sonra gidecek olması,bu duruma istinaden işciye ödenen k.tazminatı adı altında yapılan ödemenin işciden talep edilip edilemiyeceğidir.Burada benim aradığım bahsekonu "makul süre"noktasıdır.Bu süre de azami 5 veya 5.5 ay ise bu sürenin ziyadesiyle aşılmış olduğu,ileride ne olacağı da belirsiz.Oysa sn.Keremcem bu noktalar üzerinde değil,daha çok olayın başlangıç noktasının önemli olduğu,olacağını düşünmekte,bu düşünceyide tümden reddedemeyiz ama maalisef benim görüşümde dahil net bir durum yok.
    Ola ki işci bu arada başka bir işyerinde işe başlarsa,işi biraz daha zorlaşabilir,dolayısıyle işveren + 1 konumuna geçer,böyle bir durum olursa bu defa işverenin bu davayı kazanması da yüksek ihtimaldir diye düşünüyorum.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bu konu çok özel bir konu bence. Hakimin takdirine kalmış birşey. Şöyle olur böyle olur demek zor.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Ufuk açıcı cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.Süreç devam ediyor.

Alıntı mehmet yazıcı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ufuk açıcı cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.Süreç devam ediyor.
    Sn.Mehmet Yazıcı benzer durumlar zaman zaman "forum"uzda gündeme gelmekte ,bu nedenle sonucu bildirirseniz paylaşmış oluruz,saygılarımla.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)